Článek
Umělá inteligence už nepřebírá jen rutinní úkony, ale do značné míry vybírá lidi sama. Pomáhá zejména s předvýběrem kandidátů z databází a s přípravou inzerce. Platí to však hlavně u masových pozic typu zaměstnanec call centra, fastfoodu, kavárny, prodejny, nebo u specifických profesí modelů, kde se řeší spíše vnější vzhled. Hojně využívaná je AI i u studentských pozic: studenti často vyžadují pravidelné směny ve vybrané dny a časy tak, aby jim ladily s rozvrhem výuky, ať pracují ve fast foodu nebo třeba v kině. U kvalifikovanějších pozic a manažerů je však využití AI stále poměrně omezené.
Na manažery se musí jinak
Při vyhledávání vysokých manažerů je rozhodující osobní kontakt a znalost konkrétního člověka. Musíte znát jeho motivaci ke změně práce, jeho povahu a osobnostní nastavení, jeho požadavky na novou pozici. To samozřejmě AI vědět nemůže. Když např. přijde člověk z menší akční banky do velké nadnárodní finanční instituce, může se cítit svázán korporátními pravidly a omezován délkou trvání všech procesů. Naopak bývalý zaměstnanec velké banky může být v menší společnosti zaskočen tím, že musí zvládat práci, kterou na předchozím pracovišti vykonávali tři lidé, často z různých oddělení.
Nakonec zase záleží na lidech
Jiný problém nastává, pokud vyhořelý zaměstnanec hledá nějakou převratnou změnu na novém pracovišti. Pokud touží po nové výzvě a jiném typu práce v úplně nové společnosti, může být nekvalifikované využití umělé inteligence dokonce kontraproduktivní, neboť mu bude nabízet podobné firmy s obdobnou firemní kulturou, v jakých tento člověk působil v minulosti. Ostatně, do minulosti „zahleděná“, ve skutečnosti ovšem chybně zaúkolovaná umělá inteligence může přinést personalistům i velké problémy: Známý je případ Amazonu, který musel svůj náborový nástroj na bázi AI úplně vyloučit poté, kdy robot diskriminoval ženy při výběru na technické pozice.
Zkrátka, i když umělá inteligence přebírá stále více úkolů při výběru zaměstnanců a některé už hledá v podstatě sama, nakonec vždy záleží na uživatelích, tedy na lidech, jakým způsobem její algoritmy využijí.