Článek
Jak nadaný kouzelník Albus Brumbál zběhl z temné strany na stranu dobra
Nejstarší syn Kendry a Percivala Brumbálových Albus vyrůstal s mladším bratrem Aberfortem a sestrou Arianou a už během svých studií v Bradavicích vykazoval velké nadání pro magii. Ve škole se seznámil s dalším šikovným mladým kouzelníkem Gellertem Grindelwaldem a brzo se z nich stala nerozlučná dvojka. Plánovali společně velké věci – pomocí Relikvií smrti toužili získat nadvládu nad světem.
Po smrti jeho matky a poté, co byl jeho otec zavřen do vězení v Azkabanu musel Albus jako nejstarší ze sourozenců převzít jejich roli, kvůli čemuž byl nucen odložit své plány. Jednou v hádce s bratrem a Gellertem jeden z nich nešťastnou náhodou usmrtil nemocnou Arianu. Albus si pak po celý život smrt své sestry vyčítal. Později nastoupil do Bradavic jako učitel obrany proti černé magii a přeměňování, mezi studenty nabýval čím dál větší obliby a pro spoustu z nich představoval vzor. S jeho bývalým nejlepším přítelem, který po smrti Ariany z místa hádky utekl, Albus svedl vítězný souboj a přivlastnil si jeho bezovou hůlku – nejmocnější hůlku v celém kouzelnickém světě. Albus do Školy čar a kouzel v Bradavicích přivedl Toma Raddla – ze kterého se později vyvine hlavní padouch celého příběhu - obávaný Lord Voldemort.
Brumbál se nakonec stal novým ředitelem kouzelnické akademie a když ho krátce nato požádal Tom Raddle o místo učitele obrany proti černé magii, odmítl ho. Na rozdíl od ostatních pedagogických pracovníků v Bradavicích totiž Toma od začátku prohlédl a tušil, že nemá dobré úmysly. Tom byl ale i tak čím dál silnější a Brumbál kvůli jeho narůstající moci založil Fénixův řád, složený z kouzelníků, kteří byli ochotni vytáhnout do boje proti Voldemortovi a jeho Smrtijedům. Na Halloween roku 1981 Voldemort zavraždil Jamese a Lilly Potterovi, jejich maličký syn Harry ale jako zázrakem přežil a Brumbál pro něj rychle vyslal bradavického šafáře Hagrida, aby ho odvezl k jeho tetě Petunii – která patřila k mudlům (nečarodějníkům).
Když pak Harry po krušném dětství u Dursleových konečně nastoupil do Bradavic, věnoval mu Brumbál neviditelný plášť, který si u něj uschoval jeho otec, než zemřel. Brumbál později zjistil, že Voldemort na svou ochranu použil viteály (předměty, do kterých může kouzelník prostřednictvím vraždy a zaklínadla uschovat část své duše, díky čemuž si zajistí nesmrtelnost), první z nich – Voldemortův deník zničil Harry, druhý – prsten, který patřil Voldemortovu dědovi, našel právě on. Prsten byl ale zakletý a Brumbál kvůli tomu neodolal touze si jej nasadit a kvůli tomu mu začala odumírat ruka. Zavolal si na pomoc Severuse Snapea, který kletbu uzavřel pouze do oblasti Brumbálovy ruky, ta už ale zůstala provždy zčásti odumřelá a Brumbálovi podle odhadu Snapea zbýval pouhý rok života. Dohodli se proto spolu, že to bude Snape, kdo nakonec nejsilnějšího protivníka Lorda Voldemorta zabije, aby Voltemort Snapeovi ještě víc věřil a zároveň byla uchráněna duše Draca Malfoye, kterému Voldemort vraždu Brumbála nařídil.
Poté se Brumbál s Harrym vydali na společnou výpravu za dalšími pěti viteály, jelikož už v té době věděli, že pokud se jim je povede všechny zničit, bude to znamenat definitivní konec Pána zla. Sice našli třetí z nich – medailonek, ale z Brumbála pokus o jeho získání vysál spoustu síly. Vrátili se pak s Harrym co nejrychleji zpátky do Bradavic, nad kterými se už vznášelo znamení zla, a Brumbála následně ve věži překvapili Voldemortovi noshledi včetně Draca, který se pokusil splnit Voldemortův příkaz a Brumbála zabít. Snape ho ale – jak bylo domluveno – předstihl a Brumbála pomocí kouzla Avada kedavra zabil.
Richard Harris roli Brumbála nechtěl, přemluvila ho vnučka
Richard St. John Harris se narodil v irském Limericku 1. října 1930. Toužil po kariéře režiséra, ale namísto toho se díky divadlu dostal k herectví, které ho pohltilo. Zahrál si například Krále Artuše ve filmu Kamelot, Richarda Lví srdce v Robinovi a Marianě či Olivera Cromwella ve velkofilmu Cromwell. V dospělosti bojoval s psychickými problémy, které „léčil“ alkoholem. Když se okolo roku 2000 začali na castinzích hledat filmoví představitelé jednotlivých postav z příběhu J. K. Rowling, pro roli bradavického ředitele byl osloven právě Richard Harris.
Ten žádnou z knih o malém černokněžníkovi nikdy nečetl a příběh vůbec neznal, navíc už mu v té době bylo 70 let a nechtěl se upsat do projektu na pokračování: „Nechtěl jsem na natáčení strávit poslední roky svého života, takže jsem znovu a znovu říkal ne.“
Jenže o skutečnosti, že její dědeček opakovaně odmítá nabídku zahrát si filmového Brumbála se doslechla Harrisova vnučka Ella, která knihy o Harrym Potterovi zbožňovala a prý mu řekla, že „jestli roli nepřijme, v životě s ním už nepromluví“, takže na nabídku nakonec přece jen kývl.
Před uvedením druhého filmu série do kin - Harry Potter a tajemná komnata v listopadu 2002 se ale herci začalo zhoršovat zdraví, a nakonec mu lékaři při hospitalizaci v nemocnici sdělili, že trpí Hodgkinovým lymfomem - nádorovým onemocněním lymfatické tkáně. Harris ale nepřestával věřit, že se uzdraví a vzkázal režisérovi chystaného třetího dílu - Harry Potter a vězeň z Azkabanu - Alfonsu Cuarónovi, že s ním pro roli Brumbála může nadále určitě počítat. Herec ale nemoci ve věku 72 let podlehl, pouhých pár měsíců poté, co se s Alfonsem Cuarónem domluvil na pokračování.
Hledá se nový Brumbál
Přeobsazení oblíbené filmové postavy, za kterou Richard Harris sklízel pochvalné kritiky a díky jeho ztvárnění si postavu moudrého a laskavého bradavického ředitele zamilovaly miliony diváků na celém světě, nebyl pro filmovou produkci ani trochu lehký úkol. Do role byl zvažován herec Christopher Lee, který ji ale nakonec nemohl vzít kvůli kolizím s jinými plánovanými projekty.
Jako další možný adept přicházel v úvahu herec Ian McKellen - představitel čaroděje Gandalfa ve slavném Pánovi prstenů, ten roli ale nakonec také nepřijal kvůli tomu, že měl s původním představitelem Richardem Harrisem komplikovaný vztah (Harris se nelichotivě vyjádřil o jeho hereckých schopnostech).
Roli nakonec získal irský divadelní herec Michael Gambon. Ten se narodil 19. října 1940 v hlavním městě Irska Dublinu a v době, kdy přišla nabídka, jestli by si nechtěl zahrát Albuse Brumbála, byl sice známým divadelním hercem, ale ve filmovém světě byl prakticky neznámý. Produkce filmů o Harrym Potterovi ho oslovila zejména díky jeho podobě s Richardem Harrisem: „Zavolali mi a řekli: Uděláš to? A já jsem jako u každé jiné práce řekl: Jasně.“
Gambon hrál Brumbála ve zbývajících šesti filmech série o Harrym Potterovi. Brzy poté, co si stoupl v dlouhém čarodějnickém hávu poprvé před kameru se rozhodl, že rozhodně nebude kopií předešlého Brumbálova představitele, ale ztvární ho po svém. Albus Brumbál se v Gambonově provedení stal kurážnějším a vitálnějším, prostě víc „od rány“. Tři roky poté, co Gambon roli Brumbála přijal, prohlásila autorka knižní série J. K. Rowling na své autogramiádě v New Yorku, že ředitel Bradavic byl ve skutečnosti gay a Gambus vtipkoval, že přemýšlel nad tím, jak tuto novou skutečnost do své postavy začlenit, ale režiséři mu řekli, ať hraje stejně, jako doposud.
Přijetí nového hereckého představitele ředitele bradavické akademie bylo mezi filmovými fanoušky zpočátku rozpačité a vlažné, ale Gambus si je nakonec přece jen získal a „nový“ Brumbál se těšil podobné oblibě jako ten původní.
Anketa
ZDROJE:
https://screenrant.com/harry-potter-dumbledore-recast-richard-harris-michael-gambon/
https://www.businessinsider.com/michael-gambon-richard-harris-dumbledore-harry-potter-2023-9
https://www.youtube.com/watch?v=c1JWOUydp7w&ab_channel=Ivoch
https://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Harris
https://www.theguardian.com/film/2001/sep/14/harrypotter.news
https://cs.wikipedia.org/wiki/Michael_Gambon
https://www.idnes.cz/kultura/literatura/brumbal-je-gay-sokovala-rowlingova-fanousky.A071022_103133_literatura_ob
https://web.archive.org/web/20071201063405/http://www.syfyportal.com/news424489.html
https://www.wikiskripta.eu/w/Hodgkin%C5%AFv_lymfom