Hlavní obsah

Rozchod mě nezlomil. Ale fakt, že se moje máma postavila na jeho stranu, ano

Foto: Freepik

Když mi Petr po třech letech vztahu oznámil, že už nechce pokračovat, nebyla jsem tak zdrcená, jak jsem očekávala. Možná proto, že jsem to podvědomě tušila už měsíce.

Článek

Ty dlouhé odmlky v konverzacích, výmluvy, proč nemůže přijít na rodinnou oslavu, a ten zvláštní výraz v jeho očích, když jsem mluvila o budoucnosti. Všechno to byly malé střípky skládačky, kterou jsem nechtěla vidět složenou.

Ten večer, kdy přišel a řekl, že si potřebujeme promluvit, jsem věděla, co bude následovat. Seděli jsme na gauči v bytě, který jsme spolu před rokem zařizovali, a on mi vysvětloval, že se nějak vzájemně odcizujeme a že potřebuje prostor. Klasika. Jako z příručky „Jak se rozejít a nezničit si přitom karmu“.

„Asi to tak mělo být,“ řekla jsem mu tehdy. „Oba jsme to asi cítili.“ Byla jsem tak klidná, že mě to samotnou překvapilo. Žádné záchvaty pláče, žádné prosení o druhou šanci. Jen tichý smutek a podivný pocit prázdnoty, jako když vám někdo vezme knihu, kterou jste četli, ale nebyli jste si úplně jistí, jestli se vám líbí.

Bolelo to, samozřejmě, že bolelo. Ale byla to ta tichá bolest, která přichází s vědomím, že někdy věci končí a není to ničí vina. Tři roky společných vzpomínek, výletů, hádek i usmíření – to všechno bylo najednou minulostí. Přesto jsem byla přesvědčená, že to zvládnu. Mám přátele, práci, kterou miluji, a rodinu, která mě vždycky podržela.

Jenže pak přišel okamžik, který jsem nečekala, a který mi zasadil mnohem hlubší ránu než samotný rozchod. Dva dny poté, co se Petr odstěhoval, jsem šla na oběd k rodičům. Táta mě objal ve dveřích silněji než obvykle a celou dobu se snažil odlehčit situaci svými typickými vtipy. Máma byla tišší než obvykle, ale myslela jsem, že mi jen dává prostor. Po obědě, když táta odešel na zahradu, jsme spolu zůstaly v kuchyni, a já jsem konečně cítila, že můžu trochu povolit a nechat slzy téct.

„Mami, já vím, že to bude dobrý, ale teď to prostě bolí,“ řekla jsem, když jsme spolu umývaly nádobí. Očekávala jsem objetí, nějaká ta moudrá slova o tom, že čas všechno zahojí. Místo toho máma položila talíř, který držela, a s pohledem upřeným někam za mě řekla: „Víš, možná bys měla popřemýšlet o tom, co jsi mohla udělat jinak.“ Zůstala jsem na ni zírat s rukama ponořenýma v mýdlové vodě. „Co tím myslíš?“

„Petr mi volal včera,“ pokračovala máma tím zvláštním, opatrným tónem. „Vysvětlil mi, že jsi poslední dobou byla dost… náročná. Že sis moc nevážila toho, co pro tebe dělá, a že jsi ho pořád tlačila k rozhodnutím, na která nebyl připravený.“ V tu chvíli jsem cítila, jak mi tuhne celé tělo. Petr volal mé matce? A ona… ona mu věřila? Vzpomněla jsem si na všechny ty večery, kdy jsem čekala, až se vrátí z „práce“, na zprávy, které jsem náhodou zahlédla na jeho telefonu, na jeho věčné výmluvy, proč nemůžeme jet navštívit mou nejlepší kamarádku, která se přestěhovala do Brna.

„On ti volal? A ty mu věříš?“ zeptala jsem se nevěřícně. Máma si povzdechla způsobem, který jsem až příliš dobře znala z dětství – ten povzdech, který říkal: „Jsi moje dcera, ale teď se mýlíš.“ „Petříček byl vždycky takový slušný chlapec,“ řekla tiše. „Vždycky mi koupil k svátku květiny a pamatoval si, že mám ráda tu čokoládu s kokosem. Říkal, že se hrozně trápí, ale že už nemohl dál.“

Nedokázala jsem tomu uvěřit. Můj ex volal mé matce a ona ho utěšovala? Byl to ten stejný Petr, který „zapomněl“ na mé narozeniny minulý rok a kterého jsem musela třikrát prosit, aby šel se mnou k lékaři, když jsem měla podezření na cystu na vaječníku? Ten večer jsem odešla od rodičů s pocitem, že jsem ztratila mnohem víc než jen vztah. Ztratila jsem něco, co jsem považovala za neotřesitelné – jistotu, že moje máma bude vždycky na mé straně. Bylo to, jako by mi někdo vzal půdu pod nohama. Ve svých jednatřiceti letech jsem najednou cítila, že mám jen sama sebe.

Následující týdny byly mnohem těžší, než jsem si kdy dokázala představit. Nebylo to kvůli tomu, že bych si nemohla zvyknout na prázdnou postel nebo na to, že mi nikdo nenapíše před spaním. Bylo to proto, že každý telefonát s mámou byl najednou plný nevyřčených výčitek. „A co dělá Petříček?“ ptala se občas, jako by očekávala, že se k sobě vrátíme. Nebo mi vyprávěla, jak ho potkala v supermarketu a jak byl „chudák pohublý a smutný“.

Jednou, když její narážky byly už příliš zjevné, jsem se neudržela: „Mami, proč se ho pořád zastáváš? Ty vůbec nevíš, jaký byl náš vztah doopravdy.“ „Já jen nechci, abys jednou litovala,“ odpověděla s tím svým starostlivým pohledem. „Ne každý chlap je dneska ochotný se zavázat.“ Tehdy jsem pochopila, že nikdy zcela nepochopí mou perspektivu. Pro ni byl Petr spořádaný mladý muž s dobrou prací, který byl vždycky zdvořilý a nosil dárky. Muž, který by byl „dobrou partií“. Pro mě byl člověkem, s nímž jsem sdílela život, který mě ale postupně přestával vidět a slyšet.

Teď, po šesti měsících, už bolest není tak ostrá. S Petrem se občas potkáme, když si vyzvedává poslední věci, a dokážeme spolu prohodit pár zdvořilostních vět. S mámou je to složitější. Náš vztah se pomalu hojí, ale něco se mezi námi změnilo. Vím, že mě miluje, ale také vím, že existuje hranice její schopnosti vidět mě jako samostatnou dospělou bytost s vlastními pocity a zkušenostmi.

Rozchod mě nenaučil jen to, že některé vztahy mají svůj přirozený konec. Naučil mě také, že i ti nejbližší lidé nás mohou překvapit způsobem, který bolí. A že někdy největší síla spočívá v tom, že stojíme sami za sebou, i když nás nikdo jiný nepodpoří.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz