Hlavní obsah

Armáda si nesmí dělat co chce - demokracie musí měřit všem stejně

Foto: Wikimedia commons, volný zdroj

Armády si v demokratických zemích nesmí dělat co se jim zachce. Takové jsou zákony a médii propíraná kauza dronů pro Ukrajinu je toho příkladem. Janou Černochovou nařízené vyšetřování je tak zcela žádoucí a prokáže-li se podezření, musí dále jednat.

Článek

Představme si nepředstavitelné - Andrej Babiš jmenuje náčelníka generálního štábu a on se posléze ubytuje v domě, který si pronajme od svého kamaráda - napojeného na soukromý sektor a byznysovou elitu. Tento kamarád poté získá od armády diplomatický pas a využívá její prostory, služby i personál ve věcech spojených s jeho neziskovým spolkem.

Každý den by vycházely palcové titulky a soukromí, profesní kariéra i životy rodinných příslušníků každého z aktérů by jistě byly předmětem rozboru expertů i komentátorů a velmi pravděpodobně by zneužívání ozbrojených složek poskytlo záminku masovým demonstracím srovnatelným s těmi na Letné. A bylo by to správně - lidé by rozhodně nezůstali v nečinnosti a média by plnila svou roli hlídacích psů demokracie. Tak to má v demokracii fungovat.

Pozor, rozhodně nejsem žádným podporovatelem Andreje Babiše, ale přesně toto výše popisované se děje - akorát v podání jiných protagonistů - kolem spolku Skupina D, prokáží-li se závažná obvinění, které přednesla vojenská policie a ministryně obrany Jana Černochová.

Měly by existovat precedenty, které nesmí v demokratické společnosti nastavit nikdo - mohou být totiž v příštím volebním období využity obdobně i proti skupině a názorovému proudu, který je nastavil. Zavedení precedentu vyslání příslušníků ozbrojených složek, kteří vezou vojenskou techniku na území cizího státu z iniciativy podnikatele - civilisty - je poté precedentem tak závažným, že je tento čin neobhajitelný ani tím nejvíce bohulibým a „správným“ záměrem. Kauza generála Řehky, investora Veverky a Jany Černochové, která vypadá ve stínu obou aktérů jako sabotérka a ničitelka potřebné iniciativy, je pravděpodobně tou nejzávažnější kauzou během vlády Petra Fialy.

Vyslání armády ČR nesmí iniciovat podnikatel, pouze vláda nebo parlament

Zatím ještě máme v České republice ústavu a zákony, kterými se musí ozbrojené složky, ministři i civilisté řídit. Legislativa velmi konkrétně hovoří o pravomoci nad vysláním armády na území cizího státu a přenechává tuto důležitou pravomoc pouze vládě a oběma komorám parlamentu. Žádná jiná možnost není a je to tak dobře. Armáda se nemůže sama rozhodnout, dokonce ani náčelník generálního štábu nemůže sám za sebe rozhodnout o vyslání ozbrojených složek do zahraničí, natož s vojenskou technikou. Zvláštní pravidla umožňují přesuny do zemí aliance NATO a do konfliktů, kde se aliance přímo angažuje, což ale konflikt na Ukrajině není.

Se znalostí zákonných postupů tak lze dále hodnotit, zdali je kauza Skupiny D tak závažná, jak tvrdí ministryně Černochová a zda účastníci včetně generála Karla Řehky a jeho přítele, člena aktivních záloh, investora Jana Veverky, opravdu pochybili a vyšetřování je oprávněné. Precedent by byl nastaven i v případě, kdy vyšetřování neprokáže žádné provinění, bude tak alespoň jasný způsob spolupráce armády s neziskovým sektorem a angažovanými civilisty.

O co v kauze generála Řehky, Ondřeje Vetchého, Jana Veverky a Skupiny D jde?

Jana Černochová je ministryně ze zákona odpovědná za resort obrany a podléhá jí armáda včetně náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Ten vede samotnou armádu a je členem spolku Skupina D, ve kterém figuruje i jeho přítel Jan Veverka, člen aktivních záloh. Účelem spolku je zásobovat ukrajinskou armádu vojenským vybavením, na které spolek získává peníze - nutno podotknout, že velice úspěšně - od svých dárců. Iniciativu zašťitují další osobnosti, například bezpečnostní analytik Mikulecký, nebo právě herec Vetchý.

Problém tkví v provázání samotných účastníků a manipulací s majetkem armády, která podléhá politikům a ministerstvu obrany. Shrnutí jádra kauzy je níže.

