Článek
Ano, určitě se zvládla naučit hebrejsky a zvládnout všechny rituály, ale to přece není všechno. Jak může tak mladá žena chápat komplexnost judaismu, jeho historii a tradice, když sama teprve hledá svůj vlastní životní směr? Přesto, jak jsem později zjistila, Rabínka v zácviku mi dala odpověď na tuto otázku, a to v podobě nejen odborné, ale i lidské, citlivé a velmi osobní knihy.
Když jsem poprvé vzala do ruky Rabínku v zácviku, trochu jsem zaváhala. Její obálka – v růžovo-žlutých barvách, s jemnou kresbou – působí skoro jako dívčí deníček. Ale ten dojem zmizel hned po prvních stránkách. Místo lehkého čtení jsem našla hlubokou, osobní, a přesto nesmírně přístupnou knihu o víře, identitě a hledání smyslu.

Obálka knihy
První česká rabínka
Autorkou je Kamila Kopřivová, první česká rabínka. Píše o své cestě k judaismu. Kamila Kopřivová pochází z ateistického prostředí, ale během studia hebraistiky a židovských studií na Filozofické fakultě UK se začala hlouběji zajímat o judaismus a svou židovskou identitu. Postupně si osvojila hebrejštinu, studovala náboženské texty a zapojovala se do života židovské komunity. Její víra se formovala postupně – skrze intelektuální poznání, osobní hledání i praktickou zkušenost. Po studiích teologie a filozofie na Univerzitě Karlově pokračovala ve vzdělávání v Berlíně, Jeruzalémě a Londýně, kde byla ordinována rabínkou ve Westminster Synagogue a stala se tak první českou rabínkou v historii.
Autorka píše srozumitelným a přístupným stylem, který oslovuje široké spektrum čtenářů, včetně těch, kteří se s judaismem setkávají poprvé. Knihu doprovázejí ilustrace Dany Lédl, které využívají opakující se barvy růžové, černé a žluté a obsahují symboly spojené s judaismem, jako jsou Davidova hvězda, menora a tóra. Tyto ilustrace přispívají k celkovému dojmu a usnadňují orientaci v textu.
Rabínka v zácviku je rozhodně vhodná i pro mladé (a zřejmě byla psaná i s tímto cílem) čtenáře od 15 let a nabízí nejen vhled do židovské víry a tradic, ale i osobní příběh autorky, která se rozhodla překročit hranice tradičních rolí a stát se rabínkou. Kniha je cenným příspěvkem k porozumění judaismu a jeho místu v současné společnosti.
Znám ten svět – a přesto mě překvapil
Judaismus mě zajímá už řadu let. Mám načtenou celou řadu židovských autorů – od Eliho Wiesela přes Karola Sidona, Maharala z Prahy, Martina Bubera až po rabiho Nachmana z Braclavi, miluji židovské spisovatele jako Lustiga, Oze, Singera. Přesto, nebo právě proto, mě tato kniha nadchla. Kamila Kopřivová dokáže i známé pojmy zasadit do nového kontextu, nabídnout ženskou perspektivu a propojit tradici s dnešním světem.
A co mě nadchlo snad nejvíc – věnuje prostor významným židovským ženám. Velkou hodnotu pro mě měly i portréty výjimečných židovských žen – včetně první rabínky v historii Reginy Jonas, jejíž příběh mě nesmírně dojal, učitelek z Terezína a dalších inspirativních postav. To vše bez patosu a bez potřeby „učit“ – spíš s nabídkou lidské a etické inspirace.
Naděje mezi řádky
Rabínka v zácviku je podle mě kniha, která může oslovit začátečníka i dlouholetého zájemce o židovství. Není akademická, ale vysvětluje vše podstatné. Knihu jsem si původně půjčila v knihovně, ale nakonec jsem se rozhodla, že ji musím ve své knihovně mít.
Je nesmírně příjemné, když se člověk může prostřednictvím knihy setkat s někým mladým, inteligentním, empatickým a duchovně založeným. V takových chvílích mám pocit, že to s námi jako společností možná přece jen není tak špatné.