Článek
Evropská agentura pro životní prostředí opakovaně hodnotí Rakousko jako zemi s nejčistší a vůbec nejkvalitnější vodou pro koupání v Evropě. Pro mnohé to může být trochu překvapení, protože do země našeho jižního souseda jezdí na lyže, na ferraty nebo na vysokohorskou turistiku, případně ji za dvě hodiny profrčí na cestě k moři do Chorvatska. Mnohem blíž Praze i Brnu však leží destinace, které Chorvatsko prakticky ve všem překonávají.
Ano, jsou lidé, kteří na moře nedají dopustit. Můj osobní názor je však takový, že rád oželím davy Čechů, vesměs předražené služby na Jadranu, nohy propíchané ostny ježků a nutnost se neustále sprchovat od soli a písku, o celodenním přejezdu do Chorvatska, ať už vlakem či autem, ani nemluvě. Vytipoval jsem proto sedm lokalit, které podle mého názoru patří k těm nejkrásnějším v Rakousku.
Achensee
Jezero Achensee, kterému se také přezdívá Tyrolské moře, leží jen kousek na sever od města Jenbach, nějakých 20 kilometrů severovýchodně od Innsbrucku. Na úvod se sluší podotknout, že místo v tomto seznamu si vysloužilo zejména nádherným okolím, protože koupání je jen pro otužilé: teplota vody ani v nejteplejších měsících nepřesahuje 20 °C. Na druhou stranu je to příjemné osvěžení v horkém letním dni.
Jezero využívají otužilci nejen v létě, ale především v zimě: jestliže otužilecké fotky na Instagramu v Čechách děláte na zamrzlé Vltavě, v Rakousku to bude na tomto jezeře. Nachází se v přírodním parku Karwendel, což je mohutné vápencové pohoří převyšující údolí řeky Inn o dva kilometry a vytvářející působivé skalní scenérie. Žije tu množství vzácných druhů ryb.
Z Prahy je oblast snadno dostupná autem za přibližně pět hodin přes Plzeň, Řezno a Mnichov, z Brna přes Vídeň, Linec a Salcburk. Pokud stejně jako já preferujete dopravu vlakem, do Jenbachu se lze dostat s jediným přestupem v Mnichově, zabere to však více než devět hodin.
Attersee (Kammerské jezero)
Jezero Attersee je k méně otužilým plavcům o mnoho přívětivější než jeho předchůdce. Vzhledem k nadmořské výšce pouhých 467 m n. m. zde teplota vody dosahuje v létě příjemných 25 stupňů, což je na koupání ideální. Leží ve spolkové zemi Horní Rakousy v relativní blízkosti Salcburku i Lince.
Na jezeře spatříte v letním období řadu jachet, ale především stovky plavců a potápěčů. Viditelnost je tu totiž extrémně vysoká: pod hladinu je ostře vidět do více než 20, místy až 25 metrů. Podle legendy se jezero nazývá podle vodní víly Adhary, která kdysi rozdávala lidem z okolních vesnic zlato a drahé kameny. Když však viděla, jak mezi nimi narůstá chamtivost a nenávist, z jezera zmizela a zůstal po ní jen odlesk na hladině. Dnes ji připomíná název vodopádu Nixenfall (Nixe je německy vodní víla).
Z Prahy se sem dostaneme autem za necelé čtyři hodiny přes České Budějovice a Linec, z Brna za podobnou dobu před Vídeň a Linec. Doprava vlakem je v tomto případě skoro stejně efektivní, z Prahy s jediným přestupem v Linci jsme na místě zhruba za čtyři a půl hodiny. Je také třeba mít na paměti, že v polovině září se silnice B 151 a B 152 kolem jezera uzavírají pro automobilovou dopravu z důvodu konání tzv. Cyklistických dnů bez aut (Autofreien Raderlebnistag).
Halštatské jezero
Halštatské jezero je především vyhlášeným turistickým cílem, který v uplynulých letech značně trpí pod náporem japonských a čínských zájezdů. Nelze však psát o rakouských jezerech a tento skvost opomenout. V tomto případě však nelze doporučit pobývat v oblasti delší dobu, protože jednak v davech Asiatů člověku rychle dojde trpělivost, jednak ubytování přímo ve městě Halštat je extrémně drahé (podobný případ je chorvatský Dubrovník). Prostě přijet, chvíli se pokochat, nafotit a jet někam jinam.
Z Prahy i z Brna dojedeme do Halštatu autem zhruba za 4 hodiny. Dobrodružnější je cesta vlakem, která vyžaduje přestup v Linci, trvá šest a půl hodiny a dorazíte na opačný břeh jezera, než kde je samotná vesnice, takže následně musíte využít přívoz za 3,50 € na osobu. Přívoz ovšem navazuje na příjezd vlaku, což je příjemný bonus.
Weissensee
Jezero Weissensee v Korutanech je úplně jiný případ než Halštatské jezero. Jeho průzračně modré vody lákají nejen ke koupeli, ale především k procházkám podél jezera, které na délku měří více než 11 kilometrů. Leží trochu stranou hlavních turistických cílů v Korutanech, což jsou města Villach a Klagenfurt, takže si tu užijete především hodně klidu. Jezero se nachází v nadmořské výšce 930 m n. m., přesto však v létě teplota vody dosahuje příjemných 24 °C.
Pozoruhodné je, že kvalita vody v jezeře dosahuje parametrů pitné vody. K udržení této kvality jsou zcela zakázané lodě se spalovacími motory. Jezero je obklopené řadou turistických a cyklistických stezek dlouhých stovky kilometrů. Jezero můžete obdivovat i z paluby výletní lodi Alpenperle, která funguje na hybridní dieselový a elektrický pohon. V zimě se na jezeře vytváří největší upravená lední plocha v Evropě, na níž lze závodně i rekreačně bruslit, hrát hokej i vyzkoušet pro nás trochu exotický curling.
Doprava z Prahy autem zabere přibližně šest hodin, z Brna o hodinu méně. Vlakem je to tak trochu celodenní výlet, protože i v případě, že z Prahy vyrazíme před sedmou ráno, nejsme se dvěma přestupy na místě dříve než v pět odpoledne. Následně musíme ve městě Steinfeld im Drautal využít autobus nebo taxi k samotnému jezeru.
Wolfgangsee
Jezero Wolfgangsee se nachází v těsné blízkosti už zmíněného Attersee. Stejně jako jeho soused nabízí úchvatná panorámata severního předhůří Alp, jehož vrcholy dosahují v těsné blízkosti jezera i více než 1500 m n. m. Je to jedno z nejteplejších jezer v zemi: teplota vody dosahuje od června do srpna až 26 °C, takže je vysloveně rájem pro všechny typy plavců.
Jezero rozděluje poloostrov naproti městečku Sankt Wolfgang, podle něhož je pojmenováno, na dvě výrazné části. V západní, hornatější části s dalšími jezery je hlavním sídlem Sankt Gilgen, zatímco v rovinatější části na východě bude vaší základnou Strobl na řece Ischl. Obě varianty nabízejí spoustu možností sportovního i rekreačního vyžití a doporučuji je klidně zkombinovat.
Doprava sem je prakticky totožná jako u jezera Attersee; obě jezera se nacházejí v oblasti Solné komory poblíž Salcburku. V létě tak může být zajímavou variantou spojit odpočinek v přírodě, ať už koupání, cyklistiku, (horskou) turistiku nebo třeba ferraty s kulturními zážitky v rodišti Mozarta, kouzelném Salcburku.
Wörthersee (Vrbské jezero)
Mezi městy Villach a Klagenfurt v nejjižnější rakouské spolkové zemi Korutany se rozprostírá úctyhodné jezero Wörthersee, které je možná trochu překvapivě až páté největší v Rakousku. Díky své poměrně nízké nadmořské výšce nabízí v létě teplotu vody kolem 25 °C a v zimě naopak spolehlivě zamrzá, díky čemuž je oblíbeným cílem pro bruslaře. Český název Vrbské jezero je shodný s tím, který se používá ve slovinštině, do jejíž kulturní oblasti jezero patří.
Do Klagenfurtu se můžete vypravit výletní lodí po vodním kanálu, který jej s jezerem propojuje. Pokud toužíte po klidu, vypravte se spíš na hustě zalesněné jižní pobřeží; většina rekreačních areálů je na severu. Na jihu také leží nejstarší křesťanská osada v Korutanech s kostelem z 9. století a také 100metrovou rozhlednou Pyramidenkogel. Na západním pobřeží můžete navštívit zámek Velden.
Navzdory poloze na samotném jihu Rakouska sem dorazíte z Prahy autem za pět a půl hodiny a z Brna ještě o hodinu rychleji. Villach má i vynikající vlakové spojení prakticky se všemi destinacemi v okolních zemích; je to důležitý dopravní uzel, který nejspíš znáte z cest do Itálie či na Balkán.
Zellské jezero
Zellské jezero (Zeller See) se nachází v jižní části spolkové země Salcbursko, téměř na hranici s Tyrolskem. Voda v něm je poněkud chladnější (obvykle 21 až 23 °C) a je také třeba vyhýbat se jeho jižní části, která bývá hlavně ke konci léta zamořena vodním morem. Jezdí se sem zejména za úchvatnými výhledy na alpské vrcholky v okolí a za horskou turistikou v celé této nádherné oblasti.
Vaší základnou zde bude městečko Zell am See, jenž je významným střediskem letních sportů, především cyklistiky a létání, ale i zimních, s jedněmi z nejvýznamnějších rakouských lyžařských středisek v Kaprunu a Saalbachu. V první polovině 20. století zde také bydlel Ferdinand Porsche, zakladatel slavné automobilky.
Z Prahy i z Brna je oblast dobře dostupná autem, cesta zabere v obou případech lehce přes pět hodin. Cesta vlakem je složitější a pod tři přestupy a sedm hodin se nedostanete. Lze tak konstatovat, že tahle varianta je pouze pro fanoušky železniční dopravy, mezi které se počítám i já.
Tři jezera jako bonus
V létě 2018 jsem trávil dovolenou v okouzlujícím městečku Schladming a jednoho dne jsme se vypravili na výlet k nedalekým jezerům Bodensee, Hüttensee a Obersee. První z nich je třeba si neplést s (v němčině stejnojmenným) Bodamským jezerem, což je obrovská vodní plocha na trojmezí Rakouska, Švýcarska a Německa. Všechna tahle jezera jsou na rakouské poměry malá, ovšem s krásnou přírodou a pokud vám nevadí šlapání do kopce, nabízejí jedny z nejpříjemnějších procházek a výhledů, jakých jsem byl v Rakousku svědkem.
Asi nejkrásnější pohled se naskytne během šplhání po značně kamenitém terénu mezi druhým a třetím jezerem. Prostředí jezero Hüttensee máte jako na dlani a kdybyste třeba na chvíli zapomněli, že Vrchlický ve své poezii píše o Čechách, klidně byste si mohli pomyslet, že luzné víly z jeho Jarní romance se skrývají v rákosí právě tohoto jezera. Je to kouzelné místo.
Je pravda, že v době, kdy dorazíte k hornímu jezeru Obersee, zvlášť pokud mírně přestřelíte tempo, už toho máte pravděpodobně až dost. Tady uznám, že je mnohem lepší mít auto, protože autobus ze Schladmingu sem přijíždí před 10. dopoledne a poslední odjíždí nedlouho před 17. hodinou. V našem případě jsme tak prakticky jen šli nahoru, a pak zase dolů. I tak to ovšem byl vynikající zážitek.
Rakousko prostě má co nabídnout v létě i v zimě. Já v posledních letech dávám přednost letním Alpám.
Anketa
Článek byl sepsán s využitím následujících zdrojů: