Článek
Policejní složky četných evropských států potichu vyhlásily válku drogovým gangům a v mnoha evropských městech dnes a denně probíhají razie, zatýkání, ale také brutální vraždy páchané drogovými gangy. Oslabení největších obchodníků s drogami přináší války o území mezi soupeřícími gangy. Ty se nezdráhají využít i těch nejodpornějších metod k prosazení svého dominantního postavení a uplatnění kontroly nad územím.
Jen za rok 2024 a první měsíce letošního roku zabavily úřady neuvěřitelných 120 tun kokainu v Portugalsku, Španělsku, Německu, Nizozemsku a Francii. Samotný zajištěný kokain by měl při prodeji hodnotu přesahující 250 miliard korun. Je tak jisté, že drogové gangy utrpěly výrazné ztráty a nejsilnější skupiny kvůli zásahům vyšetřovatelů oslabily. Odpovědí je ale zvýšené násilí, zejména ve Francii, Nizozemsku a Španělsku - gangy navíc běžně pro nájemné vraždy a exemplární popravy zrádců využívají nezletilé děti.
Drogy za stovky miliard zabavují policisté, gangy oslabují
Francie a Nizozemsko otevřeně vyhlásily válku drogovým gangům a je nutné podotknout, že policisté také odpovídajícím způsobem navýšili jak zatčení, tak tempo zabavování a odhalování nelegálních zásilek přímo ve francouzských přístavech.
Nizozemské autority za rok 2024 zabavily drogy v hodnotě 1,5 miliardy euro (38 miliard Kč) a země již třetí rok zasebou registrovala pokles aktivity pašeráků, kteří se přesunuli do jiných, méně hlídaných přístavů, zejména v Německu, Francii a Portugalsku. Posílená aktivita Nizozemců by ale nefungovala bez koordinace s dalšími přímořskými spojenci. Také Portugalci provedli vloni rekordní zátah a zabavili v jedné zásilce celých 22 tun kokainu v hodnotě přes 20 miliardy Kč. Francouzi byli ještě aktivnější a díky cíleným raziím odhalili 48 tun kokainu i množství dalších drog v hodnotě zhruba 50 miliard Kč.
Úsilí koordinované přímořskými státy a organizací Europol vedlo k celoevropskému rekordu - kriminalisté odhalili, zajistili a posléze zničili drogy za více než 250 miliard Kč.
Ztratit takový objem financí si ale drogové kartely nemohou dovolit - reagují nejen zvýšenou mírou násilí, ale také jsou dominantní hráči terči útoků menších skupin, které by chtěly zaujmout silnější postavení na kriminální scéně.
Útoky ve Francii, Německu i Švédsku
Gangy reagují na úspěchy kriminalistů a zvýšenou aktivitu v boji proti potírání pašeráckých skupin násilně. Ve Francii došlo během dubna 2025 ke dvanácti koordinovaným útokům střelnými zbraněmi a zápalnými lahvemi na budovy věznic, podle vyšetřovatelů právě v reakci na zadržení kriminálních bossů a jejich izolaci v detenčních zařízeních.
Úspěchy vyšetřovatelů vedly v loňském roce k uvěznění předních bossů pašeráckých gangů, ti ale často odpovídají protiútoky a neváhají jít do přímých střetů ani s policí. Například Mohamed Amra, boss drogového gangu odsouzen k trestu v maximálně střežené věznici, uprchl po násilném přepadení konvoje odpovědného za jeho převoz z vazby do vězení. Dva policisté zemřeli a další byli zraněni, pachatelé byli vyzbrojení automatickými puškami, převlečení za policisty a disponovali nejmodernějším ochranným vybavením.
Gangy zejména ve Francii a Švédsku také využívají pro nájemné vraždy nezletilé chlapce, což se odráží na míře brutality a nelidském násilí často přítomném v ulicích velkých měst. Případ chlapce napojeného na pašerácké gangy, který byl upálen zaživa a ubodán 50 ranami dokládá, že míra násilí pro drogové překupníky nezná mezí. Další mladík zemřel při přestřelce ve francouzském Poitiers. Ta proběhla za bílého dne a kromě mladíka bylo zraněných dalších 5 lidí. Všichni pachatelé se střelnými zbraněmi byli nezletilí.
Trend nezletilých zabijáků drogové gangy využívají gangy také ve Švédsku. Případů s účastí nezletilých ve spojení s drogami rapidně narůstá.
Vyšší četnost těchto případů ale paradoxně znamená, že se vyšetřovatelům daří aktivně drogové sítě rozbíjet. Za časů klidu a prosperity drogové gangy působí bez větší pozornosti a jakmile dojde k válce, znamená to spíše nouzový stav a boj o přežití. Při pohledu na objem zabavených peněz a počet zatčení v minulém roce, je jen otázkou času, než se největší drogové klany dovážející stovky tun nelegálních látek ročně rozpadnou a nebo citelně oslabí. Malé skupiny jsou nebezpečné, ale nemají zdaleka rozpočty ani infrastrukturu na převoz a následný prodej objemů srovnatelných s největšími evropskými kriminálními hráči.
Nejen peníze - evropští kriminalisté provedli největší drogový zátah v historii
Úřadům se daří nejen zabavovat rekordní množství kontrabandu, ale také zatýkat vedoucí postavy podsvětí. Bez větší mediální pozornosti v ČR proběhla před několika dny koordinovaná akce nazvaná Orkinos-Bulut, provedená pod dohledem Europolu a koordinovaná několika evropskými státy.
Úřady zatkly 225 osob v Turecku a 9 v dalších evropských zemích, zabavily přes 30 tun nelegálních drog a majetek v hodnotě 350 milionů euro (9 miliard Kč). Mezi zatčenými je i deset bossů drogového podsvětí hledaných Interpolem. Díky zajištěným dokumentům a předpokládané spolupráci nižších šarží drogových gangů je také pravděpodobné, že úřady odhalily firmy a majetky využívané k praní špinavých peněz, čímž znatelně ochromí ekonomickou sílu drogových gangů a zajistí další nelegální majetky.
Na akci pracovali kriminalisté přes 8 měsíců a razie proběhly v 20 tureckých provinicíích najednou společně s dalšími v evropských státech. Jde o největší podobnou razii v novodobé historii Evropy a její rozsah i úspěch dokládá, že pašerácké gangy nebyly schopné proniknout do vyšetřovacích týmů a zajistit si informace, díky kterým by se bossové organizací zatčení vyhnuli.
Česká republika je stále bezpečným přístavem
Válka proti drogám v Evropě dosud Českou republiku míjí. Zdejší trh není pro pašeráky nijak zvlášť zajímavý a ti se zaměřují více na bohaté přímořské země typu Nizozemska, Německa a nebo Belgie. Dominantními skupinami v Evropě jsou pašeráci z klanu Mocro, balkánští gangsteři z bývalého Kotorského klanu, odnože mexického klanu Sinaloa a italská mafie Ndrangheta, která je největší kriminální organizací světa. Trh Velké Británie a Irska stále ovládá Kinahanův kartel, jeho moc ale upadá a Londýn i další britská města jsou terčem potyček a násilí mezi soupeřícími gangy.
Česká republika zůstává stranou pozornosti zejména kvůli malé rozloze, poloze daleko od moře a pověsti bezpečného přístavu, kde se četní drogoví pašeráci v minulosti skrývali a využívali naší zemi jako útočiště nebo místo k projednání sporů se svými konkurenty. Dle kriminálních zvyklostí se v České republice neválčí a Praha je místem odpočinku, případně i jednání, kde se ale pokud možno nevyřizují spory násilím.
Uplynulý rok tak byl pro evropské vyšetřovatele úspěšný po všech stránkách. Zabavené drogy v hodnotě stovek miliard i zatčení stovek kriminálníků včetně hlav drogových klanů jistě oslabilo místní organizace. Jak se ale říká, zraněné zvíře je nejvíce agresivní a tak související vlna násilí a přestřelek v evropských městech signalizuje, že drogové klany sice oslabily, stále jsou ale přítomné a extrémně nebezpečné.