Hlavní obsah
Lidé a společnost

Blackout: Jsme zoufale zranitelní a nepřipravení

Foto: Platforma Pixabay

Prahu a některé další části republiky postihl rozsáhlý blackout. Nefungovaly tramvaje, metro, výtahy a téměř zhola nic, protože elektřina dnes pohání vše na co si vzpomeneme. Bohužel jsme na podobné situace zoufale nepřipravení, jak ukázal i dnešek.

Článek

V reakci na dnešní výpadek elektřiny bych rád podotknul, že Česká republika zůstává kriticky zranitelná a nepřipravená na další podobné situace. Nezáleží až tolik na příčině, kterou se jistě dozvíme, důležité je to, co mělo situaci předcházet. Zůstáváme totiž zranitelní a nepřipravení nejen co se týče jednotlivců, domácností a soukromých podniků, ale selhal také stát a jeho distribuční soustava, protože lednice v mém domově má zřejmě stejnou prioritu jako linka metra B a dopravní semafory, což je ta nejhorší vizitka nepřipravenosti distribuční soustavy ve chvíli, kdy nastane neočekávaná krize.

Díky dekádě strávené v IT sektoru vím, že v otázce dat, serverů a kritické infrastruktury stát naopak velice dobře buduje infrastrukturu i v ohledu na krizové scénáře a například fungování internetu po dobu blackoutu ve formě 4G a 5G sítí ukázala, že i operátoři pokrývají síť záložními zdroji napětí. Stejně nelze hovořit o domácnostech a bytových domech, které klíčové služby, jakými jsou výtahy nebo elektronické čipy užívané ke vstupu do domu nemají ani odzálohované UPS zdrojem za pár tisíc korun.

Než se vrhnu na kritiku, kterou se pokusím i některé soukromníky inspirovat k marginální investici v řádu tisícovek korun do přípravy na podobné situace, musím ocenit připravenost Letiště Václava Havla, které po celou dobu blackoutu hlásilo plynulý provoz. Výpadek letiště by se rovnal katastrofě a při absenci letového provozu by letadla kroužila ve vzduchu a nebo v horším případě přistávala naslepo. Alespoň jedna instituce tak nezanedbala připravenost a i vzhledem k dnešnímu úspěšnému odletu mé dcery bych chtěl pracovníkům letiště touto formou poděkovat.

Lednice, metro B a semafory na stejné prioritě

Co ale již lichotivé není, je připravenost dopravní infrastruktury a krizový management blackoutu představiteli Hlavního města Prahy, jimž podléhá distribuční soustava hlavního města pod správou městské společnosti PRE.

Je až nepochopitelné, že osobní spotřebiče domácností vypadnou ve stejnou chvíli, jako kriticky důležité dopravní prvky ve formě semaforů, napájení tramvajových linek a linek metra. Po dnešní zkušenosti se až děsím představy, že dopravní semafory na klíčových křižovatkách napájí stejná soustava jako mou lednici. Pokud tomu tak je, jde o až trestuhodné podcenění situace a je úplně zbytečné strukturovat zabezpečení státní kritické infrastruktury a směrnicí NIS 2 určovat soukromým podnikům úrovně kybernetického zabezpečení, když neumíme těmto podnikům kritické infrastruktury prioritizovat dodávky proudu a jednotlivé soustavy oddělit.

Jelikož ale má lednice opět začala ukazovat čas přesně ve chvíli, kdy server Novinky v on-line reportáži referoval o opětovném provozu linky metra B, je výše popsaný scénář více než pravděpodobný.

Investujeme tak miliardy, ne-li biliony na evropské úrovni do kybernetické ochrany před externími hrozbami a mezitím se ukázalo, že největší hrozbou může být i naše vlastní nepřipravenost a zanedbání samotné podstaty oddělení a prioritizace distribuce.

Věřím, že nebudu sám, když raději hodinu počkám na zapnutí lednice, ale nebudu se strachovat o malého syna uvízlého v metru, nebo o manželku na cestě autem skrze osmisměrnou nefunkční křižovatku na pražských Vinohradech.

Oddělení soustav kritické infrastruktury a domácností ale zřejmě nezanedbala pouze Praha, tramvaje nejezdily ani v Liberci a dalších městech, což může být nyní inspirace k pohotové akci a lepší přípravě v budoucnu. Selhávaly ale i soukromé podniky, jednotlivci a bytové domy, které zcela spoléhají na distribuční soustavu i v tak kritických oblastech, jakými jsou výtahy nebo vstupy do domů.

Záložní generátor za pár tisíc? Ne, raději hasiči

Pamatuji si úplně živě dva roky starou debatu na schůzi vlastníků jednotek, kde jsem se stal kontrolorem, respektive jediným členem kontrolní komise našeho bytového domu. Místní osazenstvo, zejména starší starousedlíci, argumentovali proti jakémukoli návrhu obsahující náklady a když jsem navrhl pořízení 5 kW generátoru pro odzálohování provozu výtahu, stal jsem se rozhazovačným antikristem a symbolem marnotratnosti. Trvalo celého půl roku než jsem pro návrh útraty 30 000 Kč získal podporu. V našem výtahu je v létě kolem 50 stupňů celsia a obzvlášť ti starší by v případě uvíznutí opravdu zcela seriózně hazardovali se zdravím.

Když dnes čtu o výjezdech hasičů k osobám v nefunkčních výtazích, zřejmě situaci podceňuje nejeden podobný dům a možná je takových dokonce i valná většina. Přitom nikdo negarantuje, že k podobným výpadkům dojít nemůže a je osobní odpovědností, respektive v tomto případě leží odpovědnost na majitelích bytového domu, aby učinili veškeré kroky k prevenci podobné situace formou desetitisícové investice.

Již nyní lze v diskusích na sociálních sítích číst kritiku vlády, dokonce v některých případech i premiéra, ale nikde není slyšet diskuse o tom, co mohou občané, sdružení bytových domů a některé firmy udělat lépe.

Dnešek ukázal, že jsme zranitelní úplně všichni a zatímco v případě linek metra, tramvají či semaforů leží vina za nedostatečnou prevenci a krizový management na bedru státních a městských společností, výjezdy hasičů k výtahům a neschopnost tisícovek lidí dostat se do vlastního domu či bytu leží výhradně na jednotlivcích.

Přál bych si, aby dnešní blackout vyvolal diskusi nejen o chybách státu, ale také o chybách jednotlivců a možnostech, jak v budoucnu předejít paralýze podobné té dnešní a vytvořit opravdu sofistikovaný systém oddělení kritické a občanské infrastruktury a také vzdělávat veřejnost v opatřeních, díky kterým se o své základní potřeby mohou postarat lidé sami. Podle počtu blackoutů v Evropě a ve světe lze předpokládat, že dny jako ten dnešní budou stále častější.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz