Článek
Před týdnem podnikly Spojené státy mohutný letecký útok na íránská nukleární zařízení se záměrem poškodit či úplně zničit snahy islamistické republiky o získání nukleární zbraně. Neexistuje pochybnost o záměru Íránu nukleární zbraň získat, země již provozuje nukleární elektrárny a agentura IAEA již mnohokrát poukázala na íránské snahy o obohacení uranu nad 60 % nesouvisející s jakýmkoli civilním využitím, což znamená jediné - blízkovýchodní země skutečně pracuje na jaderné bombě a podle dostupných informací je íránský režim již velmi blízko úspěchu.
Izrael v tomto kontextu neváhal a v rámci deklarované ochrany existence židovského státu vojensky napadl Írán a zaútočil na četné základny včetně jaderných zařízení. Bez americké pomoci ale snahy Izraelců o zásadní narušení jaderného programu neměly šanci. I proto dne 22. června 2025 vyslal americký prezident Donald Trump bombardéry B-2 a piloti shodili na dvě jaderná zařízení Fordó a Natanz bomby určené k destrukci podzemních bunkrů GBU-57 MOP.
Útok byl podle Donalda Trumpa úspěšný a prezident USA prohlásil jaderný program Íránu za ,,úplně zničený“. Izraelci byli skromnější a pouze uvedli, že šlo o jasný signál o pevném spojenectví mezi židovským státem a USA.
Dnes se ukazuje, že prezident USA zřejmě již před samotným útokem věděl, že nedocílí požadovaného vyhlazení íránských jaderných zařízení a vědomě lhal. Írán tak zůstává i nadále bezpečnostní hrozbou.
Zpravodajci, náčelník generálního štábu USA i Rafael Grossi z IAEA Trumpova tvrzení vyvrací
Ihned po útocích zaplavily sociální sítě komentáře členů Trumpovy vlády a všichni svorně tvrdili - byli jsme úspěšní, snahy Íránu o získání nukleární zbraně byly zmařeny, došlo k úplnému zničení zařízení Fordó i Natanz. Takto se vyjádřil ministr zahraničí Marco Rubio, ministr obrany Peter Hegseth a prezident Donald Trump rovněž nešetřil superlativy,
,,Všechna íránská nukleární zařízení byla monumentálně poškozena, jak ukazují satelitní snímky. Vyhlazení je správný výraz. Bílá budova viditelná na snímcích je upevněna do školy a dokonce i její střecha je již v podzemí a byla kompletně ochráněna od ohně. K nejvěšímu poškození došlo v podzemí. Trefa do terče!!!“
Šéf sboru náčelníků, nejvyšší velitel v USA, Dan Caine, ale zdaleka nebyl tak optimistický. Poukázal na nutnost dalšího potvrzení způsobených ztrát a ačkoli nálet USA jistě způsobil ztráty, je potřeba podniknout takzvaný battle damage assessment, tedy vypracovat hodnocení skutečných dopadů mise. Tyto zpravodajské informace agentury dávají dohromady týdny, ne-li měsíce a opírají se o faktická zjištění, odposlechy komunikace, satelitní snímky nebo informace od zdrojů zpravodajských agentur.
Dne 25. 6. 2025 na veřejnost unikla jedna taková zpráva americké agentury DIA označená jako low-confidence, tedy s nízkou pravděpodobností. Zdaleka nelze říci, že by šlo o nedůvěryhodné závěry, ale i díky pouhým několika dnům od útoku šlo o tvrzení vytvořená na základě satelitních snímků, odposlechů komunikace a dalších dílčích a těžce ověřitelných důkazů. Když USA v roce 2011 vyslaly své speciální jednotky do Pákistánu, stalo se tak na základě devíti let výzkumu, několika měsícům pozorování cíle a desítkám nepřímých důkazů o přítomnosti Bin-Ládina v Abbotabádu. Výsledná zpráva zpravodajců, na jejímž základě prezident Barack Obama útok schválil, byla označena jako moderate-confidence, tedy se střední jistotou.
Ve své prvotní zprávě o Íránu američtí analytici z agentury DIA několikrát zpochybnili prezidentem Trumpem prezentované vyhlazení íránského nukleárního programu. Předně podle zpravodajců nebyl zničen samotný obohacený uran a centrifugy umístěné nejníže v podzemí jak v zařízení Fordó, tak v Natanzu. DIA také potvrdila ničivý efekt útoku pro horní patra podzemního komplexu, nejníže položené a nejcennější cíle ale podle zpravodajců neutrpěly větší škody.
Později informace zpravodajců potvrdil i šéf agentury IAEA, Rafael Grossi. I podle něj nedošlo k vyhlazení či zničerní nukleárního programu a také uvedl, že nemá zprávy o osudu více než 400 kilogramů uranu obohaceného nad úroveň 60 %, který íránci přesunuli již před útoky. Posléze situaci komentoval i šéf sboru náčelníků Dan Caine a vyvrátil Trumpovy teze o totálním vyhlazení jaderného programu Íránu už jen tím, že popřel útoky bombami GBU-57 PMO na zařízení poblíž Isfahánu a také potvrdil, že ani USA nedisponují kapacitou toto zařízení bez pozemního útoku zničit.
Írán zůstává hrozbou a Donald Trump chlácholil svět
Prezident USA a členové jeho administrativy tak před samotným vyhodnocením dopadů úderů na jaderná zařízení zcela vědomě uváděli nadsazená tvrzení a íránský jaderný program i na základě reportu amerických zpravodajců a výroků Rafaela Grossiho či Dana Caina vyhlazen ani zdaleka nebyl. Takový zásah není za využití současných technologií podle šéfa americké armády možný a muselo by dojít k pozemní invazi, kterou lze za současných podmínek vyloučit. Izrael nemá dostatek vojáků k obsazení země a pro Donalda Trumpa by další válka na Blízkém východě znamenala politickou sebevraždu.
Íránci tak utrpěli ztráty, ale svůj program dokáží velice rychle v řádu měsíců obnovit a klíčové know-how zničit ani nelze, vždy bude možné na základě dosavadního vývoje a prokazatelných úspěchů Íránu při obohacování uranu program dříve či později vybudovat znovu nebo opravit. Útoky Izraelců na vojenské cíle v Íránu a posléze i americký útok na jaderná zařízení prokázaly jediné - technologická převaha letectva obou zemí je sice v konfrontaci s ruskými a íránskými systémy protiletecké obrany zničující, ale ani protiraketový deštník Izraele není nepropustný. Balistické střely Íránu napáchaly četné škody a nelze ani tvrdit, že by židovský stát odešel z dvanáctidenního konfliktu bez újmy. Donald Trump zřejmě opět přeháněl a íránská jaderná zařízení byla pouze poškozena, nikoli zničena ani vyhlazena.
Íránská hrozba pokračuje. Ačkoli někteří komentátoři i politici nebezpečí Íránu marginalizují nebo úplně popírají, přední autority režimu země již v minulosti několikrát opakovaly své záměry veřejně a transparentně,
,,Plánujeme rozbít Ameriku, Izrael i jejich spojence. Naše pozemní jednotky očistí planetu od špíny jejich existence!“ prohlásil roku 2019 ve státní televizi Husejn Salámí, velitel Íránských revolučních gard.
,,Podpálíme místa, která Američané milují. Budou trpět. Pokračovat budeme až když dojde k jejich vyhlazení a destrukci!“ prohlásil roku 2020 ve státní televizi Husejn Salámí, velitel Íránských revolučních gard.
Čím více se budou Íránci opět blížit získání jaderné zbraně, tím větší nervozitu lze očekávat ze stran států Perského zálivu i Izraele. Írán i nadále zůstává hrozbou a situace na Blízkém východě zdaleka není vyřešená, jak Donald Trump v posledním týdnu několikrát tvrdil.