  • Karel Řehka bydlí se svou partnerkou, poslankyní za hnutí STAN Michaelou Opltovou v domě, který vlastní právě Jan Veverka. Oba jsou členy spolku Skupina D, který sbírá finanční podporu pro nákup vojenského vybavení pro ukrajinskou armádu.
  • Jan Veverka získal diplomatický pas, který potvrdil svým podpisem generál Hofírek, velitel 601. divize speciálních sil, která spolku Jana Veverky převážela drony na území Ukrajiny. Bez vývozní licence a bez svolení parlamentu či nařízení vlády.
  • Drony spolku Skupina D měli právě příslušníci 601. divize speciálních sil testovat během služby a za využití armádního vybavení bez souhlasu ministerstva obrany.
  • Jan Veverka v minulosti působil jako náměstek ředitele Českých drah a spolupracoval s exředitelem ČEZu Martinem Romanem, je dlouholetým členem ODS. Proč generál Řehka bydlí zrovna v domě Jana Veverky, ačkoli mohl očekávat drobnohled médií i veřejnosti není známo.
  • Ministryně Černochová tvrdí, že vyslání vojáků s drony na Ukrajinu i vystavení jednoho nebo více diplomatických pasů pro účastníky iniciovali vojáci bez souhlasu ministerstva a ozbrojené složky byly vyslány na území cizího státu bez souhlasu parlamentu nebo vydaného nařízení vlády. Dále tvrdí, že bylo manipulováno s majetkem armády její běžnou agendu.

Ministryně Černochová tak vznesla množství závažných obvinění. Vydávání diplomatických pasů bez vědomí ministerstva, vyslání ozbrojených složek na území cizího státu bez souhlasu parlamentu a nakládání s majetkem a vybavením armády mimo stanovený účel je nebezpečným precedentem.

V demokratické společnosti totiž armáda podléhá politikům, nesmí si dělat co chce. Může to v časech krize působit neobratně a kostrbatě, nicméně právě toto rozdělení odpovědnosti je pojistkou, aby nebyly ozbrojené složky příliš samostatné a rozhodnutí byla v maximální míře transparentní a srozumitelná občanům. I těm, kteří s kroky vlády nesouhlasí.

Mluvčí vojenské policie k vyšetřování sdělila, ,,Vojenská policie prověřuje možné neoprávněné nakládání s majetkem ministerstva obrany a možné využívání příslušníků armády nad rámec úkolů ozbrojených sil." Ministryně Černochová doplnila, „Tady nejde zhasnout a říkat, že je všechno v pořádku, když víme, že to v pořádku není, na základě šetření inspekce.“

Obě mají pravdu. Zneužití armády a ozbrojených složek pro soukromé účely - jakkoli s nimi může část obyvatelstva souhlasit - je extrémně závažnou kauzou a pro potlačení tohoto nebezpečného precedentu je nutné záležitost objasnit. Nikdo, ani ta nejoblíbenější a „nejsprávnější“ veřejná osobnost nesmí mít vliv na armádu takový, že na její popud poruší zákony republiky.

Třešničkou na dortu je fakt, že jakýkoli vývoz i dovoz zbraní, střeliva a vojenského vybavení musí mít dle české legislativy povolení. I toto chybějící povolení je předmětem vyšetřování a opět - je to tak správně.

Proč Jana Černochová naléhá a vyšetřuje? Chrání sebe, vládu i budoucnost armády

Investor Veverka ve svém rozhovoru pro server novinky komentuje probíhající vyšetřování slovy, ,,Faktem je, že inspekce ministerstva obrany nemá pravomoc prošetřovat neziskový spolek. Obsah šetření znám z médií a dotčených vojáků je mi líto. Je to jedním slovem trapné."

Vyšetřování vojenské policie za účelem prošetření neoprávněného vyslání příslušníků ozbrojených složek na území cizího státu, vývoz zbraní bez licence odpovědných úřadů a zneužití diplomatických pasů bez vědomí odpovědného ministerstva je prý „jedním slovem trapné“. Veverka tak zpochybňuje nejen samotné vyšetřování, ale i kompetenci ministerstva obrany a jeho vyšetřovatelů, což je opět nebezpečný precedent. Civilista zpochybňující interní procesy armády - zatímco její vedoucí představitel bydlí v jeho domě - rozhodně nemůže být nestranný.

Demokracie ale musí měřit všem stejně, tedy i záměr pomoci napadené zemi vojenským vybavením a financování těchto aktivit občany musí ctít ta samá pravidla, jako všichni ostatní nehledě na zainteresované veřejné osobnosti, které navíc mají přímé vazby na armádu i její vysoké funkcionáře. Jana Černochová tak pod tlakem vyšetřuje iniciativu, se kterou pravděpodobně názorově sama souhlasí a musí v tom ale pokračovat právě proto, aby zabránila tvorbě nebezpečných precedentů a situací, kdy se armáda demokratické země vymkne kontrole a začne sama sobě zadávat úkoly. Tento stav je totiž nepřijatelný a může příště vést k daleko závažnějším prohřeškům.

Vyšetřování je tak zcela správné, ministryně závažnost obvinění vyhodnotila poměrně včas a s dostatečnou razancí. Jana Černochová tak chrání sama sebe, vládu a paradoxně i důvěryhodnost armády samotné, jejíž nestrannost a podřízenost zákonům České republiky musí být nezpochybnitelná.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz