Hlavní obsah
Sport

Na MS ve fotbale postoupíme přímo. Ideální cesta vede přes Švýcary

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Tom Scorpion/Gencraft.com

Věřme, že u české fotbalové reprezentace svítá na lepší časy. Dveře na MS se po dvaceti letech pomalu otvírají.

Kvalifikace na fotbalové MS 2026 se losuje už v pátek 13. prosince. Systém je složitý, o tom, že Češi budou v pětičlenné skupině, však není pochyb. Stejně jako o nejslabším soupeři z 1. koše.

Článek

Velký pátek

V pátek 13. prosince proběhne dlouho očekávaný los evropské části kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale hrané v roce 2026 v USA, Mexiku a Kanadě. Český tým díky výhře nad Gruzií 2:1 nejenže postoupil do dalšího ročníku Ligy národů A, ale především si na poslední chvíli zajistil místo ve druhém koši pro los kvalifikace. Je to dost důležité, protože přímo na MS postupuje z každé skupiny jen její vítěz. Právě to by mělo být ambicí české reprezentace, totiž poprvé v historii vybojovat v kvalifikační skupině na MS první místo.

Český tým absolvoval ze sedmi kvalifikací tři úspěšné, které ho vždy dovedly až do baráže: zatímco Belgii o MS 2002 i Švédsku o MS 2022 podlehl, proti Norsku byl v souboji o MS 2006 úspěšný. Formát se však proměnil, a upřímně nemohu říci, že by to bylo k lepšímu. Národní týmy čeká 12 skupin po čtyřech až pěti týmech, což je proti klasickému formátu, v němž převažovaly šestičlenné týmy, značně jiný styl. Kvalita jednotlivých skupin bude samozřejmě značně proměnlivá.

Pojďme se podívat na to, kdo bude v jednotlivých koších, kterým soupeřům by bylo nejlepší se vyhnout, a kteří by naopak dávali českému týmu největší šanci postoupit přímo na MS, bez nutnosti počtvrté v historii absolvovat ošidnou baráž. Sluší se podotknout, že úplně oficiálně bude rozdělení do košů potvrzeno 28. listopadu, kdy vyjde poslední vydání žebříčku FIFA v tomto kalendářním roce.

Elita: giganti a pár týmů do počtu

V prvním koši samozřejmě figurují medailisté z posledního Eura a další týmy, které se v posledních letech prezentují neobyčejně stabilními výsledky. Vedle Španělska, Anglie, Francie a Nizozemska je to také Německo, Portugalsko, Itálie a Belgie. Naproti tomu Chorvatsko a Dánsko jsou sice nároční, ale hratelní soupeři, a troufám si tvrdit, že Rakousko a Švýcarsko, poslední dva týmy z prvního koše, mají momentálně horší formu než český tým. Rakousko zaostalo v boji o postup do Ligy národů A za Norskem a Švýcaři sestoupili z nejvyšší úrovně bez jediné výhry.

Mezi relativně hratelné soupeře si dovoluji zařadit i Nizozemsko, se kterým česká reprezentace odehrála řadu památných zápasů a výrazněji zaostala jen jednou, v kvalifikaci o MS 2006 v Německu. Zápasy hrané na Euru 2004, v kvalifikaci o Euro 2016 i osmifinále Eura 2020 však zvládl lépe český tým. Belgie má sice papírově silnější tým než Češi, na Euru však podlehla Slovensku. Už to není takový válec jako před 10 lety.

Platí však, že ze nejsnazšího soupeře z tohoto koše považuji Švýcarsko.

Foto: Tom Scorpion (vlastní dílo)

Mezi týmy z prvního koše se vyjímají zlatí Španělé i stříbrní Angličané z Eura. Naopak Rakousko a Švýcarsko moc respektu nevzbuzují.

Nejtěžší varianty: Španělsko, Anglie, Francie, Německo, Portugalsko, Itálie

Průměrné varianty: Belgie, Nizozemsko, Chorvatsko

Schůdné varianty: Dánsko, Rakousko, Švýcarsko

Širší špička: sem patříme i my

Češi se na poslední chvíli vešli do druhého koše, a tak mají jistotu, že se ostatním týmům odtud vyhnou. Je v něm celá řada reprezentací, které mají objektivně velmi vysokou kvalitu, ovšem jejich výsledky nejsou v posledních letech tolik konzistentní. Někteří z nich však budou hladoví po úspěchu, což platí například o Norsku, které nehrálo na velkém turnaji čtvrt století, a jejich útok v čele s Haalandem a Sørlothem bude kousat.

Foto: Tom Scorpion (vlastní dílo)

Český tým si nakonec zajistil druhý koš, a vyhne se tak řadě nepříjemných soupeřů podobné úrovně.

Vyhnout se nepříjemnému Turecku, Švédsku, Srbsku či Maďarsku rozhodně není od věci. Sluší se podotknout, že Češi se stoprocentní jistotou skončí v pětičlenné skupině, neboť nepotřebují volný březnový termín na zápasy baráže či vyřazovací fáze Ligy národů. Také to znamená, že kvalifikaci zahájí už v jarním termínu. Čtyřčlenné skupiny se hrají jen na podzim.

Mírný podprůměr: nad těmito týmy bychom měli mít navrch

Čerstvou zkušenost máme s Albánií a Gruzií a já osobně bych se nebránil opakování. Čím víc toho proti těmto týmům máme odehráno, tím lepší je náš výkon. Po tomto víkendu se navíc zdá, že Patrik Schick i Adam Hložek se v Německu dostávají do skvělé formy, tak nezbývá než doufat, že jim vydrží až do jara a v prvních zápasech kvalifikace bude kulminovat.

Dále tu nalezneme řadu týmů, které jsou z formy (Černá Hora, Severní Irsko), ale i některé skoro na naší úrovni, jimž unikl druhý koš jen o pověstný vlásek (Skotsko, Slovinsko). Týmy jako Island, Finsko nebo Irsko jsou nevyzpytatelné, je ovšem pravda, že tým, který si chce zahrát na mistrovství světa, by měl být schopný mít nad nimi navrch. Zapomenout nesmíme ani na Severní Makedonii, která několikrát vypálila rybník mnohem silnějším soupeřům, například Itálii v baráži o MS 2022.

Foto: Tom Scorpion (vlastní dílo)

Kvalita týmů ve třetím koši je proměnlivá. Zatímco Skotům unikl druhý koš jen o chlup, Černá Hora je pro Čechy obvykle snadným soustem.

Nejtěžší varianty: Skotsko, Slovinsko, Severní Makedonie

Průměrné varianty: Irsko, Albánie, Gruzie, Island, Bosna a Hercegovina, Izrael

Schůdné varianty: Finsko, Severní Irsko, Černá Hora

Čtvrtý koš: jistota bodů

V podstatě všechny týmy v tomto koši patřily v minulých dobách alespoň do evropského průměru, momentálně za ním však výrazně zaostávají. Lotyši kdysi hráli dokonce na Euru, v roce 2004, od té doby však začal jejich pozvolný sestup, který gradoval kolem roku 2020, ale dosud se nezastavil. O dvouciferném počtu bodů si mohou nechat v jakékoli kvalifikaci jen zdát, a bylo by velké překvapení, kdyby tomu bylo tentokrát jinak.

Velký vzestup naopak zaznamenalo Lucembursko, kterému jen o kousek unikl postup na poslední Euro, když jej v baráži kontroverzním způsobem vyřadila Gruzie. Výše nasazení jsou už jen Bulhaři, tým s opravdu mizernými výsledky z posledních let, jemuž se ovšem celkem povedla Liga národů. Vesměs platí, že proti všem těmto soupeřům je šest bodů povinností.

Foto: Tom Scorpion (vlastní dílo)

Týmy ze čtvrtého koše by neměly české reprezentaci dělat problémy. Poměrně nedávnou zkušenost máme s Kosovem.

Nejtěžší varianty: Lucembursko, Kosovo, Arménie

Průměrné varianty: Bulharsko, Kazachstán, Kypr

Schůdné varianty: Bělorusko, Ázerbájdžán, Estonsko, Faerské ostrovy, Lotyšsko, Litva

Pátý koš: jen do počtu

Je trochu paradoxní, že Moldavsko, jemuž postup na Euro unikl až v posledním zápase v Praze, figuruje až v posledním koši. Tento tým by patřil mezi nepříjemné varianty i ze čtvrtého koše, takže bude optimální se mu vyhnout. Jinak v podstatě není co řešit, a přestože rozdíl kvality mezi Maltou a San Marinem je značný, nejspíš není důvod se této části losu obávat.

Foto: Tom Scorpion (vlastní dílo)

Pátý koš je slabý: všemi deseti však beru San Marino před Moldavskem či Maltou.

Nejtěžší varianta: Moldavsko

Průměrná varianta: Malta

Schůdné varianty: Andorra, Gibraltar, Lichtenštejnsko, San Marino

Jsou i jiné cesty

Připomínám, že pokud by český tým skončil ve skupině druhý, postoupí do baráže. Tu má ovšem prakticky jistou už na základě výsledků z Ligy národů. V souvislosti s touto soutěží totiž platí, že první čtyři vítězové skupin, kteří se ve svých kvalifikačních skupinách neumístí na prvních dvou místech, dostanou další čtyři vstupenky do celkem 16členné baráže o poslední čtyři místa na MS. Vítězné týmy pak doplní 12 vítězů kvalifikačních skupin.

Foto: Tom Scorpion (vlastní dílo)

První čtyři týmy ze seznamu vítězů skupin Ligy národů, které se neumístí v kvalifikační skupině do druhého místa, dostanou druhou šanci v baráži.

Teoretickou šanci na postup do baráže má tedy i San Marino, což je fascinující úspěch. Stačilo dvakrát porazit Lichtenštejnsko, a rázem se dějí věci. Cílem českého týmu, jak už jsem napsal v úvodu, však musí být kvalifikační skupinu vyhrát, a potvrdit tak vzestup formy, který po Euru nepopiratelně nastal. Tenhle růst a zlepšené výsledky i herní projev, jehož jsme byli na podzim svědky, musí vyvrcholit v létě 2026 v zámoří.

Když počátkem tohoto roku trenér Ivan Hašek český tým přebíral, právě postup na mistrovství světa si vytyčil jako cíl. Euro mu ukázalo, kudy cesta nevede, Liga národů však naznačila, na čem se dá stavět. Věřme, že tahle cesta bude nakonec úspěšná. Český fotbal by to potřeboval jako sůl.

Anketa

Kterou z těchto kvalifikačních skupin by podle vás dokázal český tým vyhrát?
Anglie, Česká republika, Skotsko, Arménie, Moldavsko.
0 %
Chorvatsko, Česká republika, Gruzie, Kazachstán, Malta.
0 %
Dánsko, Česká republika, Island, Estonsko, Andorra.
0 %
Švýcarsko, Česká republika, Černá Hora, Faerské ostrovy, San Marino.
66,7 %
Ani jednu z uvedených.
33,3 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Článek byl sepsán s využitím následujících zdrojů:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz