Článek
Armády USA, Číny a dalších států neustále vyvíjí nejnovější vojenské technologie. Ukrajinci a Rusové ale mají tu nehezkou možnost okamžitě novinky v arzenálu otestovat a upravit podle potřeb svých armád. Ukrajina ale nechce dlouhodobě spoléhat na podporu spojenců z EU nebo USA. I proto mohutně rozvíjí svůj domácí obranný průmysl a investuje do vývoje nejnovějších technologií. Nejnovější výsledek ukrajinského vývoje ale udivil i zahraniční experty svou rychlostí a efektivitou.
Podobně jako v případě ukrajinské rakety Neptun, která si získala celosvětový respekt, předběhli Ukrajinci i desítky let vývoje jiných zemí a představili nejnovější laserovou zbraň Tryzub, tedy Trojzubec. Ta je alternativou konvenčních systému protivzdušné obrany, například S-300 nebo Patriot, které vyžadují drahé řízené střely a zasáhnout dron s výrobní cenou 50 tisíc dolarů raketou Patriot v ceně 4 miliony dolarů jednoduše není efektivní.
Trojzubec je laserový systém s výkonem 100 kilowattů a dostřelem až 10 kilometrů. Ukrajinci předvedli pozorovatelům na evropské bezpečnostní konferenci sestřelení FPV dronu a zařadili se tak do úzké skupiny pouhých pěti zemí, které laserové zbraně vyvíjí, a během jednoho roku převzali vedoucí pozici dominantního hráče v oboru. Zahraniční laserové zbraně dosud nikdy nebyly úspěšně nasazeny na bojišti - v případě Trojzubce Ukrajinci již systém aktivně využívají. Jak bývá na Ukrajině ve zvyku, země většinou uvádí nové zbraně až po jejich úspěšném nasazení na frontě, jak tomu bylo například v případě již zmíněného Neptunu.
Protivzdušná obrana musí být levnější, doba se změnila
Během představení systému byla největší senzací nejen síla 100 kilowattů, která odpovídá nejpokročilejšímu současnému systém Helios ze Spojených států. Zatímco Američané zadali firmě Lockheed-Martin zakázku na vývoj a posílení Heliosu ze 60 na 300 a 500 kW verze, stále ani po dvou letech firma nepředstavila funkční prototyp. Ukrajinci mezitím vybudovali doslova za několik měsíců nejsilnější laserový systém světa, který byl úspěšně před mezinárodními pozorovateli otestován.
Rychlost prací na vývoji zbraně je ale ve stínu krvavých útoků ruských raket a dronů pochopitelná. Systémy protivzdušné obrany, na které Ukrajina spoléhá, jsou příliš drahé a obráncům často chybí munice i systémy samotné.
Pokud bude systém úspěšný, jedná se o zlom ve vnímání protivzdušné obrany srovnatelný s objevením parního stroje a zažehnutím průmyslové revoluce. Laser totiž může zcela změnit rovnováhu na bojišti, zejména v otázce obrany před drony protivníka. Několik vlastností těchto zbraní je klíčových nejen pro cenu obrany samotné, ale také pro efektivitu, možnost vyčerpání munice a přesnost.
- Přesnost: Laserový paprsek nejde na rozdíl od rakety protivzdušné obrany sestřelit. Laser se také může zaměřit na konkrétní komponentu známého objektu, kde je protivník zvlášť zranitelný a vést energii například do oblasti nádrží s palivem. Navést laserový paprsek je technicky mnohokrát jednodušší, než stejná činnost s řízenou střelou.
- Cena munice: Konvenční protiletadlová obrana spotřebovává řízené střely, laser spotřebovává elektrickou energii. Dokud zbraň funguje po technické stránce a má dostatek energie, je teoreticky její munice nevyčerpatelná.
- Cena systému: Ačkoli Ukrajinci nesdíleli s veřejností výrobní náklady laserové zbraně, pozorovatelé konstatují, že bude rozhodně levnější než systém Patriot nebo obdobné menší systémy, například německý IRIS-T.
Je ale nutné podotknout, že Trojzubec není primárně konstruován na obranu před řízenými balistickými střelami a pokročilými stíhačkami nepřítele. Primárně jde o sestřelování FPV a kamikaze dronů, které v dnešní době bojišti dominují. I laser ale dokáže sestřelit nízko letící - do dvou kilometrů výšky - stíhačku a jak bylo řečeno ukrajinskými vývojáři během představení Trojzubce, zbraň již byla úspěšně testována i proti letounům nepřítele.
Ukrajinci tak překvapili celý svět a předběhli Izraelce i Američany. Ti na svých systémech pracují desítky let a dosud nebyli nikdy schopní demonstrovat efektivní laserový systém s výkonem nad 60 kW.
Ukrajina se z donucení stala světovým lídrem vojenského vývoje
Za více než tři roky krvavé války došlo v ukrajinské armádě k řadě přelomových rozhodnutí, která zřejmě změní bojiště navždy. Válka je vždy nejen zdrojem utrpení, ale také krví vykoupených inovací, které po ukončení konfliktu často naleznou využití i v civilní sféře. Ukrajinci se ale nyní i z donucení ruskými invazními jednotkami soustředí zejména na vývoj čistě pro účely své armády. Laserový systém Trojzubec není jedinou inovací, která zřejmě z ukrajinského bojiště přejde do standardů světových armád. Také další ukrajinské výdobytky, často improvizované a nízkonákladové, překvapily svou efektivitou, odolností a užitečností.
Před časem svět překvapil také vývoj vodního dronu Magura V5, který nepozorovaně z vody sestřelil ruský vrtulník Mi-8 nad Černým mořem. Ukrajinské vodní drony byly také centrem pozornosti při četných nasazeních, jejichž výsledkem bylo de facto ochromení ruské Černomořské flotily. Společným znakem laserového systému Trojzubec i námořních dronů je cenová efektivita, důraz na technickou odolnost a nízkou cenu. V těchto disciplínách Ukrajinci dominují a lze předpokládat, že své technologie po skončení války s Ruskem budou mohutně exportovat i do zahraničí a podpoří tak obnovu své země.
I vzhledem k ničivým útokům v Krivém Rihu a v Sumách nezbývá než držet Ukrajincům palce a doufat, že jejich vývoj zejména v oblasti protivzdušné obrany bude ještě rychlejší než dosud a podaří se vyrobit dostatek obranných systémů, které takové útoky budou schopny zastavit.