Článek
Při čtení o Arifovičově gangu se vrací vzpomínky na dějiny devadesátých let a přelomu milénia na Slovensku, kde řádily gangy napojené na policisty a vydíraly podnikatele díky své nedotknutelnosti a primitivní brutalitě. Asi jsme žili v omylu, protože se po celé dekády od odhalení Berdychova gangu zdálo, že takové party již v České republice působí maximálně omezeně v sociálně vyloučených lokalitách a mezi cizinci.
Nelze si asi představit situaci, kdy vás vydírá muž s kontakty v nejvyšších patrech policie a dokonce od vás požaduje peníze i pro elitní policisty z útvaru NCOZ. Státní složky zřízené k vaší ochraně přestaly fungovat a gangster naproti tvrdí, že jsou na jeho straně. Tento typ kriminality je nejnebezpečnější, boří totiž důvěru občanů v právní systém a je tím nejhorším projevem absence kontroly a korupce.
Při čtení zmínek o Albinu Arifoviči od roku 1999 je zpětně naprosto děsivé, že jej nikdo dosud nezatkl a neodstranil ze společnosti - důkazy o jeho kriminální činnosti byly již od roku 2015 zmapovány velice podrobně. Opět musí investigativní novináři, tentokrát ze Seznamu, kontrolovat a odhalovat kauzy spojené s nejvýše postavenými elitními policisty v České republice a nahrazovat tak činnost orgánů, které jsme si pro účel ochrany naší společnosti zřídili.
Policisté totiž o Arifovičovi a jeho činnosti věděli již minimálně 26 let.
Šlachtův informátor vydíral a vyhrožoval kudy chodil
Existují četná svědectví a mediální pokrytí Arifovičova působení již od roku 2015. Podnikatel Jiří Schön například uvedl, že na něj Arifovič vytáhl zbraň a vyhrožoval policisty, dokonce samotným Šlachtou. Podle svědectví policistů musel zasáhnout Robert Šlachta, který přesvědčoval své podřízené, aby obvinění nestíhali.
Kde byla Generální inspekce bezpečnostních sborů a kontrolní mechanismy?
V listopadu roku 2015 Arifoviče příslušníci GIBS zadrželi. Radiožurnál zmapoval svědectví nikoli jednoho, ale několika vydíraných podnikatelů a následně byly u zadrženého nalezeny i policejní dokumenty podléhající utajení. Také bylo prokázáno, že Arifovič daroval detektivovali NCOZ auto a telefon - nikdo se na nic neptal a po několika měsících bylo opět ticho. Magazín Reportér mezitím do detailu zmapoval působení Albina Arifoviče a Roberta Šlachty, který jej dle reportérů prokazatelně kryl.
Generální inspekce případ nedotáhla do konce a Albin Arifovič dostal pouze podmínku. Co ale uděláte, když vám projde vydírání a četné další porušení zákonů navíc spojené s elitními policisty?
Arifovič zcela nepokrytě v roce 2018 poskytl rozhovor, kde si na GIBS a policisty ještě stěžoval. Řekl, že jeho důvěra v GIBS je nulová. V rozhovoru mimo jiné zaznělo,
,,Důvěryhodnost těchto pánů je nula. Udělali ze mě kriminálníka, což mě strašně poškodilo – lidsky i obchodně, banky mi třeba zpřísnily úvěrové podmínky. Proto jsem kvůli reportáži podal trestní oznámení.“
,,Šokovalo mě, že tehdy na tuto hru přistoupil i ministr vnitra Chovanec, který pronesl, že prošetření mé kauzy je pro GIBS prioritou.“
,,Mé vyšetřování GIBS bych shrnul fotbalovou řečí takto: nejdříve mě chtěli obvinit za hru v Lize mistrů (případ Vokál), pak za hru domácí ligy (informace od soukromého detektiva), nakonec mě obvinili za to, že hraju v okresním přeboru.“
To byl rok 2018. Albin Arifovič za vyhrožování zbraní a zásahem Roberta Šlachty vyfasoval podmínku, poskytoval rozhovory novinářům a zřejmě jeho Liga mistrů pokračovala dál.
Arifovič vydíral i bez Šlachty - kdo mu pomáhal?
Arifovičův spolupracovník Robert Šlachta odešel od policie v roce 2016, tedy předtím než došlo k nejnovějším incidentům zmapovaných Seznam zprávami. Další obviněný policista, Luděk Vokál, taktéž u ozbrojených složek nepůsobil a tak zbývá rozkrýt, kdo s obviněným podnikatelem na zastrašování a vydírání spolupracoval v posledních letech.
Z videa podnikatele, jenž se v hledáčku Arifoviče ocitl, mrazí i otrlé a díky práci Seznam zpráv máme nyní informace o tom, jak skupina gangstera a policistů fungovala. Je šílené vidět, jak podnikatel natáčí před schůzkou s gangsterem krytým policií video a uvádí, že se možná po předání úplatku ve výši 1 milion korun v hotovosti možná již nevrátí.
„Jmenuji se Jacko Blažej, nesu milion korun panu Albinu Arifovičovi, vydírá mě s pistolí, pro nějakého Zdeňka z NCOZ z Brna. Video natáčím pro případ, že by se mi něco stalo,“ Říká Jacko Blažej. Video působí jako poslední slova zoufalého muže, který se nemůže obrátit na ,,ty hodné“, protože právě těmi se Albin Arifovič zastřešuje.
Později při monitorovaném setkání Arifovič odhalil svou motivaci a suše sdělil,
„Kradu, kradu a hrabu pod sebe. Hrabu, abych jednoho dne seděl v tom Chorvatsku, kouřil doutník a říkal: Tady to bohatství, to je celé moje,“
Jenže Arifovič si toto vyděračské impérium nevybudoval sám. Bez spolupráce policistů by byl jen dalším primitivním gangsterem a nemohl si dovolit dekády relativního klidu a beztrestnosti. Daleko důležitější pro veřejnou důvěru v právní stát a represivní orgány je detailně zjistit, kdo o Albinu Arifovičovi věděl a nezasáhl, ideálně již od roku 1999.
Kauza desetiletí - Policie se musí očistit jako po Berdychovi
Případ náramně připomíná policí krytý Berdychův gang. Svědci Arifovičova vydírání mluví o jeho chlubení se zavražděnými a zmizelými podnikateli, lze tedy předpokládat, že na těchto inforamcích může být i něco pravdy. V takovém případě bychom tu měli další, ale horší gang, protože působí o mnoho déle než ten Berdychův.
Policisté napojení na Arifoviče mohou působit v těch nejvyšších funkcích a nikdo si nemůže být jist, kdo o kauze věděl. Jedinou odpovědí na tento bezprecedentní případ primitivního násilí a bezpráví je důkladné šetření nezávislými orgány, ideálně pod vedením nadstranické sněmovní komise a nejvyšší státní zástupkyně.
Pokud totiž občané ztratí důvěru v policejní orgány a jejich kontrolní mechanismy, ztrácí kontolu i ve stát samotný. Kauza Albina Arifoviče je tak extrémně nebezpečná svým propojením s elitními represivními útvary a co do rozsahu a doby trvání je dění kolem Arifoviče unikátní.
Očekával bych, že média nyní budou kauzu mapovat, dotazovat se svědků a vydíraných osob na další propojení a zmapují i finanční toky těch, kteří gangu platili. Do veřejné debaty by měl vstoupit i Robert Šlachta, který zřejmě jako vysoký důstojník policie o Arifovičovi věděl již od roku 1999 a úzce s ním spolupracoval.
Jak brněnského gangstera Šlachta chránil a proč? Jací policisté skrze Arifoviče vydírali podnikatele v uplynulých letech a na jakých jsou pozicích?
Je možné, že kauza Arifovič je největším odhalením prorůstání organizovaného zločinu primitivního typu do policie minimálně v uplynulé dekády.