Článek
V posledních deseti letech jsme i v České republice mohli sledovat několik trendů, které se zdály být nepostradatelné, ale dnes už po nich téměř nikdo nevzdechne. Pojďme se podívat na některé z nich.
1. CD a DVD – od nepostradatelných disků k nostalgii
Kdysi byly CD a DVD hlavním způsobem, jak poslouchat hudbu, sledovat filmy nebo zálohovat data. V 90. letech a na začátku nového tisíciletí nechyběla v žádné domácnosti hromada stříbrných kotoučků. Jenže s nástupem streamovacích služeb, rychlého internetu a cloudových úložišť jejich využití prudce kleslo. Výrobci notebooků a počítačů přestali optické mechaniky montovat a dnes už většina lidí žádné disky nepoužívá.
2. 3D televize – slibovaná revoluce, která nevyšla
Když se kolem roku 2010 začaly objevovat první 3D televizory, vypadalo to jako velká budoucnost domácí zábavy. Filmová studia začala vydávat filmy ve 3D verzi, televize nabízely speciální kanály a obchody lákaly na brýle a pokročilé technologie. Jenže realita byla jiná – 3D obsah nebyl tak dostupný, sledování bylo pro oči unavující a především šlo o poměrně drahou záležitost. Během několika let nadšení opadlo a dnes už se nové televize s 3D funkcí prakticky nevyrábějí.
3. Windows Phone – odvážná alternativa, která neuspěla
Microsoft se dlouho snažil prorazit na trhu mobilních operačních systémů s platformou Windows Phone. Telefony s tímto systémem nabízely odlišné uživatelské prostředí a propojení s dalšími službami Microsoftu. V Česku si získaly určitou oblibu, hlavně díky modelům Nokia Lumia, ale aplikací bylo málo a vývojáři se na tuto platformu moc nehrnuli. V roce 2017 Microsoft oficiálně ukončil podporu a telefony s Windows se staly minulostí.
4. Hoverboardy – hit, který se neudržel
Hoverboardy, neboli elektrické balanční skútry, byly kolem roku 2015 obrovským hitem. Děti je chtěly k Vánocům, teenageři se na nich projížděli po městech a objevily se i v některých firmách jako způsob pohybu po kanceláři. Jenže pak přišly problémy – některé modely měly problémy s bezpečností (dokonce začaly hořet), v zimním počasí byly nepoužitelné a jejich baterie měly omezenou životnost. Dnes už hoverboardy vídáme jen sporadicky.
5. Google Glass – budoucnost, která se nekonala
Když Google v roce 2013 představil chytré brýle Google Glass, mnozí si mysleli, že jde o začátek nové éry. Brýle měly zobrazovat notifikace, umožňovat hlasové ovládání a dokonce natáčet videa. Jenže realita byla jiná – lidé se necítili komfortně s myšlenkou, že by je mohl kdokoliv tajně natáčet, a cena byla astronomická. Projekt byl nakonec zrušen a Google Glass se nikdy masově nerozšířily.
6. Fidget spinnery – krátkodobý fenomén
V roce 2017 se zdálo, že každý člověk na planetě vlastní fidget spinner. Tento malý točící se gadget měl údajně pomáhat se soustředěním a odbouráváním stresu, ale brzy se ukázalo, že šlo spíše o hračku než užitečný nástroj. Obchody jimi byly doslova zaplaveny, ale stejně rychle, jako se objevily, zmizely. Dnes už po nich nikdo netouží a spíš leží zapomenuté v šuplících.
7. EET – elektronická evidence tržeb, která skončila
V roce 2016 byla v Česku zavedena elektronická evidence tržeb (EET) s cílem omezit daňové úniky a digitalizovat kontrolu tržeb. Podnikatelé museli pořídit speciální pokladny a připojení k internetu, což mnohým způsobilo nemalé komplikace. Po několika letech fungování byla ale EET v roce 2023 definitivně zrušena. Z masivní změny, která měla trvat věčně, se tak stala jen dočasná epizoda.
8. QR kódy na jídelních lístcích – pandemický trend, který ustoupil
Během pandemie covidu-19 se v restauracích rozmohly QR kódy místo fyzických jídelních lístků. Lidé si mohli přes telefon zobrazit nabídku bez nutnosti dotýkat se papírového menu. Tento trend se zdál být budoucností gastronomie, ale jakmile pandemická opatření polevila, většina podniků se vrátila k tradičním jídelním lístkům. Ukázalo se, že zákazníci raději vidí nabídku na papíře než na displeji telefonu.
Závěr: Přichází další vlny krátkodobých trendů
Všechno ukazuje na to, že i v příštích letech zažijeme mnoho dalších technologií a trendů, které budou chvíli dominovat, aby se pak vytratily. Kdo ví, možná za pár let budeme vzpomínat na dnešní VR brýle, kryptoměny nebo elektrické koloběžky jako na krátkodobé výstřelky. Svět technologií je dynamický a neustále se mění – a my se měníme s ním.
A co vy? Vzpomenete si na něco, bez čeho jsme se kdysi neobešli a teď už si to sotva někdo vzpomene?