Hlavní obsah
Krása a fitness

Vlasy dělají člověka aneb Jak pečovat o vlasy nejen v létě, radí kadeřnice

Foto: Se souhlasem Květy Šídové

„Nejraději mám, když se mi klientka posadí do křesla a řekne mi: „Udělejte si se mnou, co chcete.“ A pak odchází a je nadšená,“ říká má oblíbená kadeřnice Květa Šídová.

Sice šaty dělají člověka, ale právě vlasy jsou naší chloubou. Jako malou mě rodiče stříhali „na ježka“ a já v tom pokračovala na gymplu i na fakultě. Narozením synů se ve mně cosi pohnulo a řekla jsem si: Jednou jsi žena, tak s tím koukej něco dělat!

Článek

Manžel mi splnil dávný dětský den a na léto jsem si nechala naplést rasta copánky s fake dredy. Od té doby nechávám své zlatavé lokny růst, učím se o ně pečovat a mazlit se s nimi. Proč? Mám totiž onu milou ženskou povinnost o sebe pečovat, jen se to naučit…

Kadeřnice Květa Šídová je mi v tom skvělou průvodkyní. Návštěv v jejím úvalském salónu se nemohu nabažit. Tam se cítím jako žena a moc se mi to líbí. Jednou proužky, jindy barva, jednou natočené lokny, jindy prostřih celé kštice. Hlavně ono svěží foukání kulatým kartáčem nemá chybu. Vlasy mi vydrží krásně hebké i týden, záleží. Jak toho dosáhne?

Květo, jako vyučená kadeřnice se s vlasy setkáváš každý den. Co bys doporučila, jak se o své vlasy nejlépe starat, aby byly zdravé, lesklé, zářivé a vyživené? 😊

Jako první důležitá věc je najít si správný šampón a regeneraci podle vlasů klientky. Když bude obojí na doporučení kadeřnice, tedy profesionální značka, o to lepší výsledek to pro vlasovou péči bude mít. Další důležitá věc je zastřihávání konečků, vlasy se pak netřepí. Dále je třeba věnovat pozornost ochraně vlasů před teplem, hlavně když jsou vlasy tepelně upravovány fénem, žehličkou nebo kulmou. Pokud má klientka barvené vlasy, určitě bych doporučila zvolit profesionální barvu z kadeřnického salónu.

Něco málo o vlasové kosmetice

Zas bych začala tím, že je důležité najít si takovou vlasovou kosmetiku, která sedí na vlasy klientky. Mytí vlasů je důležité ze dvou důvodů. Zaprvé slouží k odstranění veškeré nečistoty, jako je třeba prach. Zadruhé se při mytí umývá vlas a vlasová pokožka jako taková. Regenerace vlasů je zcela zásadní u barvených a suchých vlasů, ale určitě neuškodí ani vlasům přírodním. Například maska na vlasy je velmi užitečná hlavně v letním období a pro klientky s velmi suchými vlasy. Když se naučíte rutinně používat alespoň základní vlasovou kosmetiku, vaše vlasy budou krásné, lesklé a poděkují vám.

Stříhání a fénování vlasů není žádná věda, ale všeho s mírou

Stříhání vlasů je u každého hodně individuální. Mám zákaznice, co stříhám po každém barvení nebo naopak jiné, které stříhám ob jedno barvení. Klientky, co mají nebarvené vlasy, stříhám jednou za 2-3 měsíce. Fénování může i nemusí škodit. Záleží na technice foukání, používání teplého či studeného vzduchu, ochranou vlasů proti teplu. Rozhodně je faktem to, že kulatý kartáč pomůže vyfoukat vlasy do objemu, tím pádem se pak vlasy tak rychle nemastí. Tímto způsobem je vyfoukáte do hladka a vlasy pak nejsou krepaté. Vůbec ale není od věci nechat vlasy občas odpočinout a nechat je přirozeně uschnout na vzduchu a na slunci.

Blíží se čas prázdnin a cesty k moři. Vlasy, sůl, moře a slunce – jak to jde dohromady?

Co se moře týče, myslím, že málokdo z nás se chce na dovolené ještě starat o vlasy 😊. Pravda je ta, že pro vlasy je péče o ně právě zde velmi důležité, minimálně aspoň v té míře jako doma. Jako chráníme pokožku před sluncem krémem na opalování, měli bychom chránit i naše vlasy. Je obecně známé, že vždy před létem chodí obchoďáci s novinkami typu „letní vlasová kosmetika“. A jak to funguje ve skutečnosti? Faktem je, že sůl vysušuje.

Nemyslím si ale, že když přijdete z pláže, hned si musíte jít umýt hlavu. Někomu dokonce slaná voda pomáhá. Jak reagují vlasy na přímé slunce? Hodně záleží na typu vlasů jako takových. Když jsou odbarvené, tak jsou suché a tím pádem potřebují více péče. Vlasy barvené jsou na tom podobně, jsou zkrátka narušené a potřebují podpořit extra péčí.

Trvalá, rasta copánky, dredy

Já osobně nemám trvalou v lásce. Všechny typy těchto účesů vlasy ničí, něco málo, něco hodně. Nicméně vyzkoušet se má všechno 😊. Když vlasům pak dáte správnou péči, vlastně proč ne, na chvilku.

Mytí vlasů ne každý den, optimálně 1 - 2× týdně

Podle mého názoru není úplně dobré mýt vlasy každý den, ale ani jednou za čtrnáct dní. Každý extrém škodí, nejlepší je jako obvykle zlatá střední cesta. Myslím, že optimální je mytí vlasů 1-2× týdně. Samozřejmě také podle vašeho pocitu či práce. Prodloužit interval se dá správnými přípravky a také foukáním vlasů přes kulatý kartáč, na to nedám dopustit.

Trendy a zase ty trendy aneb za vším hledej mámu

Za to, že jsem se stala kadeřnicí, vděčím své mamce, která mě k oboru přemluvila. A mě to začalo tak bavit, že jsem u toho už zůstala a měnit to rozhodně nehodlám. Baví mě to, protože je to hodně svobodná a kreativní práce. Každou chvíli dělám něco jiného, jiný střih, jinou barvu a je to skvělé. Nejraději mám, když se klientka posadí do křesla a řekne mi: „Udělejte si se mnou, co chcete.“ A pak odchází a je nadšená.

V dnešní době frčí vše. Vše se vrací. Dokonce se dělá i trvalá mužům.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz