Hlavní obsah
Lidé a společnost

Komerční ubytovna - sociální dno aneb opravdu jsou takoví chudáci?

Foto: http://www.pexels.com

Komerční ubytovna není místo, které si vyberete k životu pro jeho neodolatelnost. Bydlíte tam, protože nemáte jinou možnost. A dostat se ven je velmi dlouhá cesta.

Článek

Naše služba sociálně vyloučeným dětem začala později a zprvu nenápadně – pozornost pracovníků během streetworku upoutaly děti bezprizorně se potulující po ulicích. Bylo jim těchto dětí líto. Začali za nimi chodit, připravovat první program, který se odehrával v parcích – hry, sportování, vyprávění biblických příběhů.

Když sdílíme svoje zkušenosti, často se setkáváme s reakcemi typu (parafráze): „Ale oni dobře vědí o antikoncepci, nedělejte z nich hloupé!“  nebo „Jak jako že se jim nedostalo vzdělání, nedělejte z nich chudinky!“, případně staré známé „Kdyby chtěli, tak by měli!“

Ano, mnoho lidí se dokázalo poprat se znevýhodněním, diskriminací nebo odkazem předchozích generací a „normálně“ fungují, pracují, žijí. O těch ale my nemluvíme, protože ti k nám nechodí. Nepotřebují nás, a to je moc dobře! V našem pracovním týmu máme několik kolegů romského původu, kteří mají zkušenost se sociálním vyloučením, museli zabojovat víc než my ostatní. Jsou to skvělí kolegové a odvádějí dobrou práci.

Lidé, kteří k nám přicházejí z  ubytoven (a my k nim), ale žijí v izolaci a bídě. Zde míra sociálního vyloučení nabývá svého maxima. Tito lidé jsou často vyloučeni nejen z většinové společnosti, ale i ze své komunity.

Zde vyrůstají dívky (i chlapci), které mají opravdu o antikoncepci jen mlhavou představu, opředenou různými mýty, které se mezi nimi povídají. Není to tím, že by byly hloupé, ale prostě se nedostanou k relevantním informacím (a asi se o to ani aktivně nesnaží, protože je to prostě nenapadne – mají třeba sedm nebo jedenáct sourozenců a v dalších rodinách, které je obklopují, je to podobné). V případě dětí neplatí ono známé „kdo chce, ten má“ - upřímně – kdo z nás by chodil sám od sebe každý den do školy, kdyby nám to tak nenastavili rodiče? Děti ze sociálně vyloučeného prostředí mají startovní čáru posunutou daleko dozadu. Především svou rodinou a okolím, ve kterém vyrůstají a které je formuje.

Známe rodinu, která má devět dětí a dlouhodobě žije na ubytovně. Jedna z dcer začala chodit s klukem z běžné rodiny, která ji přijala a poskytla jí podporu. Není překvapivé, že tato dívka zvládla vystudovat střední školu a žije jinak než její sourozenci, kteří zůstávají na ubytovně.

V dětských centrech usilujeme o to seznámit děti s jiným světem a způsobem života, než je ten z ubytovny, který vnímají jako normu. Podporujeme je, aby posunuli svou startovní čáru dopředu.

Pracujeme i s rodinami dětí, protože si uvědomujeme, že rodina má zásadní vliv a když se podaří zlepšit celkovou situaci rodiny, podpořit rodiče v péči a výchově, mají děti mnohem větší šanci v životě uspět.

Více informací o práci dětských center Teen Challenge najdete zde: www.cdmpraha.cz, www.teenchallengebrno.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz