Článek
Fotbalové mistrovství Evropy v Německu startuje už za týden a tak není divu, že očekávání jsou na všech frontách veliká. Někteří z nás se už nemohli dočkat, a tak sáhli k simulacím.
Předesílám, že článek není reklama, slouží jen pro pobavení a srovnání dat vyplývajících z modelů, které má umělá inteligence k dispozici, s odhady fanoušků a sázkových kanceláří. Jak to celé funguje, vám (v angličtině) vysvětluje například toto video. Osobně se mi líbí také formulář od PaddyPower News, kde si můžete nastavit výsledky od základních skupin až do finále.
Češi mistry Evropy, Patrik Schick nejlepším střelcem
Ano, i takový výsledek jednou padl. Pravda, jen jednou, byl to pokus číslo 226, nicméně potěšil mě nesmírně. Z těchto dvou výsledků je pravděpodobnější koruna krále střelců, kterou Patrik Schick koneckonců získal i před třemi lety na turnaji hraném po celé Evropě (v našem případě ve Skotsku, v Anglii, v Maďarsku a v Ázerbájdžánu). V rámci mé simulace dal nejvíc gólů hned 70×, z toho se devětkrát dělil o korunu nejlepšího střelce s Kylianem Mbappém, osmkrát s Harrym Kanem, a ještě k tomu třikrát s oběma těmito hráči. Je zajímavé, že ve všech případech, kdy si toto ocenění rozdělili dva nebo tři hráči, vstřelil nejlepší střelec přesně pět gólů.
Pokud jde o českou reprezentaci jako celek, je pravda, že výsledky jednotlivých simulací byly trochu jako den a noc. Z tisícovky mých pokusů vyplynulo, že šance na první místo ve skupině s Portugalskem je mizivá, naproti tomu druhé místo se dá uhrát úplně v klidu. Asi v desetině případů skončíme poslední. Nic, co by fanouška překvapilo. Až nepříjemně často se ovšem stávalo, že Češi následně v osmifinále narazili na Francii nebo na Španělsko, což byli soupeři, se kterými obvykle tahali za kratší konec. Lepší bilance byla se Španělskem, které ze 43 pokusů porazili šestkrát, zatímco s Francií vyhráli z 82 zápasů jen dva. Pokud Češi v takovém osmifinále uspěli, vždy získali minimálně bronzovou medaili.
Kdo byl nejúspěšnější?
Předpověď umělé inteligence se v zásadě nelišila od odhadů renomovaných odborníků ani od kurzů, které vypisují tuzemské sázkové kanceláře. Ty vesměs řadí mezi největší favority Eura tradiční fotbalové velmoci, zejména Anglii a těsně po ní Francii. Titul domácího Německa by byl spíš překvapením, Němci však v historii mnohokrát dokázali, že i s papírově slabou sestavou dokáží velké věci. Nikdy v historii se jim ovšem nestalo, že by vypadli na mistrovství světa v základní skupině. Tedy před roky 2018 a 2022, kdy se jim to stalo hned dvakrát po sobě. To samozřejmě očekávání fanoušků i odborníků značně sráží.
Reálnou šanci mají podle vypisovaných kurzů i Portugalci, Španělé, Italové, Nizozemci a Belgičané. Jakýkoli jiný výsledek by byl obrovským překvapením. Připomeňme si ale, že od roku 1990 se takové obrovské překvapení odehrálo už dvakrát: v roce 1992 vyhráli Dánové a v roce 2004 Řekové.
Tisícovka simulací se přesně tímto trendem řídila. Nejúspěšnějším týmem byli Angličané, kteří zaznamenali 137 titulů, následovala Francie se 125, třetí Německo už jich získalo jen 84. Češi se ziskem čtyř titulů, dvou stříbrných a 10 bronzových medailí skončili 13., tedy těsně za polovinou všech zúčastněných týmů. Kromě uvedené trojice si více titulů připsali (v tomto pořadí) Portugalsko, Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Itálie, Chorvatsko, Dánsko, Ukrajina a možná překvapivě i Maďarsko.
Pět týmů nezískalo medaili ani jednou
Možná je to při takovém počtu pokusů neuvěřitelné, ale některé týmy skutečně ani jednou neprošly mezi nejlepší čtveřici turnaje. Na Mistrovství Evropy se na rozdíl od MS udělují bronzové medaile oběma poraženým finalistům, a tak je šance na úspěch o poznání větší. Nemluvě o méně náročné kvalifikaci.
I přesto se stalo, že pět zemí ani po tisíci pokusech neprošlo sítem základní skupiny, osmifinále a čtvrtfinále. Připomeňme, že Češi k zisku medaile před třemi lety neměli zase tak daleko, když ve čtvrtfinále s vynikajícím Dánskem nakonec prohráli jen o gól. Pětice nejméně úspěšných byla následující: Albánie, Slovinsko, Srbsko, Polsko a Gruzie. Všechny ostatní týmy získaly přinejmenším dvě medaile, přičemž Slovensko a Rumunsko pouze dvě bronzové. Slovensku se to shodou okolností povedlo hned v první simulaci, kdy ho zastavili až v semifinále Angličané (4:0). V případě Albánie je neúspěch pochopitelný, protože ji čeká nesmírně náročná skupina s Chorvatskem, Španělskem a Itálií. Kdyby Albánii v kvalifikaci porazili, skončili by Češi na jejím místě.
Jak vyhrát Euro
Tuhle otázku si nejspíš trenérský štáb kolem Ivana Haška neklade, protože jeho očekávání jsou realistická. Na druhou stranu věřit není nikdy na škodu, jak jsme se přesvědčili minulý měsíc na hokejovém mistrovství světa. Troufám si tvrdit, že ve fotbale nejsou očekávání fanoušků zdaleka taková, aby odpovídala skutečné síle českého týmu. Zbývá otázka, jestli mu odpustíme, pokud vypadne brzy, ale na jeho fotbal se bude dívat příjemně. Já bych to snesl.
Kdybychom ovšem náhodou chtěli vyhrát, v ilustracích níže si můžete prohlédnout čtyři možné cesty českého týmu až k titulu mistra Evropy. Není to nemožné, povede se to v každém 250. případě. Jen to chce trochu štěstí na soupeře, štěstí při zápasech a vynikající formu a nasazení všech hráčů.
Anketa
Článek byl sepsán s využitím následujících zdrojů: