Hlavní obsah
Rodina a děti

Deváťáci úplně vyhořeli u přijímaček nanečisto, odborníci marně varují před dopady na psychiku

Foto: Pixabay

Pokud měli rodiče deváťáků i studenti samotní dostat poslední „ránu z milosti“, stalo se. Přijímačky nanečisto, ve kterých 90 % žáků nedosáhlo ani na 80 % úspěšnosti, zasáhly už tak stresované žáky a hrozí další prohloubení psychických problémů.

Článek

Když společné síly učitelů, rodičů i studujících žáků nestačí na splnění státem vytvořené zkoušky, něco je zřejmě špatně. Na konci ledna si žáci devátých tříd šli vyzkoušet státní jednotnou přijímací zkoušku a úplně vyhořeli.

Dvě oslovené školy serverem Hlídací pes komentovaly výsledky a uvedly, že žáci v matematice získali v průměru 15 bodů z 50 možných a v češtině se pohybovali na úrovni 25-28 bodů, kdy výsledky nestačí ani na průměrnou střední školu, natož gymnázium. Společné síly pedagogů, dětí i rodičů tak nestačí na státem definované výsledky, ačkoli právě stát je odpovědný za vzdělávací osnovy i školství jako takové.

Zlomená generace, která si nevěří, dostává poslední ránu

Po pandemii COVID-19 a všeobecných obavách z možného ozbrojeného konfliktu dostala generace žáků základních škol další ránu - hrozí, že se nedostanou na preferované střední školy a v nejhorším případě vůbec na střední vzdělání nenastoupí.

Jako rodič deváťačky mohu říct, že je situace opravdu brutální. Nejen že samotné děti válčí s pocitem neschopnosti a nesplnitelných měřítek, které jim stát definuje, obávají se ale také selhání a ztráty budoucnosti. Stres, kterým prochází, bude mít dle mého názoru za příčinu množství neúspěšných zkoušek, ve kterých děti propadnou z prostého důvodu přemíry stresu, který by těžko vydržela i většina dospělých. Existují pak i ambiciózní rodiny, které své děti vnímají jako neschopné a snaží se skrze maximální dril dosáhnout jejich „výcviku“ a tlačí na ně o to více.

Rodiče jsou ale ve stresu také, děláme co můžeme a platíme často i drahá doučování a kurzy, které mají děti na přijímačky připravit. Ačkoli konzultujeme téměř na denní bázi situaci žáků s pedagogy na ZŠ - kteří se neskutečně snaží a jsou nápomocní - jsme pod tlakem také. Paradoxně si ale nejvíce situaci berou k srdci sami pedagogové, ti vypadají neprávem jako diletanti neschopní připravit děti na „standardní“ přijímačky, které ale svou obtížností nejsou standardními ani náhodou.

Když selhávají děti v celé České republice, rodiče věnují desítky hodin času jejich přípravě nad rámec učiva a pedagogové rezignovaně konstatují, že výsledky žáků nestačí na většinu průměrných škol, je něco opravdu špatně. CERMAT ale tvrdí, že je vše v pořádku. Kdo je pak odpovědný za vzniklou situaci?

Ostatně, podívejte se na některé úlohy z přijímacích zkoušek, které nabídla Česká školní inspekce.

Foto: Česká školní inspekce, volný zdroj

Úloha z jednotných přijímacích zkoušek na střední školu, matematika

Foto: Česká školní inspekce, volný zdroj

Úloha z jednotných přijímacích zkoušek na střední školu, matematika.

Psychické problémy jsou na vzestupu, stát jen přitápí pod kotlem

Psychologové i psychiatři bijí na poplach. Dnešní generace školáků je nejvíce postižena psychickými poruchami, depresemi i úzkostnými stavy. Lze tento fenomén přičítat období covidu i obavám z válečného konfliktu - když to ale víme, proč stát neúprosně přitápí pod kotlem?

Když naše dcera přišla z přijímaček nanečisto, propukla v pláč a ptala se nás, proč je tak neschopná. Dnes přišly výsledky a dostala v matematice 19 bodů z 50, takže je nad průměrem žáků dotazovaných základních škol. I tak ale tři hodiny nebyla schopná vyjít z pokoje a stále se bojí, že se nikam nedostane a bude vnímaná jako selhání. V reakci začínáme přemýšlet, že ji přihlásíme na soukromou školu a ukrojíme si další kus našeho pohodlí, než na ní tlačit a dále ničit už pošramocenou psychiku.

Věřím, že jsou ale i rodiny, které v reakci na nedostatečné výsledky přitvrdí a dítě seřvou takovým způsobem, že se při opakovaném selhání může dojít i k těm nejhorším tragédiím.

Počet sebevražd mladých lidí mezitím neúprosně stoupá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz