Hlavní obsah
Internet a technologie

Ach! Ten dotykový telefon! Šlak mě z něj trefí

Foto: Tereza Pšeničková

Tlačítkový telefon - žádné nechtěné přehmaty, naprosto dostačující.

Dotykový telefon. Pro mnohé již nedílná součást každodenního života. Pomocník. Společník. Zdroj informací i zábavy. Ale v rukách technického antitalentu může připravit nejednu horkou chvilku.

Článek

Jsme spolu již necelé dva roky. Byl mým dárkem k Vánocům 2022. I přes povědomí mých technických schopností, přivítala jsem ho vřele. Můj v té době už bývalý, co se pěkně vešel do ruky, byl již na odpočinku. Měl právě onu hroznou vadu, tu technickou zaostalost, tu smůlu, že jeho éra skončila, měl tlačítka!

Odložila jsem tedy malého kamaráda do šuplíku a začala se seznamovat s tím novým, který však potřeboval spousty nastavení, mimo jiné vytvoření emailu, různých hesel, zejména na vzájemné propojení s internetem přes wifi. A netrvalo dlouho a do mého nového společníka vstoupilo i modrobílé zlo. Teď tedy mohu sledovat „co je nového na sockách“ nejen v poloze sedmo na pevné židli a číst vše na monitoru šíře 44 × 24,5 cm, ale nyní již i v poloze ležmo v posteli na 16 × 6,5 cm displeji. Avšak jeho dotyková plocha je citlivá. Běda, jak se jí špatně dotknu. Pak vše lítá nahoru, dolů, rychle a zběsile, hází všemožné obrazy, že je nestíhám prohlížet a mnohdy se dostanu i tam, kam jsem vůbec nechtěla, a ona začne otevírat tajemná zákoutí všech možných aplikací a nabízet interaktivitu a kooperaci. OK. Musím být něžná.

Jak čas plynul, tak nějak jsme si na sebe zvykli. Jsme spolu takřka pořád. Jen do sprchy si ho neberu. Občas ho i někde zapomenu, přikryju oblečením, takže prosba „Prozvoň mě“ se u nás doma ozývá celkem pravidelně. K tomu si do sebe nechal vpravit i WhatsApp, takže mi i něco ušetří. Fotky se pořizují mnohem lépe a jejich kvalita je také úplně jinde, což byl ten hlavní důvod, proč jsem si přála, aby mi Ježíšek přinesl tento telefonní zázrak.

Co se stalo v noci o půlnoci

Nejspíš ne přímo úderem půlnoci, ale už hodně pozdě. Pročítala jsem ještě před spaním, co je nového ve mnou sledovaných skupinách, a tu vidím opět inzerát podvodníka, a jak jsem se nedávno naučila, tedy spíš jsem zjistila, že to lze při zmáčknutí těch správných míst, chtěla udělat screen a najednou vše na obrazovce zatuhlo, přestalo reagovat na dotyky mých prstů, sice mi jakýsi hlas sdělil, co se událo, slyšela jsem něco jako „talk“ a nastalo mobilní šílenství. Na displeji se pohybovaly rámečky ohraničující vždy tu část, kde jsem zoufale šmátrala bříšky prstů zkoušejíc metodu pokus-omyl v doprovodu hlasových pokynů, co mám udělat. Ale já nechtěla dělat nic z toho, co mi to zrovna v tu chvíli říkalo. Chtěla jsem jen ovládat svého téměř dvouletého technického služebníka jako vždy. Nešlo to. Tedy jsem zkusila vypnout, zapnout, což je taková univerzální pomoc zejména nás zoufalců a technickyých nezmarů. Ale nastala ještě větší sranda. Telefon se uzamkl! Heslo sice znám, ale neměla jsem nejmenší tušení, jak ho zadat v tomto modelu, a ještě v přesvědčení, že jsou všechna data, fotky nenávratně ztraceny. Přítel již drahnou dobu spal. S technickými záležitostmi ho oblažuji celkem často, ale nechtěla jsem ho budit a k tomu přiznat až takovou technickou negramotnost. Utekla jsem na záchod, aby ho neutuchající hlas talk dámy nevzbudil. Na místo, kde se mnohdy rodí spásné nápady a velké myšlenky pro lidstvo. A stalo se. Běžela jsem tedy na PC, pár vteřin a bylo jasno, jak mi poradil strýček Google, nevím, proč se mu tak říká, pro mě za mě, ať si je třeba bratránek z devátého kolene, jedná se o funkci TalkBack.

TalkBack je funkce pro usnadnění přístupu, která nevidomým a slabozrakým pomáhá ovládat zařízení Android pomocí hmatové a hlasové odezvy. Když je zapnutá funkce TalkBack, položky na obrazovce jsou ohraničené rámečkem pro výběr a zařízení pomocí zvukových signálů popisuje, co je na obrazovce.

A odtud už byl jen krůček k tomu, jak zjistit, jak se ona funkce vypíná… povedlo se…hlas utichl, mobil se opět začal chovat tak, jako ho znám, a hlavně plnit mé pokyny, odemknout, vše při starém, nic nezmizelo. Ale onen screen jsem už neudělala, po tomto nočním dobrodružství už jsem si netroufla, takže opět hezky po staru a zdlouhavě na PC.

Screen pomocí mobilu, alespoň u toho mého, se dělá: Stiskněte současně vypínač a tlačítko snížení hlasitosti. A vypnutí funkce TalkBack: Několik sekund podržte obě tlačítka hlasitosti. Nevím, kde je další tlačítko hlasitosti, vím jen o tom jednom a o tom, kde se mobil vypíná. Takže i tak se mi občas stává, že při snaze ho udělat, se mi mobil vypne, anebo mi opět naskočí ta funkce pro nevidomé. Ale už alespoň vím, jak to dát do pořádku, ale i tak mi to notnou chvíli trvá.

Jo, pokrok nezastavíš, ale udržet s ním krok, je někdy maratón s cílem v nedohlednu. Alespoň pro mě.

Zdroje:

https://support.google.com/accessibility/android/answer/14252950?hl=cs

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz