Hlavní obsah
Názory a úvahy

Česká pošta: Chystá další propouštění?

Foto: Pexels

Nechodí vám zásilky tak, jak by měly? Tak s další možnou změnou v doručování spojenou s opětovným propouštěním zaměstnanců už vám třeba nepřijdou vůbec.

Článek

Česká pošta prochází již několik let transformací. Výrazně začala v únoru 2019, kdy na post ředitele poštovního provozu a logistiky nastoupil Petr Cinkl. Jeho předchůdce, Jiří Linert, nadále zůstal jako ředitel řízení doručovací sítě. Však čím víc ředitelů, tím líp, no ne?

Nastaly však změny v doručování a s tím spojené propouštění mnohdy letitých zaměstnanců především z řad doručovatelů hlavně pěších. Dne 1. 2. 2020 se zavedlo dvourychlostní doručování listovních zásilek „pomalu“ nebo „rychle“. Od této doby, pokud chcete, aby doporučený či obyčejný dopis dorazil adresátovi již druhý den, jak to doposud u podniku s povinností poskytovat univerzální poštovní službu bylo, musíte si připlatit. V praxi to znamenalo, že doručovatelka, co mívala jeden rajón a doručovala zásilky každý den, měla dva, které střídala obden. Zásilky na denní doručení - doporučené i obyčejné s označením D+1 prioritní „rychlé“ a důchody, kam ten den doručovatelka nešla vozil tzv. „rychlík“. Ekonomické „pomalé“, co přišly na doručení na rajón, kam doručovatelka ten den nešla zůstávaly na dodejně. Další den tak musela brát poštu za dva dny. Stále. Denodenně. Dělat tedy každý den to, co pro nás bylo vždy neskutečně vysilující, když nastalo. Časově neurčená komplikace a zátěž trvající někdy i velmi dlouho, pokud někdo onemocněl, nebo odešel a místo bylo neobsazené a my se modlili, ať už někdo přijde a vydrží celý ten proces zaučení a zůstane, se stala oficiální a tím se „krásně vyřešily“ i ony dlouhodobě neobsazené pozice.

Lidé přišli o práci

Tolik lidí přišlo o práci. Dlouholetí zaměstnacni, kteří práci rozuměli a dělali ji srdcem. Lidé pár let před důchodem. A přitom to vůbec nebylo adekvátní dané situaci, ani ku prospěchu podniku a hlavně lidem, co očekávají své zásilky. A cožpak, když někdo nemohl ten den jít, nebo když vypadl onen rychlík. Kvalifikovaný zástup žádný. Pozice střídačů se zrušily také ještě před touto změnou. Zásilky už nebyly doručovány v takové kvalitě, jako když byla jedna stálá doručovatelka na jeden úsek. Pošta se tedy kupila a mnohdy nedoručovala i několik dní.

Avšak panu Cinklovi, který tuto změnu odstartoval a po roce a třech měsících u České pošty po vzájemné dohodě skončil, se dostalo od generálního ředitele, jehož byl pak zástupcem, poděkování v podobě těchto slov: „Petr byl nejvýrazněji spojen s projektem dvourychlostního doručování dopisů a pohlednic, který uvedl v praxi. Dva roky po sobě také provedl logistiku České pošty náročným obdobím předvánočního provozu, které představuje špičku v doručování balíků. Za to všechno mu patří dík a velké uznání“. Holt úkol zněl jasně: „přeměnit vnitřní nastavení logistiky tak, aby odpovídala trendům a potřebám zákazníků“, jak zaznělo z úst tehdejšího generálního ředitele. Ředitele, který již také není tváří České pošty a v roce 2023 se odporoučel s několikamilionovým odchodným. A to v době, kdy se Česká pošta potýkala se ztrátou a stát jí od roku 2018 neplatil za poskytování univerzální služby a poté, co konečně platbu obdržela, padla z velké části na splacení úvěrů, které si musela vzít, aby vůbec bylo na platy a provoz. Ano, měl to ve smlouvě. Ale otázka, proč mu takovouto smlouvu státní podnik vůbec dal. A pan Cinkl? Byl jednatelem několika společností, vystřídal několik manažerských postů například u společnosti HOPI a Agrofert a nakonec si založil vlastní firmu zabývající se logistikou, kde je i generálním ředitelem a jak se dál vyvíjí systém, který začal a kolik lidí to negativně ovlivnilo a co všechno jim to způsobilo ho nijak netrápí.

Prošlo D+1, D+3, tak co zkusit D+5?

Systém, kdy se zásilky v den, co přijdou na dodejnu, nechají ležet a nedoručují, protože si zákazník, šetřílek jeden, nezaplatil jejich rychlejší variantu doručení, tak bude nejspíš ještě prodloužena. Však se systém osvědčil. Co na tom, že zásilky byly mnohdy doručovány mimo pracovní dobu. Aby se to nekupilo. Aby nebylo pracovníkovi vytknuto, že je pomalý, že nezvládá, i když se to fakticky zvládat nedalo. Některým to třeba zas až tak nevadilo. Pošťáci srdcaři dělali dál do roztrhání těla, aby lidičky měli své dopísky a se svou rodinou tak mohli společně trávit čas na čerstvém vzduchu při roznášení pošty, co v pracovní době vlivem nastavení onoho systému nestihli. Prostě ti, co zbyli, dělali, co mohli. Ale spousta jich to vzdalo, protože už ten nápor nezvládli. Ale i když se to nezvládalo, vždy se našlo vysvětlení v podobě „pochybení jednotlivce“. Nikdo se neozval, nikdo tomu nezabránil. A tak se 1. 7. 2023 zavedl režim D+3, tedy doručování ekonomických zásilek každý třetí den, opět propouštění a doručovatelkám tak přibyly další úseky, kam musí vozit poštu.

Listovních zásilek že ubývá

Už několik let se tvrdí, že listovních zásilek ubývá a že o ně není zájem. Ano. Lidé si již nepíší dopisy typu „Drahý můj“, anebo se zakončením „Miluji Tě“, ale posílají se zase jiné věci. Nespočet obchodních psaní. Firmy a e-shopy zasílají různé katalogy. Děti stále posílají pohledy z táborů. Lidé si objednávají předplatné časopisů. Úřady i přes existenci datových schránek stále zasílají informace a různá vyrozumění ještě i v papírové podobě. A doručit se musí.

Další propouštění v roce 2025?

Informace o hromadném propouštění se objevila v jedné skupině na sociální síti Facebook, avšak po pár hodinách zmizela. I její autorka. K dispozici byla i mapa změny listovní doručovací sítě s pěti rozdělenými okruhy od pondělí do pátku pěkně každý den jeden a tabulka s datumy procesu hromadného propouštění - informace o záměru hromadného propouštění - ÚP, odborovým organizacím a zaměstnancům 23.12. 2024, den před Vánoci a po jednom z nejnáročnějším období v roce, ukončení PPV výpovědí k datu 31. 1. 2025 a termín organizační změny 1. 4. 2025 a zdá se, že to opravdu není apríl.

Proč nezasáhnou odbory

Odbory na České poště. To je taková ošemetná věc. Je jich hodně, vzájemně se neshodnou a o některých se ani neví. A ty největší mimo příspěvků od členů, jak tvrdí jiný odborář, jsou placeny přímo Českou poštou, takže toho proti svému chlebodárci v zájmu zaměstnanců moc oragnizovat nebudou. Natož vyvíjet nějaký tlak. Ale do médií mluví hezky a říkají přesně to, co koresponduje s nastavením, cítěním a názory zaměstanců.

Odborové organizace neplacené podnikem, ale pouze z příspěvků svých členů, ty už by mohly něco změnit. Ale hlavní překážkou je nedůvěra. Oboustranná. Jak z řad zaměstnanců, tak představitelů odborů. Generál potřebuje silné vojsko. Jenže vojsko nevěří, že generál je natolik schopný vůdce a dokáže předložit správnou strategii a tím dosáhnout vítězství a generál zas má za to, že je vojsko zbabělé a když nastane ona chvíle boje, uteče. Anebo bude bojovat jen napůl. A ti, co nejsou v přímém boji, ale týká se jich jeho výsledek, se jen smějí jejich zbraním a tomu, jakým způsobem je používají.

Bránit se lze jen tak, že zaměstnanci opravdu nebudou pracovat nad rámec svých povinností a mimo pracovní dobu. Je potřeba se semknout. Generál a vojsko v jeden celek.

A lidé se musí začít ptát, proč se zavádí systém, který je na úkor kvality, lidských sil i jejich vlastní spokojenosti s poštovnámi službami. Ne řvát na onu chuděru v modrém mundúru, když se jednou za čas objeví u vaší schránky s oznámením, abyste se alespoň dozvěděli, že nějakou zásilku máte. Ale ptát se výše, středního managementu České pošty a jejích ředitelů regionální logistiky a na Ministerstvu vnitra, jež je jejím zakladatelem a nespokojit se s frází, že zásilek ubývá a pochybil jednotlivec.

Možná se chystá systém, kdy se vaše zásilky budou zadržovat ještě déle a třeba je budou roznášet lidé na dohodu, nejspíš úplní nepošťáci, a tak se jich třeba ani nikdy nedočkáte.

Zdroje:

https://logistika.ekonom.cz/c1-66484750-novym-sefem-logistiky-ceske-posty-se-stal-petr-cinkl-z-agrofertu-ma-zlepsit-hlavne-dorucovani

https://logistika.ekonom.cz/c1-66760950-sef-logisticke-divize-ceske-posty-petr-cinkl-skoncil-stal-na-zacatku-vnitrnich-zmen

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-knap-ceska-posta-odmeny-ztrata.A230509_193304_domaci_rodi

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/422547-plan-posty-ve-velkem-propoustet-vyvolal-bouri-tohle-se-chysta

https://ekonomickydenik.cz/na-ceske-poste-neni-uz-pres-dva-roky-uzavrena-kolektivni-smlouva-neshodnou-se-odbory-kdo-vyjedna-benefity-pro-zamestnance/

osobní rozhovory před lety (r. 2020/2021)

nejmenovaná skupina na Facebooku

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz