Článek
Ukončím válku na Ukrajině a zajistím mír na Blízkém východě, říkal kdysi Donald Trump. Rusko měl přesvědčit k míru během 24 hodin ještě před svou vlastní inaugurací a za jeho vlády by k válce nikdy nedošlo, říkal také.
Jeho agenda ale zprvu nevypadala tak bláznivě, jako se mnoha zahraničním pozorovatelům i laikům jeví nyní. Generál Keith Kellogg byl respektovanou osobou a jeho zkušenosti vedly i zahraniční partnery k dojmu, že prezident USA nějaký plán přece musí mít, protože jinak by zkušený generál neinvestoval svůj čas a renomé do dohody, která je předem odsouzená k zániku.
Postupně ale došlo k odstavení generála Kellogga - na žádost Ruska - a jeho pozici vyjednavače míru na Ukrajině převzal jiný muž, Trumpův přítel a golfový partner, Steven Witkoff. Veterána z Vietnamu, Panamy a Iráku s četnými vojenskými a diplomatickými zkušenostmi vystřídal realitní developer, kterého s Trumpem pojí zejména přátelství a společný zájem o byznys a golf. Witkoff nikdy nezastával diplomatickou roli nebo veřejnou funkci, nesloužil v armádě a jeho profesní kariéra ani vzdělání nenaznačuje jakoukoli erudici v oblasti mezinárodních vztahů.
Aby toho nebylo málo, ten samý Steven Witkoff bez zkušeností a diplomatické historie jedná nejen o míru na Ukrajině, ale také o míru na Blízkém východě, který spočívá v řešení konfliktů v Jemenu, Palestině, Libanonu a v Sýrii.
Realitní developer, Trumpův golfový parťák a muž bez předchozích politických nebo diplomatických zkušeností tak dostal na starost nikoli jeden, ale rovnou pět konfliktů s významným dopadem na mezinárodní mír a geopolitickou stabilitu.
Bez nadsázky lze říci, že na základě událostí podložených zdroji v textu níže, je Witkoffovo angažmá ohrožením globální bezpečnosti a zavedeného mezinárodního práva.
Srdečný pozdrav masovému vrahovi a popření mezinárodních dohod
Prvním případem Witkoffovy blamáže, která má mezinárodní dopady, je válka na Ukrajině. Diplomacie má smysl jen ve chvíli, kdy existuje mechanismus vymahatelnosti platných smluv a dohod. V případě Ukrajiny zapomínají zástupci USA na svou participaci při podepsání Budapešťského memoranda z roku 1994, kde Spojené státy garantovaly zajištění územní celistvosti nezávislé Ukrajiny, samozřejmě i včetně Krymu.
Obamova administrativa nezasáhla v roce 2014, Trumpova administrativa nezasáhla v letech 2017 až 2021 a Joe Biden reagoval na plnohodnotnou invazi ruských vojsk mohutnou zbrojní podporou, ze všech zúčastněných tak nejvíce patradoxně dostál mezinárodním závazkům právě prezident Biden, kterého Donald Trump tak často kritizuje. V případě Ukrajiny nejde o půjčku či pomoc, jde o mezinárodní závazek Spojených států garantovat napadené zemi územní celistvost. Diplomat a voják jakým byl Kellogg toto věděl, snažil se tak vyjít vstříc i ukrajinské straně. Donald Trump ale nevnímá své závazky jako vynutitelné a tak bez skrupulí přerušil zbrojní pomoc napadené zemi a přestal s ní sdílet zpravodajské informace.
Jeho vyjednavač Steven Witkoff ale zašel ještě dál - několikrát veřejně popřel základní principy mezinárodního práva. Vedení agresivní války je dle charty OSN a mezinárodního práva válečným zločinem. Útočení na civilní cíle je také válečným zločinem a anexe území Ukrajiny narušuje územní celistvost státu, tedy je dle litery mezinárodního práva neplatná. Když měl Trumpův pověřenec jednat s masovým vrahem Putinem, přiložil si při jeho příchodu jako projev úcty ruku na srdce.
Po odstavení generála Kellogga pronáší Witkoff k situaci na Ukrajině následující,
,,Myslím že k vyřešení konfliktu jsou klíčové ty čtyři takzvané regiony - Donbas, Krym… No, vy víte které a znáte ta jména,“ To jsou slova Stevena Witkoffa z března 2025. Nejen, že si nepamatuje ani názvy regionů, které Rusko napadlo a často srovnalo se zemí, popírá ale i samotný princip územní celistvosti tím, že vůbec naznačuje možnou integraci regionů do Ruské federace.
O měsíc dříve Witkoff sdělil, že Rusko bylo vyprovokováno k napadení Ukrajiny a Putin není zlý ani špatný člověk. O několik dní později přišly zničující útoky na Sumy a Krivý Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně malých dětí. Tyto útoky byly nejhoršími zásahy civilních cílů za poslední rok.
Vyjednavač za USA ale učinil i v mezinárodních zvyklostech bezprecedentní a dalo by se říci i naprosto hloupý krok, když si pozval ruského vyjednavače Kirilla Dmitrijeva k sobě domů bez souhlasu bezpečnostního aparátu. Na Dmitrijeva se přitom vztahovaly sankce a USA je musely pozastavit, aby mohl ruský občan vůbec vycestovat do USA.
Kroky Witkoffa, kterému Donald Trump narozdíl od Kellogga naslouchá, tak Ukrajině škodí jak na mezinárodní scéně, tak ve vojenském konfliktu. Trump se zavázal nedodat žádnou další vojenskou techniku a namísto jednání o bezpečnostních zárukách vedoucích k míru vydírá Ukrajinu nevýhodnou dohodou o nerostném bohatství, která napadené zemi nezaručuje nic. Velká část těchto událostí je právě Witkoffovým dílem, který naivně a bez jakékoli zkušenosti dělá přesně to, co Rusové chtějí - nechal se opít návrhy na výhodné dohody zpřístupňující ruské nerostné bohatství výměnou za kritiku napadené země.
Nejen na Ukrajině páchá Witkoff svou naivitou a dalo by se říci i hloupostí nenávratné zlo. Také v případě konfliktu Izraele s hnutím Hamás přistupuje Trumpův vyjednavač ke konfliktu zcela bez znalosti problematiky a navrhuje bizarní a nebezpečná řešení.
Izrael a Palestina - Witkoff schvaluje genocidní přesun Palestinců z Gazy
Situace v Izraeli je pro mne kvůli mému původu, předkům a v Izraeli žijícím příbuzným velice citlivá. Sám jsem vždy stál za obrannou politikou Izraelců a až do roku 2023 byly kroky z mého pohledu adekvátní, nebo maximálně na hraně. Co se v Izraeli, Gaze a sousedním Libanonu děje dnes, je ale i na mne příliš a je mi upřímně smutno, když vidím, co se z Izraele postupně stává a jak přední představitelé státu přistupují k dlouhotrvajícímu konfliktu s radikály v Gaze i jiných oblastech. Opět, je to převážně díky podpoře Stevena Witkoffa, který je Trumpovým vyslancem pro Blízký východ a podporuje Izrael, zejména premiéra Netanjahua, v krocích, které hraničí až s válečnými zločiny.
Šílený Trumpův plán na vysídlení Palestinců z Gazy a přeměnu oblasti v riviéru Blízkého východu s hotely a plážemi, je dalším příkladem naivity a hlouposti Stevena Witkoffa, ten jej komentoval následovně,
,,Řekl bych, že Hamás musí být odstraněn fyzicky. Ti lidé musí být vysídleni.“ a dalším výrokem jen doplnil svou myšlenku, ,,Neberte to tak, že by došlo k vysídlení celé populace, chceme je jen přesunout do lepších míst, kde budou mít práci, možnost růstu a bezpečí pro své rodiny,“
Nutno podotknout, že podobný plán měl Josif Stalin během násilných genocidních přesunů národnostních menšin, mimochodem i z Krymu, ve 40. letech 20. století. Více než 40 % tehdy přesunutých Tatarů, Čečenců, Pontských Řeků a dalších etnik zemřelo. Zřejmě nebude srovnání se Stalinem daleko od pravdy, protože Trump komentoval svůj plán přesídlení 2 milionů Palestinců z Gazy následovně,
,,Chceme vybudovat opravdu kvalitní bydlení, krásné město, něco kde by lidé chtěli žít a nezemřeli tam. Gaza je totiž zárukou toho, že skončí mrtví,“
Prezident USA tak nepřímo naznačil, že kdokoli v Gaze zůstane a nebude přesídlen, bude pod dohledem USA dále umírat stejně, jako nyní umírají tisíce lidí při snaze Izraele získat na územím kontrolu. Steven Witkoff tento plán obhajuje namísto toho, aby řešil širší kontext vztahů na Blízkém východě a pochopil, že toto řešení povede jen k dalšímu opakování událostí Jomkippurské války, kdy Arabům došla s kroky Izraele trpělivost a odpověděli vojenskou invazí.
Witkoff je naivní, ale Trump mu bohužel naslouchá nejvíce
V současné geopolitické situaci jsou konflikty na Ukrajině a Blízkém východě největšími strašáky globální bezpečnostní komunity. Izrael může svým sebevědomím z neutuchající podpory Trumpovy administrativy učinit i kroky, které vyeskalují vztahy s Íránem do plnohodnotné války. Také na Ukrajině hrozí kvůli krokům Donalda Trumpa zhoršení bezpečnostní situace a případný kolaps ukrajinské fronty kvůli přerušení zbrojní podpory může vést k intervenci evropských spojenců, která míru nepomůže, ba naopak. Evropané si ale nemohou dovolit důsledky narůstajícího ruského sebevědomí a sami bez ohledu na USA nadále napadenou zemi podporují.
Svět tak rozhodně není během vlády Donalda Trumpa bezpečnějším místem a jeho výběr pověřence pro Blízký východ a Ukrajinu stabilitě nepomáhá. Witkoff je schopen v přímém přenosu popřít mezinárodní dohody, uznat protiprávní nárok Ruska na anektovaná území, podpořit genocidní vysídlení milionů Palestinců z Gazy a v případě anektovaných ukrajinských území si zřejmě ani nepamatuje jejich názvy.
Je ale důležité, že vybudoval úspěšný realitní byznys a s Donaldem Trumpem hraje již dekády golf. V dnešním světě jsou tyto dvě vlastnosti zřejmě určující pro kompetenci člověka, který má vliv na život, smrt a osudy desítek milionů lidí. Takovému muži dnes nejmocnější státník světa - prezident USA - naslouchá a nechá si od něj radit při zcela zásadních rozhodnutích s dopadem na celý svět.