Hlavní obsah
Aktuální dění

Donald proti tuleňům: Uvalil cla na ostrov, kde nežijí lidé

Foto: Wikimedia commons, volné dílo

,,Nechtějí naše hovězí. Nechtějí naše kuřata. Nechtějí naše humry. Neberou si naše nádherné produkty a to prostě není fér!“ řekl ministr obchodu Trumpovy vlády a uvalil cla na ostrov plný tuleňů a tučňáků, kde nežijí lidé. Nejde o recesi, bohužel.

Článek

Prezident USA oznámil plošná cla na všechny, kdo dlouhé roky vykořisťují Spojené státy. Na seznamu chybí Rusko, Severní Korea, Írán a další diktátorské režimy zejména z řad států střední Afriky. Diktátoři jsou zjevně lepšími obchodními partnery než státy EU, Japonsko, Austrálie nebo například Jižní Korea. Všechny tyto státy přitom po boku USA válčily v Iráku i Afghánistánu.

Prezident USA okomentoval před zavedením cel na Světovém ekonomickém fóru situaci takto,

,,Nemůžeme mít volný a otevřený obchod, když některé země zneužívají systému na úkor ostatních (USA). Podporujeme volný obchod, ale musí být férový a reciproční, protože nakonec neférovost podkopává nás všechny.“

Později dokonce americký ministr obchodu Howard Lutnick ještě přitvrdil a státům, které od USA nenakupují tolik, kolik by měly, předeslal následující poselství:

,,Nechtějí naše hovězí. Nechtějí naše kuřata. Nechtějí naše humry. Neberou si naše nádherné produkty a to prostě není fér!“

Obě prohlášení působí až komicky ve stínu faktu, že vláda USA uvalila celní opatření ve výši 10 % i na Heardův a McDonaldův ostrov - opravdu je vyloženě vyjmenoval v seznamu zemí, na která jsou uvalená cla. Na těchto ostrovech ale žijí pouze tučňáci a tuleni. Zřejmě tak ministr Lutnick mluvil zejména k nim a ti by se nad sebou měli zamyslet a okamžitě začít nakupovat americké hovězí, kuřata nebo humry, jinak mají utrum.

Heardův a McDonaldův ostrov jsou území vzdálená 1 700 kilometrů od australského pobřeží a neexistují na nich lidské osady. I z tohoto důvodu neplují mezi ostrovy a žádnou obydlenou pevninou lodě a tučňáci nemají ani existující letiště. I přes tyto známé fakty jsou obě území vyloženě vypsaná na seznamu zemí, se kterými mají USA obchodní deficit.

Foto: Wikimedia commons, volné dílo

Na Heardových ostrovech nežijí lidé. Žije zde ale množství ptactva včetně tučňáků, občas lze potkat i  rypouše sloního nebo tuleně.

To ale není jediná absurdní lokalita, na kterou Donald Trump a jeho administrativa uvalila celní opatření. Další následují hned v závěsu.

Tokelau - výrobce známek ohrožuje ekonomiku USA

Na malém ostrově Tokelau, který je pod správou Nového Zélandu, žijí alespoň nějací lidé. Celkem 1 500 obyvatel ostrova mluví svým mateřským jazykem tokelau a živí se hlavně výrobou známek. Ostrov je tak vzdálený od jakékoli pevniny, že export potravin nebo produktů nepřipadá v úvahu. I tak na něj ale administrativa USA uvalila cla.

Foto: Wikimedia commons, volné dílo

Poloha souostroví Tokelau. To je tvořeno třemi korálovými atoly, na kterých žije zhruba 1 500 obyvatel z řad domorodců, kteří se živí hlavně rybolovem a výrobou známek.

Ekonomika ostrovů spočívá zejména v rybolovu, který ale nekončí v zahraničí, nýbrž slouží k nasycení domácího obyvatelstva - export je díky poloze příliš drahý - a také v uplynulých letech místní přikročili k rozvoji dalších odvětví. Vyrábí známky a registrují domény pod koncovkou .tk, doménový byznys tvoří šestinu ekonomiky souostroví.

Administrativa USA ale i tak souostroví vnímá jako tak důležité, že jmenovitě uvedla celní opatření proti Tokelau do svého seznamu recipročních cel. Daňový systém je přitom totožný s Novým Zélandem, který již uvedený v Trumpově seznamu je.

Zda šlo o lobbing výrobců známek nebo je ostrov na mohutném ekonomickém vzestupu a ohrožuje zájmy USA, není známo. Výkon co do HDP na jednoho obyvatele odpovídá 6 200 dolarům ročně, tedy z pohledu ekonomiky jde o rozvojovou zemi, kterou převyšuje i Lybie potácející se v občanské válce.

Cla na tučňáky a tuleně ano, diktátoři zůstávají bez omezení

Kdo na seznamu zahrnujícím i neobydlené ostrovy plně tuleňů chybí, jsou diktátoři a totalitní režimy typu Íránu, Ruska, Severní Koreje, Středoafrické republiky nebo Súdánu.

Je až podivuhodné, že celní opatření proti Súdánu, kde zuří brutální občanská válka a americké firmy, zejména CocaCola odtud odebírají arabskou gumu, nenabraly na podobné intenzitě jako v případě EU nebo Japonska.

Cla proti Rusku jsou samostatnou kapitolou, Donald Trump se ohání existujícími sankcemi, neuvádí ale, že zboží mimo tyto sankční seznamy roky volně proudí do USA a podporuje tamní ekonomiku včetně válečného úsilí Vladimira Putina.

Středoafrická republika, která není cly zasažena vůbec, poté masivně porušuje lidská práva a popravuje stovky svých odpůrců. V zemi je jedna z nejvyšších četností znásilnění a mezinárodní pozorovatelé - pokud nejsou přímo vládními vojáky zabiti - hlásí násilí na ženách, kterého se vládní jednotky dopouští v masivním měřítku. I tak ale nestojí Donaldu Trumpovi za to, aby tuto zemi zařadil alespoň na úroveň svých spojenců z EU a zatížil tamní ekonomiku cly. Také Kongo není na seznamu. Rozhodně nejde o zemi přívětivou k lidským právům, USA zde ale plánují investovat miliardy dolarů a tak zřejmě nemají zájem rozjitřit vztahy. To, že EU investuje své miliardy často právě v USA, ale Trumpa nezajímá.

Jisté ale je, že tučňáci, tuleni, rypouši a zejména spojenci USA jsou ti, kteří nyní cítí hněv Trumpovy administrativy. Neodebírají humry, kuřata, skvělé a spolehlivé americké automobily - viď Elone - a tak budou trpět. Diktátoři mezitím vyvázli bez újmy, ti zřejmě umí s Donaldem vyjednat ty správné podmínky.

Uvedení zcela irelevantních území, které často nejsou ani státy, ani obydlenými oblastmi, ale naznačuje nepromyšlenost Trumpových kroků a jejich absurditu. To na rozdíl od cel uvalených na tuleně rozhodně není k smíchu. V základech se otřásají miliony pracovních míst i rovnováha světové ekonomiky a to vše jen proto, že Trump nad svými kroky nepřemýšlí a to zcela prokazatelně i na základě faktů uvedených v textu.

Kdo si až doteď myslel, že je za činy prezidenta USA nějaký promyšlený plán, musel po oznámení nové celní politiky USA nepříjemně vystřízlivět.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz