Článek
V posledních letech jsme byli často svědky tristního obrázku, kdy mladí neznali historii, a to ani nedávno minulou. Pravda, na Univerzitě Karlově nás učili, že historie je oficiálně až od 50 a více let do minulosti. Na druhou stranu z laického pohledu je historií vlastně už i to, co jsme měli dneska k snídani…
Ale vraťme se k jádru věci. Možná historii a zásadní události, pojmy z ní neznají úplně všichni, a to bez rozdílu věku, co si budeme povídat, ale když člověka správně namotivujete…
Soutěž otevřená studentům v Česku a na Slovensku
O to více kvituji krok pražské Anglo-americké vysoké školy (AAU). Ta v dubnu přišla se skvělou myšlenkou, nápadem - vyhlásila k 35. výročí Sametové revoluce literární soutěž Velvet Revolution Writing Contest 2024. Navíc otevřenou všem studentům v České republice i na Slovensku. Je mimochodem dobře, že se tak vrátila k Československu.
Ano, lze namítnout, že jde o soutěž literární, ale základ je položen na poli historickém. Takže dvě mouchy jednou ranou. A nejen to, navíc u dotčených vzbuzen také emocionální, kontextový, studijní, jazykový, stylistický… Mám pokračovat? Prostě zájem. A rázem šly do toho desítky středních a vysokých škol z Česka a Slovenska.
„Uspořádáním soutěže nám nešlo jen o encyklopedické znalosti o tomto klíčovém úseku našich moderních dějin, nýbrž o živý odkaz, který se odlišnou intenzitou a různými formami promítá do života dnešní mladé generace. Téma mělo ambici podnítit jak literární dovednost a tvůrčí inspiraci mladých autorů, tak jejich kritické myšlení, tolik důležité v dnešním překotně se vyvíjejícím rozporuplném světě,“ komentoval motivaci AAU k založení soutěže Jiří Schwarz, rektor Anglo-americké vysoké školy.
Tři hlavní ceny
Porota vybírala nejlepší ze všech zúčastněných esejí, reportáží či povídek na téma spojené s odkazem Sametové revoluce a psané v angličtině. A usedli v ní lektoři AAU, literární autoři a osobnosti veřejného života se vztahem k 17. listopadu 1989. Například Monika MacDonagh-Pajerová nebo Martin Klíma. A o tom, že soutěž se stala mezinárodní svědčí nejen zaměření AAU, kde je většina studentů i vyučujících, ze zahraničí, ale i záštita nad soutěží, kterou převzala velvyslanectví USA a Velké Británie.
Nejvíce porotu zaujali Phillip Wetzel z AAU, vítěz kategorie do 26 let, Nela Kedziorová ze Scioškoly Medlánky v Brně, vítězka kategorie do 18 let, a Rachel Kate Cronnelly z AAU, která získala Zvláštní cenu Paměti národa. A vítězové obdrží ceny, které zahrnují stipendium pokrývající školné na magisterském, respektive bakalářském studiu, a stáž v neziskové organizaci Post Bellum.
Správná motivace je extra důležitá
A o tom to je. Správně motivovat. Leckdo by mohl namítat, že vysokoškolští studenti už prostě vědí, co chtějí, ale je třeba si uvědomit, že soutěže se účastnili i studenti škol středních. To hlavní ale přece je, že u nás vůbec podobné nápady vznikají. A když se v podobných soutěžích budou kloubit dohromady historie, literatura, jazyk, tvorba, umění přemýšlet kontextově, kreativně, mít iniciativu, ambici, protože chci něco dokázat, umět… O tom to přece je.
Kéž by tak podobných soutěží mezi studenty přibývalo. Nejde totiž jen o výuku jako takovou, ale rovněž o nadstavbu. A tou podobné akce přece jsou.
Hmatatelným výsledkem je mimo jiné sborník Velvet Revolution Writing Contest 2024 s podtitulem How Could Any Revolution Be Velvet? se třemi vítěznými pracemi a dalšími 23 nejzajímavějšími texty od autorů ve věku do 18, respektive 26 let.