Článek
Paní Dagmar, jedna z mnoha příznivců talentovaného herce a nadaného zpěváka, na jehož koncert avizovaný již rok dopředu, zakoupila vstupenku, ovšem, ne běžnou, ale VIP. Jednalo se o doplňkový balíček s výhodami, jež byl na stránkách Ticketportal představen jako nápad Vojtěcha Dyka a kapely D.Y.K.: Pro své nejvěrnější fanoušky připravil Vojtěch Dyk a kapela D.Y.K. balíček VIP Experience, který umožní fanouškům zažít koncert nezapomenutelným způsobem.
A měl obsahovat:
Garantované místo v sektoru 102
Meet and Greet s Vojtěchem Dykem a kapelou D.Y.K.
Vstup na oficiální afterparty koncertu (místo a čas konání bude upřesněn několik dní před koncertem)
VIP vstup vchodem č.2 umožněn od 18:00
Celková cena tohoho VIP balíčku byla stanovena na 11 990 Kč.
Cena, na můj vkus, celkem vysoká. Já osobně bych takovouto částku za hudební či jiný zážitek z oblasti zábavního průmyslu nezaplatila. Paní Dagmar a ještě několik dalších lidí ale ano a očekávali tak umělecký zážitek na patřičné úrovni, který měl zahrnovat nejen setkání s Vojtou Dykem a jeho kapelou D.Y.K., což bylo nejspíš to hlavní, co u nich rozhodlo o koupi takto cenově vysoko stanovené vstupenky, ale očekávali tak i určitý komfort a péči. Že budou uvedeni přednostně do sálu a na pohodlná místa, z nichž budou mít i lepší výhled na umělce. Což je to, co já mám ve VIP vstupenkách za to hlavní, za co se platí ona větší částka. To ostatní je mi již vzdálené, ale je to, zřejmě, něco, co je již běžné. Možnost, jíž lze využít, pokud chcete mít zážitek navíc, ovšem, musíte si připlatit. Není to však příležitost jen pro fanoušky znásobit tak radost z události, do níž investují svůj čas, ale i pro umělce, kteří tímto získají mnohonásobně vyšší finanční prostředky za kratší dobu své angažovanosti. Otázka je, jak moc je to pro obě strany prospěšné a naplňující. Když si odmyslím finanční profit pro umělce a nebudeme si nic zastírat i pro jeho manažery a pořadatele (kolik z toho dostane onen umělec se můžeme jen dohadovat), tak pro fanouška je to jistě zážitek, pokud nemá možnost se ke svému idolu jinak dostat, nebo se byť jen přiblížit a najednou je tu možnost dokonce společné fotografie, těsné blízkosti, podání ruky, možná i objetí, polibku. Ale že je to jen z toho důvodu, že si za to draze zaplatil, vlastně si tak koupil jeho čas, vřelost a zdání, že je mu milý. A pro toho umělce je to zase chvíle, kdy musí předstírat účast a dobrou náladu. Být s lidmi, kteří mu třeba nejsou sympatičtí ať už z jakéhokoli důvodu. K tomu riziko, že přijde někdo, kdo nebude absolutně respektovat jeho zónu osobního prostoru a může se objevit i někdo, kdo bude pro něj i přímo nebezpečný. To mi také připadá jako poněkud paradoxní situace. Umělci a celebrity mající ochranky různé úrovně, osobní, nebo i jen takové ty panáčky, co mají jen tu uniformu, aby navenek vysílali signál, že oni jsou ta bariéra, přes kterou se nedostanete, svoji opatrnost najednou odloží a jdou na setkání, kdy neví, kdo a co je tam čeká. Já jako fanoušek bych z toho neměla dobrý pocit a hlavně radost. Mám společné fotky z 90. let ze setkání s jedním mým oblíbeným zpěvákem. Z jeho autogramiády a jednu dokonce těsně po jeho vystoupení, ale o to ho slušně požádal můj táta. Pro mě osobně je toto lepší, spontánní, nepovinné i pro toho umělce, že se může sám rozhodnout, zda ano či ne. A ta vzpomínka je na oné fotografii doprovozena právě tím vzácným okamžikem a o to je to pro mě cennější.
Paní Dagmar a ještě pár dalším se setkání splnilo, ale i přesto z něj nemají ten pocit, po jakém toužili a převažuje zklamání. Paní Dagmar toto setkání popsala na svém Facebook profilu. Zmínila, jaké zvolil oblečení, což byl asi také jeden z hlavních faktorů, i když třeba já bych na toto nekladla nijak velký důraz, ať je umělec v tom, v čem se cítí pohodlně a svůj. Což v tomto případě je i vzhledem k písničce, kterou nazpíval ještě se skupinou Nightwork i docela trefné a vtipné. Možná bylo na vině i to, že setkání bylo příliš krátké, ve spěchu, když proběhlo ještě před samotným koncertním vystoupením a nedorazila ani kapela, přestože na vstupence byla uvedena jako jeden z bodů, co měla obsahovat. Ale hlavní úlohu bych řekla, že sehrálo chování jeho manažerky, která po focení nevybíravě poslala skupinu fanoušků pryč na chodbu, kde museli čekat až do začátku koncertu. Co se občerstvení týče, na vstupence sice uvedeno nebylo, ale za tu sumu jistá očekávání byla. Hlavně taková, aby se hojně dostalo na všechny účastníky a majitele této vstupenky a nikdo nestrádal. Nicméně stalo se. Paní Dagmar ač má Vojtu Dyka ráda a těší se z jeho umění, toto zklamání nedokázala jen tak přejít a rozhodla se pro reklamaci, což je ve spojitosti s umělcem, kterého máte rádi poněkud žinantní, ale zase pokud máte pocit, že se vám nedostalo služby, za kterou jste zaplatili nemalý obnos, zcela pochopitelné. Zvolila způsob podání oficiální stížnosti na pořadatele, ale využila k tomu i možnost otevřeného sdílení na svém osobním profilu na Facebooku. Ohlas byl veliký a možná i proto uspěla. Semtam nějaký hater napsal a dokonce předhodil i to, co s tímto nijak nesouvisí, ale z větší části dali lidé paní Dagmar za pravdu, že by jí za takovouto formou zprostředkovaný zážitek měly být vráceny peníze. Což se nakonec stalo. Informovala o tom na svém profilu již 18. prosince a uvedla i užitečné rady, jak se bránit, pokud se dostanete do podobné situace:
"Milí přátelé,
právě mi přišly na účet vrácené peníze za VIP Experience balíček ke koncertu V. Dyka 27.11.2024 v O2 Aréně, a to celých 9500 Kč.
Někteří ze skupiny nespokojených, kteří jsme se spojili po telefonu a sdíleli spolu kroky, které jsme podnikali jako jednotlivci, ještě peníze nedostali, ale jedné paní z jižních Čech přišly peníze na účet už minulý týden v pátek. Mně dnes. Věřím, že i všem ostatním, kteří uplatnili nebo ještě uplatní reklamaci u Bestsport, a.s., která provozuje 02 Arénu, pořadatel také brzy vrátí peníze za vstupenku VIP Experience, která obsahovala greet and meet před koncertem a after party o koncertě. To proto, že ani greet and meet, ani to, co pořadatelé vydávali za after párty (pár misek s olivami, s chipsy a lacinými tyčinkami pro několik desítek osob), neodpovídalo svojí kvalitou zaplacené ceně.
After party se podobala spíše tzv. Číši vína, což je jiný typ společenské akce, ale i u Číše vína je samozřejmostí, že se jí účastní hlavní účinkující koncertu. A to se v případě after party po koncertu V. Dyka nestalo.
Pokud se vám stane něco podobného, nebojte se ozvat a bránit se podvodům obchodníků, a to včetně pořadatelů kulturních a dalších akcí. Pořadatelé se spoléhají na to, že si lidé myslí, že nemohou reklamovat to, co pořadatel slíbí a nedodrží. A že stížnost na pořadatele se dá řešit jen občanskoprávním sporem, což se táhne roky a stojí to obrovské peníze za právníky. Ale to není pravda. Máme zákon na ochranu spotřebitele.
Takže jaký je správný postup, pokud se vám stane něco podobného jako nám, a sice že pořadatel nesplní to, co slíbil?
Nejdříve napište reklamaci, a teprve, kdyby ji pořadatel zamítl, pokračujte cestou přes příslušný formulář na webu České obchodní inspekce (ČOI), což je bezplatné, snadné a rychlé.
ČOI vše musí prověřit, a pokud vám dá za pravdu, pořadatel musí vrátit peníze. A navíc dostane pokutu a v krajním případě může ČOI i vyslovit zákaz činnosti pro zodpovědnou osobu nebo firmu"
Uvedla i odkaz na Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb. a doporučila uchovat pro případ potřeby někdy v budoucnu.
Nalezenete zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-634
Což už takový ohlas nemělo, tedy na počet komentářů, předtím jich bylo přes 900 a nyní pouze 2, což mi přijde docela smutné. A hlavně nepochopitelné, protože pokud člověk bojuje s nějakou křivdou a nakonec vyhraje, tak si myslím, že by to mělo lidi zajímat, jakým způsobem toho dosáhl i kvůli sobě samým, aby věděli, jak se v podobné situaci zachovat.
Já osobně si myslím, že šlo tedy o naprostou nepřipravenost a podcenění situace. Možná pořadatelé nečekali, že o tyto vstupenky bude takový zájem. Ovšem to není omluva. Co je psáno, to je dáno a měla by být maximální snaha toto naplnit. A pokud to z nějakého důvodu není možné, sami přijít s omluvou a návrhem kompenzace. V jedné diskuzi jsem se dokonce dočetla i verzi, že mělo jít o pověstný humor pana Dyka potažmo zkoušku, zda si někdo toto koupí. Ale to, samozřejmě, nelze brát vážně. Nikde jsem však nepostřehla, že by se k oné situaci pan Dyk a jeho kapela D. Y. K. nějak vyjádřili. I jedna věta na jejich stránce na sociálních sítích by stačila. Ale jak paní Dagmar uvedla, vše, co tam prve napsala o svých pocitech z jejich koncertu, jí bylo smazáno. Přesto si nemyslím, že za tím stojí přímo Vojtěch Dyk, ale jeho manažeři a ti, co se kolem něj točí, což potvrzují i slova paní Dagmar:
„On se jen obklopil lidmi, kteří mu způsobili jejich velice amatérským a arogantním chováním velké potíže, a nechal se ve víru náročných příprav a událostí kolem koncertu v O2 aréně strhnout jejich škodlivými názory k nevhodnému chování. Jako malé dítě, které věří, že všichni kolem něho to s ním myslí dobře. Jako umělec, který vnímá svět po svém a spoléhá se na to, že manažerskou práci odvedou dobře lidé, které za to platí. Neodvedli. Stalo se. Příště si třeba V. Dyk pohlídá, kdo pro něho a jak pracuje. Aby se taková ostuda neopakovala.“
A vy, kteří se dostanete do takovéto situace, braňte se. Anebo přehodnoťte nákup VIP vstupenky. Popřípadě se pro jistotu blíže informujte, co vše má skutečně obsahovat. Vždyť si nemusíte nechat všechno líbit, i když jde v souvislosti s tím o někoho, koho máte jako umělce v přízni a dělá vám radost svým uměním. Byla by škoda na něj zanevřít jen kvůli lidem z jeho managementu, kteří neodvedli svoji práci tak, jak měli.
Anketa
Se souhlasem paní Dagmar Světlovské s použitím jejích textů.
Zdroje:
https://www.o2arena.cz/kapela-d-y-k-v-cele-s-vojtechem-dykem-porada-velkolepou-hudebni-party-v-nasi-nejvetsi-hale-v-prazske-o2-arene/
https://www.ticketportal.cz/event/VOJTECH-DYK-DYK