Hlavní obsah
Cestování

Patnáct zastavení Křížové cesty na Uhlířském vrchu

Foto: Tere Bene

Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n. m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Je to dávno vyhaslá čtvrtohorní sopka, která soptila naposledy zhruba před 1,7 milionu let.

Článek

Na jejím vrcholu, který je viditelný zdaleka, stojí barokní kostel Panny Marie Pomocné. Kostel je nápadnou dominantou města Bruntálu, která je vidět už zdaleka z cesty, nebo železnice.

Foto: Tere Bene

Kostel Panny Marie Pomocné

Unikátní křížová cesta

Velkou perlou Uhlířského vrchu je však Křížová cesta, která patří k nejunikátnějším a nejpůsobivějším v České republice. Je lemována čtyřřadou lipovou alejí, která byla v roce 2022 vyhlášena Alejí roku. Plastiky křížové cesty vytvořil místní umělecký řezbář František Nedomlel z různých druhů dřevin, které na Nízkém Jeseníku přirozeně rostou, a každé zastavení je unikátní i díky kvádrovým podstavcům z místních druhů kamene. Na podstavcích jsou umístěny mramorové desky se jmény donátorů, kteří se na obnově jednotlivých zastavení podíleli, což dává křížové cestě osobní a komunitní rozměr. Zcela ojedinělé na Křížové cestě na Uhlířském vrchu je, že má 15 zastavení – tím patnáctým je Vzkříšení, což je neobvyklé oproti klasickým 14 zastavením.

Foto: Tere Bene

1. zastavení Křížové cesty

Foto: Tere Bene

15. zastavení Křížové cesty

Původní Křížová cesta byla po druhé světové válce zničena a její torza odstraněna. Obnova začala až v roce 2001 a trvala čtyři roky, přičemž díky této péči dnes může každý navštěvník tady v klidu a tichu rozjímat, načerpat sílu a prožít chvíle kontemplace uprostřed přírody. Z Uhlířského vrchu se navíc otevírají krásné vyhlídky do okolní přírody a krajiny.

Foto: Tere Bene

Vyhlídka z Uhlířského vrchu

Propojení přírody, historie, víry i vědy

K Uhlířskému vrchu se váže i pověst o rytíři Augustinu Oswaldovi Lichtensteinovi, který zde při lovu zabloudil a málem zahynul, ale zachránil ho místní uhlíř. Právě podle něj dostal kopec své jméno, a na jeho počest byl nejdříve postaven dřevěný kostelík, který byl později nahrazen současným barokním kostelem. Od roku 1770 vede k vrcholu právě tato lipová alej s křížovou cestou, která spolu s krásnou přírodou nabízí prostor k zastavení a rozjímání.

Foto: Tere Bene

Výhled

Na úbočí kopce je lom, kde se v 19. století těžily sopečné tufy používané jako stavební materiál. Lom zároveň odhaluje vrstvy různých sopečných vyvrženin. Tento geologický profil je jedinečný a dělá z Uhlířského vrchu nejen krásné, ale i vědecky zajímavé místo.

V okolí Uhlířského vrchu najdete i další připomínky sopečné minulosti – nedaleko se nachází Venušina sopka a lávový proud u Meziny, kterému se říká také přírodní varhany díky svému unikátnímu zvuku a tvaru.

Uhlířský vrch je tak místem, kde se propojuje příroda, historie i duchovní klid – místo, které zve k tichu, k rozjímání a k načerpání nové energie.

Foto: Tere Bene

Vyhlídka z Uhlířského vrchu

Anketa

Jaký je váš vztah ke Křížovým cestám a poutním místům v přírodě?
Jsem věřící a tato místa mi přinášejí duchovní povzbuzení.
40 %
Nejsem věřící/á, ale tato místa mi pomáhají při meditaci a odpočinku.
0 %
Nejsem věřící/á a tato místa mi jsou zcela lhostejná.
0 %
Jsem věřící/á, ale tato místa mě nijak zvlášť neoslovují.
0 %
Mám k těmto místům osobní vztah, který není spojený s vírou (např. historický nebo estetický).
60 %
Celkem hlasovalo 10 čtenářů.

Seznam zdrojů:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz