Článek
„Emisní povolenky fungují, teplárny rychle přecházejí na nízkoemisní zdroje, pochvaluje si ministr Hladík“ v rozhovoru pro Český rozhlas plus. Mezitím ministerstvem ovládaný Státní fond pro podporu životního prostředí zasílá 1,78 miliardy Kč největšímu znečišťovateli planety.
Nejšpinavější ekonomika světa dotovaná českými daňovými poplatníky
Český Státní fond pro podporu životního prostředí v prosinci 2024 podepsal s chemičkou BorsodChem MCHZ s.r.o. smlouvu o poskytnutí dotace ve výši 1,78 mld. Kč. Účel dotace je snížení uhlíkové stopy chemičky vlastněné koncernem Wanhua, ve které je největším akcionářem čínský stát.
Česká Republika tímto krokem přímo podporuje Čínskou lidovou republiku a financuje její státem ovládaný podnik.
Čína v letech 2022 a 2023 zprovoznila uhelné elektrárny o výkonu 90 Temelínů
Největší ekonomická velmoc Asie drží celosvětové prvenství ve spalování uhlí i produkci emisí skleníkových plynů - z 95 % se podílí na výstavbě nových uhelných zdrojů. Evropská Unie mezitím uplatňuje emisní povolenky na průmysl, energetiku, v budoucnu se rozšíří i na domácnosti. Tlačí automobilový průmysl do emisně úsporných opatření, dotuje elektromobilitu a čisté zdroje na úkor těch „špinavých“.
Na základě schválení klimatické koncepce EU vstoupil v České Republice platnost Národní klimaticko-energetický plán.
Jak je potom možné, že chemička vlastněná největším znečišťovatelem planety - Čínskou lidovou republikou - BorsodChem MCHZ s.r.o. získala na snížení své uhlíkové stopy dotaci 1,78 miliardy Kč od českých daňových poplatníků?
Znečištění, lidská práva, podpora Ruska - zapomenuto
Politikou české vlády i Evropské Unie je snížit emise skleníkových plynů za každých okolností i za cenu masivního propouštění, odchodu firem na zahraniční trhy a navyšování cen energií domácností. Green Deal a jeho realizace je přímým důsledkem stagnace německé ekonomiky, na kterou je ta česká zásadně navázaná. Automobilky kvůli novým emisním limitům snižují výrobu a masivně propouštějí, aby neplatily drakonické pokuty za překročení limitů CO2.
Kritičkou Číny je například předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která uvedla při své návštěvě Taiwanu: „Nikdo nemůže země odradit od toho, aby ctily svobodu, demokracii a ochranu lidských práv.“ Na výhrady vůči Číně však bylo zapomenuto, 1,78 miliardy odešlo a dále se můžeme tvářit „papežštěji než papež“. Čína byla také označena českými tajnými službami jako bezpečnostní riziko.
Všechna tato prohlášení a kroky byly zasláním dotace čínským státem ovládanému podniku popřena.
Kam mohla ČR vložit peníze vložit namísto snižování čínské uhlíkové stopy?
Za 1,96 miliardy navíc se dá například zajistit bezproblémové fungování hasičů a policie, tvrdí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Česká justice potřebuje 1,5 miliardy k zajištění svých provozních výdajů pro rok 2025. Částka zaslaná čínské státní firmě dle rozpočtu nového pavilonu nemocnice v Jičíně mohla takové pavilony zajistit dokonce tři - zdravotnictví by takové investice rozhodně neuškodily.
Stát tak navzdory svým prohlášením o snižování uhlíkové stopy, energetické a bezpečnostní politice zaslal největšímu znečišťovateli planety a zároveň bezpečnostnímu riziku pro ČR částku, kvůli které protestovali policisté i justiční zaměstnanci a hrozilo ochromení soudů či bezpečnostních služeb.