Článek
Mimochodem nedovedla jsem si představit, zda je Tarzan určen spíše coby představení pro děti či dospělé. S rozpaky jsme vzali zavděk dárkem od Ježíška a na muzikál se vypravili. Můžu říct, že ztracený čas to rozhodně nebyl a z muzikálu se vyklubalo celkem příjemné překvapení. Jasně, názory jsou různé, tak jako jsou různí lidé se rčením: „Není člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem.“ Co se líbí jednomu, druhý s přehledem odsoudí.
Počítám se k vděčnému divákovi, protože co jsme měli možnost vidět, mě doslova vtisklo do sedačky
Věrohodné výkony herců, úžasní mrštní akrobaté vlající či šplhající na liánách, báječná taneční company, ti všichni šli do akce s nesmírným nasazením a snad na více než 100 procent. Už jen to si zaslouží obdiv. Navíc parádní gorilí kostýmy, úchvatná scéna, báječné animace a odevšad se ozývají zvuky pralesa. Když chcete a nehledáte chyby, jste prostě vtaženi do dobře fungujícího příběhu, který se hemží typickými gesty opic. Gorilí tlupa byla naprosto přesvědčivá. Odnáším si obdiv k herečce Janě Zenáhlíkové, která vystupovala v roli Kaly – opičí matky Tarzana. Její herecký projev byl fantastický.
Dokonale propojená projekce s živou akcí
Nevím, zda můžu říct – zdařilá projekce, když při ní došlo k potopení lodi…, ale tím příběh Tarzana, vládce opic, začíná. Před vámi se odehrává, mimochodem s věrohodnou zvukovou podobou, příběh lodi zmítající se uprostřed rozbouřených vln. Mladý anglický pár s nemluvnětem se ocitá na břehu, ale jejich štěstí netrvá dlouho. Rodiče dítěte tragicky zahynou a malého človíčka se ujímá gorila Kala, jež mu dá jméno Tarzan. A jak příběh pokračuje?
Jako dospělý muž se Tarzan setkává v džungli s výpravou vědců a mezi nimi jako kvítek vyčnívá krásná něžná Angličanka. Tarzana zaplaví city dosud nepoznané. Jak se rozhodne? Vrátit se s Jane na pevninu, anebo zůstat v pralesním domově, kde vyrostl? Tak to vám prozrazovat nebudu, abyste nebyli ochuzeni o překvapivý konec. Co vám ale prozradit můžu, celý ansámbl si vychutnával potlesk ve stoje. A opět nemohu nezmínit Janu Zenáhlíkovou, ze které jsem cítila při závěrečné děkovačce nejen nadšení ale i pokoru a vděčnost.
Koneckonců se jedná o atraktivní podívanou, kterou výtečně doplňuje živý orchestr s dirigentem Daliborem Kaprasem
Orchestru to fakt šlape! Zajímavostí byl pohled na monitor před jevištěm, kde byl dirigent k vidění po dobu představení. Až při děkovačce se zvedla opona a Kapras představil celý orchestr, jenž si získal zasloužený aplaus. A ta vychytávka, o které jsem psala na začátku? Hybernia nabízí VIP vstupenky v 10. a 11. řadě. Někdo se může podivit, proč tak daleko? Divadlo má velké jeviště a usoudilo, že odtud bude nejlepší podívaná. Součástí VIP nabídky je navíc prohlídka zákulisí, což pro někoho může být lákavé. A další – pro nás novinka. Sic zcela prozaická avšak též zajímavá. Před představením si zaplatíte občerstvení a obsluha vám sdělí číslo stolu, kde ho budete mít během přestávky připravené. Takže se nemusíte řítit o přestávce do foajé, ale v klidu si najdete svůj stolek, kde na vás čeká občerstvení a frontu můžete přenechat druhým…
Mimochodem, víte, že Tarzan opravdu existoval?
Alespoň tak mu lidé přezdívali. Ho Van Lang žil ve Vietnamu a v džungli přežíval čtyřicet let. Malého Langa otec unesl do džungle, kde spolu dlouhá léta žili. Živili se kořeny tapioky a kukuřicí, kterou si byli schopni vypěstovat. Žili naprosto primitivním způsobem a zcela odloučeni od lidí. Rodina je však vypátrala a doslova je přinutila prý v rámci záchrany vrátit se do vesnice. Opak byl pravdou. Lang násilnou změnu nezvládl a v 52 letech umírá.
Zdroje: Divadlo Hybernia, https://www.novinky.cz/clanek/muzi-zemrel-realny-tarzan-v-dzungli-prezival-pres-40-let-40372166