Článek
Jenže tahle moje víra dostala pořádně zabrat v momentě, kdy jsem poprosila paní odvedle, aby mi během dovolené zalila kytky. A po návratu jsem nenašla jen zalité květiny, ale taky prázdnou lednici, rozdrbané povlečení a v ložnici chlupatého psa, který na mě vesele vrtěl ocasem, jako by byl doma.
Než jsme odjeli, všechno jsme připravili tak, jak se má. Zavřené okna, vyklizená schránka, klíče jsem s důvěrou předala sousedce Janě, kterou znám přes plot už několik let. Nejsme vyloženě kamarádky, ale takové ty klasické sousedské vztahy – popovídáme si, pomůžeme si, když je třeba, přineseme si vzájemně koláč nebo švestky ze zahrady. Nikdy mě nenapadlo, že bych jí nemohla věřit. Klíče si vzala ochotně, slíbila, že zalije kytky a koukne, jestli je všechno v pořádku. Že prý žádný problém, že je doma, tak to má při ruce. Byla jsem za to ráda. Přeci jen – jet pryč na deset dní a nechat dům napospas není úplně příjemné.
Jenže hned jak jsme po návratu otevřeli dveře, něco bylo špatně. Dům měl jiný pach. Ne ten zatuchlý, zavřený, ale spíš jako když je někdo dlouhodobě uvnitř. Na chodbě jsem si všimla chlupů. Bílých chlupů, které rozhodně nebyly z našich koček, protože ty jsme vzali s sebou. Přešla jsem to. Možná vítr, možná něco přilétlo dovnitř. Když jsem ale otevřela lednici, přišel první šok. Lednice byla téměř prázdná. Zmizely sýry, pomazánky, i dvě krabičky s domácími jídly, které jsem nechala jako nouzovou rezervu. Na policích byly obaly od paštik, načatá marmeláda, a sklenička s okurkami byla prázdná, jen dno se zeleným lákem. Na první pohled to vypadalo jako běžné spotřebování potravin – jenže nikým z naší rodiny.
Ještě jsem si říkala, že třeba sousedka něco doplnila nebo použila na oplátku za hlídání. Ale pak jsem otevřela ložnici. A tam ležel pes. Ne malý. Velký, chlupatý, vyvalený přes celou postel, s výrazem naprosté spokojenosti. Když mě uviděl, zvedl hlavu, zavrtěl ocasem a olízl si tlamu. Vůbec se netvářil, že by byl někde, kde nemá být. V ložnici bylo vedro, závěsy zatažené, a pes evidentně trávil čas velmi pohodlně. Na nočním stolku byla miska s vodou, na křesle deka s psími chlupy a na zemi roztahaná plyšová hračka. Naše rozhodně nebyla.
V tu chvíli jsem se nezmohla na slovo. Ani vztek, ani slzy. Jen jsem stála ve dveřích, zírala na tu scénu a v hlavě mi běželo jediné: tohle je zlý sen. Pes vyskočil, běžel ke mně, přátelsky se otřel o nohy, a pak se rozběhl ke dveřím, jako by mi chtěl ukázat, že ví, kde má doma misku. Ve mně se všechno sevřelo. Nešlo o toho psa. Mám zvířata ráda. Ale šlo o princip. O to, že někdo, komu jsem dala klíče s důvěrou, si z mého domu udělal hotel.
Zavolala jsem Janě hned ten večer. Byla překvapená, že jsme zpátky dřív – čekala nás až o dva dny později. Prý se to muselo nějak splést. A že ano, pes tam byl. Protože prý měl nějaké zažívací potíže a venku bylo vedro, tak ho tam vzala jen na chvíli. A že se omlouvá. A že to myslela dobře. A že vlastně nevidí důvod, proč bych se měla zlobit – vždyť je to jen pes, a ona přece pomohla, zalila kytky a všechno bylo v pořádku.
Nebudu lhát – ztratila jsem hlas. Vůbec jsem nevěděla, co na to říct. Možná kdyby řekla, že to přehnala, že udělala chybu a že to chápe. Ale ona se spíš tvářila, že problém je na mojí straně. Že jsem přecitlivělá. Že to moc řeším. A že jsem měla říct jasně, co se smí a co ne. Jenže já myslela, že to je jasné samo o sobě. Že když někomu dáte klíče, nedáváte mu tím svolení, aby u vás vegetil jeho pes a aby vám vyluxoval lednici.
Pár dní jsem to vstřebávala. Uklízela jsem, prala povlečení, dezinfikovala misky, větrala. Pes byl v domě minimálně tři dny. Poznala jsem to podle změti chlupů, podle rozrýpaných květináčů a podle stavu, v jakém byla podlaha. Jana se už neozvala. Ani se nezeptala, jestli je všechno v pořádku. A já jsem si uvědomila, že tenhle typ lidí prostě bere důvěru jako samozřejmost. Ne jako dar, ale jako příležitost. A že jakmile jim nastavíte hranice, obrátí to proti vám. Udělají z vás nepříjemnou, konfliktní osobu, která se zlobí kvůli psovi na posteli. Přitom vůbec nejde o psa.
Od té doby už klíče nikomu nedávám. Zalévání květin řeším jinak, jídlo z lednice mizí jen podle našeho plánu a do ložnice nevstupuje nikdo, kdo neví, že postel je místo odpočinku, ne psí pelech. Možná to zní přehnaně. Možná jsem si měla vzít ponaučení a jít dál. Ale ono se to ve vás usadí. Ta zkušenost, že když otevřete dveře, někdo vám přestaví život. Ne agresivně. Ne zlem. Ale takovým tím ležérním přístupem, že na vašem soukromí až tolik nesejde. A to mě na tom vlastně bolelo nejvíc.
Lidi si často myslí, že když neudělají nic „hrozného“, tak o nic nejde. Ale pro mě byl ten pes v ložnici symbolem toho, co si kdo dovolí. Jak moc jsou naše hranice pružné, když mlčíme. Jak snadno se dá důvěra zneužít pod rouškou sousedské výpomoci. A že ne vždycky je zrada křiklavá. Někdy má tvář známé paní odvedle, která se jen „chtěla postarat“.