Článek
Když se Elon Musk jako bývalý sponzor strany demokratů v USA rozhodl ve volbách roku 2024 i s mnoha přáteli-miliardáři podpořit Donalda Trumpa, bylo celkem jasné, že jde o vypočítavý krok.
Tomu odpovídalo i Muskovo působení v úřadu DOGE, kde škrtal nepohodlné regulátory a federální zaměstnanci čelili jednoduché volbě - buď se podrobí vůli Elona Muska a nebo budou jejich úřady okleštěny, ne-li zrušeny. To byl případ Úřadu pro kontrolu letectví, NASA, ale i úřadu NHTSA, který má na starost bezpečnost samořídících systémů v automobilech a roky blokuje nasazení softwaru FSD zajišťujícího autonomní řízení elektromobilů Tesla.
Donald Trump během kampaně Muskovi vyhověl téměř ve všem a po vyhraných volbách jej pověřil škrty ve federálních úřadech a odměnil jej kontrakty v hodnotě desítek miliard dolarů, čímž vyvážil antipatie evropských, australských a čínských zákazníků - ti přestali Tesly kupovat a došlo ke strmému propadu tržeb i zisku firmy.
Nyní je ale všechno jinak. Dřívější spojenci si otevřeně vyhrožují na sociálních sítích a Elon Musk sdílí své informace o zapletení prezidenta USA do kauzy Jeffreyho Epsteina. Donald Trump na oplátku ruší Muskovy vládní kontrakty, píše, že se miliardář zbláznil a dále naznačil informace o Muskově vyhoření a užívání četných omamných látek.
Velký nádherný zákon, nebo odporné monstrum?
Vše začalo sporem o Trumpův Velký nádherný zákon, který lze přeložit jako daňové škrty pro nejbohatší a vysokopříjmové Američany. Podle odhadů analytiků zasekne tato legislativa rozpočtovou sekeru ve výši až 300 miliard dolarů ročně a navýší během deseti let schodek státního rozpočtu o více než 2,4 bilionů dolarů. V situaci, kdy USA zápasí s nesplatitelným dluhem a náklady na obsluhu převyšují růst HDP, jsou daňové škrty ekonomicky nepochopitelné. To ostatně tvrdil i sám Musk a vytáhl proti prezidentovi USA do boje. Našel staré tweety, kde Trump kritizuje republikány za navýšení dluhového stropu a nazval Trumpův nádherný zákon odporným monstrem, což prezident nevnímal zrovna přívětivě.
A tak následovala msta ze strany Trumpa v podobě pomyslné nukleární bomby - prezident odebral Elonu Muskovi daňové úlevy na elektromobily, čímž efektivně pohřbil prodeje Tesly v USA. Elon Musk kontroval přerušením užívání lodě Dragon pro lety NASA, včetně zásobování Mezinárodní vesmírné stanice.
Donald Trump následně kontroval možným zrušením všech Muskových kontraktů pro Pentagon v oblasti kosmických letů a zásobování, čímž by miliardářově firmě sebral až 22 miliard dolarů v období následujících pěti let.
Všechny tyto výše uvedené kroky proběhly v uplynulých 48 hodinách a jakmile oběma aktérům dochází možnosti, co tomu druhému mohou sebrat či zrušit, přichází na řadu osobní útoky. A ne ledajaké - Elon Musk hrozí Donaldu Trumpovi zveřejněním informací o jeho zapojení do kauzy Jeffreyho Epsteina, což by mohlo mít pro prezidenta USA zničující důsledky.
Mrtvý muž, Epstein a eskalace rétorické války
Výroky obou mocných mužů naznačují další prohloubení a vyostření sporu, který probíhá v reálném čase nevídaným tempem. Dva dny zpět šlo o špičkování, dnes již registrujeme slova o žalobách, drogách, znásilnění a konspiracích.
Citace níže dokládají, jak se spor mezi dvěma bývalými spojenci vyhrotil a lze pozorovat, že eskalace dosahuje až neuvěřitelných rozměrů.
- 4. června 2025 sdílel Musk následující: ,,Je mi líto, ale už to nemůžu dále snášet. Tento obrovský, nechutný, prasečí zákon Kongresu je prostě nechutné monstrum. Hanba na vás, kdo jste pro to volili. Víte, že jste volili špatně.“
- 5. června 2025 Donald Trump kontroval: ,,Elon není první. Nejdřív nás milují, pak odejdou a ráno se probudí se syndromem nenávisti k Trumpovi. Jsem Elonem velmi zklamaný, měl jsem ho moc rád. Ten zákon je úžasný.“
- 5. června 2025 získává server Wired.com vyjádření člena Trumpovy administrativy: ,,Pokud bude Elon pokračovat a pokud by obrátil některé hlasy proti zákonu, je pro Donalda Trumpa mrtvý muž.“
- 6. června 2025 Elon Musk přitvrzuje: ,,Je čas odpálit bombu. Donald Trump je součástí spisu o Jeffreym Epsteinovi. Proto nikdy nebyly informace zveřejněny. Hezké ráno, Donalde!“
Během dvou dnů se rétorická válka proměnila v ty nejtvrdší osobní útoky. Kontrakty se ruší, vyhrožuje se zveřejněním kompromitujících materiálů a obě strany se připravují na další vyostření konfliktu.
If America goes broke, nothing else matters https://t.co/oKABYH2YZn
— Elon Musk (@elonmusk) June 6, 2025
Miliardáři proti prezidentovi - kdo má větší moc?
Je důležité si uvědomit, že Elon Musk není sám. Za mocným mužem stojí i šedé eminence Silicon Valley, jakými jsou Peter Thiel nebo Alex Karp a další. Pokud Donald Trump splní své výhrůžky a skutečně Muska odstaví od vládních kontraktů, nikdo ze zbylých podporovatelů prezidenta USA nemůže spát v klidu. Stejný osud může potkat kohokoli z nich v budoucnu, nebo rovnou hned.
Donald Trump sice zastává úřad prezidenta, republikánská strana i hnutí MAGA se ale opírají o podporu právě těch nejbohatších a bez ní je šance na úspěch mizivá. Pokud by lídři technologických gigantů přešli k demokratům, Trump zřejmě ani nedovládne.
Prezident USA ale dosud dělá vše pro antipatie klíčových vlivových skupin - uvalená cla zasáhla Amazon Jeffa Bezose a Tim Cook z Applu nelibě nesl Trumpovy výhrůžky sankcemi a cly cílenými na výrobce telefonů v Indii. Odvetná opatření Evropské unie také mohou cílit na technologické obry a například zdanění digitálních služeb tvrdě dopadne i na poskytovatele cloudových úložišť a zvýhodní evropskou konkurenci.
Je tak otázkou, zda má Donald Trump stále neochvějnou podporu vlivných technologických obrů a zda politicky přežije Muskův odchod a konec jeho podpory. Miliardář byl největším dárcem v kampani roku 2024 a pokud by prostředky přesměroval Trumpovým oponentům, nebude mít prezident vůbec klidný spánek.
V situaci, kdy válka obou mužů eskaluje tak rychlým tempem je jisté, že se v následujících hodinách a dnech můžeme dozvědět peprné a nepříjemné informace - oba muži se zcela otevřeně napadají, vyhrožují si a zveřejňují vzájemné urážky před zraky celého světa.