Článek
Většina občanů je toho názoru, že Rusko v současnosti vede pouze ozbrojený konflikt na Ukrajině a někteří nevěří ani tomu, že jde o agresivní válku. Ve veřejné debatě se zapomíná na zapojení Putinova režimu do valné většiny občanských válek probíhajících na celém světě.
Ruská federace dodává diktátorům zbraně, žoldáky a vojenské poradce, často příslušníky pravidelné ruské armády, generály nevyjímaje. Propaganda na Rudém náměstí dne 9. května byla perfektní ukázkou Putinova pokrytectví - hlásá, že brání své zájmy, přitom živí krvavé občanské války v Asii, Africe a největší evropský konvenční konflikt za uplynulých 80 let.
Přehlídka Putinových monster… a Fico
Není náhodou, že do Moskvy dorazili přední váleční zločinci z celého světa. Nechyběl ani diktátor z Burkiny Faso, nejchudšího státu Afriky, Ibrahim Traoré - Sergej Lavrov od něj získal za zásluhy Řád zlatého hřebce. Do Moskvy přiletěl také Min Aun Hlain, vůdce vojenské vlády v Myanmaru odpovědné za občanskou válku v zemi a vysídlení více než šestnácti milionů obyvatel z jejich domovů. Režim také vraždí místní etnické a náboženské menšiny, země je izolovaná a tamní konflikt způsobil hladomor a chudobu nedozírného rozsahu. Oběma mužům dodávají Rusové zbraně a netají se náklonností, ostatně s myanmarským diktátorem se setkal i sám Vladimir Putin již po vypuknutí občanské války v roce 2022.
Přítomen byl i chalífa Haftar, vůdce vzbouřenců v Libyi ovládající hlavní město Tripolis za významné podpory Rusů - ti dodávají letouny, munici, zbraně i žoldáky. Po boku válečných zločinců masakrujících své obyvatele za ruské vojenské podpory nechyběli ani vůdci totalitních režimů, jakými jsou Venezuela, Kuba nebo Čína. Všichni se společně veselili nad oslavou vítězství nad nacistickým režimem, které velmi pohodlně datují v letech 1941 až 1945 a efektivně tak z dějin vymazali zapojení Sovětského svazu do vyzbrojení Hitlera i spolupráci obou režimů na dělení Evropy.
Společně s touto vybranou společností totalitářů a vraždících diktátorů ze států třetího světa přijel do Moskvy i Robert Fico. Premiér státu, který po boku nacistů napadl Polsko a bojoval proti Sovětům na Východní frontě. Slováci Hitlerovi poskytli přes 50 000 vojáků pravidelné armády.
Váleční zločinci, diktátoři a Robert Fico tedy v Moskvě slavili vítězství v době, kdy Rusko vede a živí celkem osm válečných konfliktů na třech světových kontinentech. Množství z nich lze jejich brutalitou srovnat i s konfliktem na Ukrajině. Celkový počet obětí těchto vesměs občanských válek mimo Ukrajinu lze počítat na statisíce a ruská zvěrstva se zprostředkovaně dotýkají desítek, možná i stovek milionů obyvatel.
Na tyto války se zapomíná, probíhají totiž v nám vzdálených a opomíjených zemích.
Afrika - ruští žoldáci zabíjí v Mali i Súdánu
V prosinci roku 2021 uzavřela ruská soukromá Wagnerova armáda, tehdy vedená Jevgenijem Prigožinem, partnerství s vládou Mali a zahájila stavbu centrální základny ruských jednotek poblíž hlavního města Bamako. Od té doby bojují ruští žoldáci po boku malijských jednotek, cvičí je a dodávají jim zbraně. Nejznámějším případem ruského zapojení do malijského konfliktu je masakr poblíž Moury - záběry ruských žoldáků vraždících civilisty unikly i na síť Telegram. Dalším případem dokládající rozsah ruských operací v zemi byla naopak neúspěšná operace malijské armády a ruských žoldáků, kteří padli po úspěšném útoku Tuaregů na severu země. Jakmile utichly boje, Tuaregové zdokumentovali ruská bojová vozidla, ruské zbraně a mezi padlými i ruské vojáky Wagnerovy skupiny s ruskými pasy.
Situace v Súdánu je i na poměry Vladimira Putina poměrně schizofrenní. Na jedné straně podporuje Ruská federace vládu a Súdánské ozbrojené síly (SAF) a na druhé straně bojují žoldnéři Wagnerovy skupiny na straně rebelů z frakce RSF. Oběma stranám dodávají Rusové zbraně a logistickou podporu ze sousední Libye skrze režim chalífy Haftara.
Jen v Súdánu bylo od roku 2023 podle mezinárodních pozorovatelů zabito přes 150 000 lidí a válka způsobila migrační vlnu o síle až 8 milionů uprchlíků. Jsou to ruské zbraně a ruští vojáci, kteří na obou stranách barikád vraždí a už tak chudou zemi vykořisťují. V Mali probíhají neméně kruté, ale na počty obětí skromnější etnické čistky. Malijské jednotky po boku ruských žoldáků vraždí ,,pouze“ stovky až jednotky tisíců lidí.
V Africe se ale Rusové neomezují jen na Mali, Libyi a Súdán. Ruští vojenští poradci, žoldáci a vojenské dodávky míří i do Středoafrické republiky, Burkiny Faso a Nigeru. I v těchto zemích běžně dochází k masakrům civilistů, politické opozice i etnických menšin a oběti lze opět počítat v jednotkách až desítkách tisíc ročně.
Ruská podpora Myanmaru - režim vyhnal z domova 15 milionů lidí
Vladimir Putin se osobně v roce 2021 ujal dalšího neméně brutálního válečného zločince, lídra vojenské junty Mina Auna Hlaina. Ten vede své vojáky k agresivní kampani cílené na potlačení odporu a dobytí země, kde operuje více než desítka vzbouřeneckých skupin. Rusové dodávají stíhačky, munici, ruční zbraně a vojenské poradce a hájí kroky junty v bezpečnostní radě OSN, kde blokují rezoluce mířící proti pokračování ve válečných zločinech a schválení mírové mise.
Během konfliktu již podle konzervativních odhadů zahynulo přes 60 000 lidí a dalších 16 milionů obyvatel bylo vyhnáno ze svých domovů a uvrženo do nepředstavitelné chudoby, hladu a bídy.
Min Aun Hlain se Putinovi odvděčil svou přítomností na vojenské přehlídce k výročí porážky nacismu dne 9. května v Moskvě a dlouhodobě ruské kroky ve válce na Ukrajině podporuje.
Rusko je sponzorem válek po celém světě, nikoli jen na Ukrajině
Těžko bychom hledali přímou vládní podporu občanské války jadernou velmocí. I Číňané a Američané přísně kontrolují, komu dodávají zbraně a jak s nimi režimy zachází. Běžným jevem občanských válek jsou pak překupníci, kteří ale běžně přímou podporu vlády konkrétního, natož jaderné velmoci nemají. Rusko je výjimkou - Wagnerovi žoldnéři přísahali věrnost ruskému režimu a vojenští poradci v Africe i Asii jsou zároveň placenými příslušníky pravidelné ruské armády na nejvyšších postech.
Rusko je dnes jedinou jadernou velmocí, která se od těch nejhorších diktátorů a válečných zločinců nedistancuje, Putin dotyčné pozval se všemi poctami do Moskvy a přítomní zcela oficiálně bez jakékoli kritiky usedli na čestná místa po boku lídrů evropských zemí, jakými jsou Robert Fico nebo prezident Srbska, Alexandr Vučič.
Ani během studené války nebyli Sověti ochotní přiznat svou přítomnost ve Vietnamu a fakt, že jsou to oni, kdo sestřeluje americké letouny a dodává pokročilé zbraně Vietkongu. Číňané se také distancují od podpory afrických diktátorů nebo Severní Koreje a otevřeně se k nim nehlásí. Vladimir Putin se naopak bezostyšně svou podporou těch nejhorších a nejbrutálnějších diktátorů pyšní. Zcela transparentně se dozvídáme o vojenských dodávkách pro chalífu Haftara, juntu v Myanmaru i četné další brutální diktátory v Africe i Asii.
I se vším tímto vědomím jsou někteří lidé schopní prohlásit, že Putin žádné bezpečnostní riziko nepředstavuje a volají po normalizaci vztahů s Ruskem, které prostřednictvím svých zbraní, žoldáků i vojenských poradců přispívá k většině válečných konfliktů dnešní doby.