Článek
Vosy na Novém Zélandu
V roce 1949 varoval na novozélandském rádiu 1ZB moderátor Phil Shone své posluchače, že se k městu Auckland blíží vosí roj „o šířce jedné míle“. Doporučil jim, aby se cestou do práce chránili například přetažením ponožek přes nohavice a na zápraží domů připravili medové pasti. Obyvatelé města varování urychleně uposlechli a panika se šířila až do té doby, než moderátor přiznal, že šlo jen o vtip. Obdržel však oficiální varování od úřadu pro rozhlasové vysílání a od té doby každý rok dostávají všechny novozélandské stanice před 1. dubnem memorandum připomínající povinnost informovat posluchače výhradně pravdivě.
Přebytky vína v Norsku
Roku 1950 oznámil největší norský deník Aftenposten na hlavní stránce, že státní podnik Vinmonopolet, který má monopol na obchod s vínem, obdržel rozsáhlou dodávku vína v sudech, nemá však k dispozici dostatek lahví. Proto bude víno k dispozici jeden den, 1. dubna, se slevou 75 % a bez daně. Zákazníci si ovšem musí přinést vlastní nádoby, do nichž jim bude víno načepováno. „Kbelíky, džbány a tak podobně,“ psalo se doslova v novinách. Když se 1. dubna v 10:00 prodejny otevřely, tvořily se kolem celého bloku dlouhé fronty. Na ulicích se prý v dalších dnech válela spousta prázdných kbelíků, které tam zanechali naštvaní lidé, když si uvědomili, že se žádná akce nekoná.

V ulicích norských měst zůstávaly po falešné slevové akci prázdné kbelíky a další nádoby.
Švýcarské špagetové žně
V roce 1957 odvysílala britská televizní stanice BBC reportáž, ve které farmáři ve Švýcarsku sklízeli špagety v ovocných sadech. Mnozí diváci následně volalo a psalo do televize, kde mohou sehnat vlastní špagetovníky a jestli se jim bude dařit i v anglickém klimatu.
Instantní barevné vysílání
Roku 1962 oznámila tehdy jediná švédská televizní stanice, že diváci mohou jednoduše přejít z tehdy standardního černobílého vysílání na barevné tak, že přes obrazovky svých televizí natáhnou nylonové punčochy. Mnoho Švédů to skutečně vyzkoušelo, samozřejmě s pramalým úspěchem.
Velký ledovec v Sydney
Psal se rok 1978, když se v přístavu australského města Sydney objevila bárka táhnoucí obrovský ledovec. Místní podnikatel Dick Smith, kterému loď patřila, nechal vyhlásit, že po letech snažení uspěl ve snaze dopravit do Austrálie skutečný antarktický ledovec. Tento ledovec, jak oznámil, bude umístěn vedle budovy opery a rozsekán na malé kostičky, které budou pod názvem „Dicksicles“ prodávány po deseti centech za kus. Led z čistých vod Antarktidy prý vylepší chuť každého nápoje, do kterého ho přidáte. Když ovšem začalo pršet, odplavila se protipožární a holicí pěna, ze které byl ledovec vytvořen, a vtip byl odhalen. Zájemci i tak dostali kostky ledu – ovšem z běžného mrazáku na lodi.

Kdo by se nechtěl v horké Austrálii pořádně zchladit?
Digitální Big Ben
V roce 1980 bylo v mezinárodním vysílání BBC oznámeno, že ciferníky na hodinové věži Big Ben vstoupí do nové éry digitalizace a nadále už nebudou ukazovat čas analogově, ale digitálně. Mezi tradicionalisty to vyvolalo velkou bouři nevole. Stanice také oznámila, že kdo se dovolá první, získá staré „nepotřebné“ ručičky z ciferníků původních analogových hodin.
Nejlepší baseballový nadhazovač všech dob
Roku 1985 zveřejnil časopis Sports Illustrated velmi podrobný článek o tajemném baseballovém nadhazovači jménem Sidd Finch, který byl údajně schopný házet míčem rychlostí 270 km za hodinu. Fanoušci i zástupci profesionálních týmů článku uvěřili a nechali se nachytat.
Stěhování Eiffelovky do Disneylandu
V roce 1986 oznámil přední francouzský deník Le Parisien, že Eiffelova věž bude rozmontována a přesunuta do nového tematického parku Euro Disney, který vzniká na východ od města Paříž. Na místě původní věže pak vznikne stadion pro 35 000 diváků určený pro olympiádu v roce 1992. Tato zpráva vyvolala mezi Pařížany velké pozdvižení a rozhořčení. Sluší se také podotknout, že Paříž při hlasování o pořadateli LOH 1992 sice postupně porazila Amsterdam, Birmingham, Brisbane a Bělehrad, v posledním kole se však musela sklonit před čtvrtým „béčkem“, katalánskou Barcelonou. Stadion by tak byl k ničemu.

Eiffelovka musela ustoupit olympijskému stadionu. Jen škoda, že Paříž získala olympiádu až v roce 2024.
Nixon znovu prezidentem
Americká celostátní rádiová stanice Talk of the Nation roku 1992 oznámila, že Richard Nixon bude překvapivě znovu usilovat o zvolení prezidentem USA. V živém vstupu oznámil, že kampaň povede pod heslem „Neudělal jsem nic špatného a už to znovu neudělám.“ Do rádia volaly tisíce rozhořčených posluchačů. Až v závěrečné části pořadu prozradil moderátor, že se jednalo jen o aprílový žert. Nixonův hlas ve vstupu napodobil komik Rich Little.
Taco Bell a státní dluh
V roce 1996 si zakoupila fastfoodová společnost Taco Bell v USA celostránkové inzeráty, v nichž oznamovala, že zakoupila slavný Zvon svobody (Liberty Bell) z Filadelfie, aby přispěla k umoření státního dluhu. Zvon se od této chvíle bude jmenovat „Taco Liberty Bell“. Tento zvon, který je symbolem nezávislosti USA, se poprvé rozezněl v roce 1776 a potvrdil vyhlášení samostatného státu. Vyvolalo to řadu rozhořčených reakcí, dokud společnost nepřiznala, že šlo jen o vtip.
Hamburger pro leváky
Roku 1998 zveřejnil Burger King reklamu, v níž představil svůj známý hamburger Whopper ve verzi pro leváky. V této variantě, jak uváděl spot, jsou jednotlivé ingredience posunuté o 180 stupňů, což leváci ocení. V restauracích tohoto řetězce následně zákazníci několik dní požadovali „burger pro leváky“.
Vyhledávání silou vůle
Historicky první zápis společnosti Google na aprílovou mapu světa proběhl v jubilejním roce 2000. Tehdy Google oznámil, že otestoval novou revoluční formu vyhledávání na internetu, při které postačí, aby uživatelé jednoduše zírali do obrazovky a pomocí „mentální energie“ zadali příkaz k vyhledání. Nachytat se nechalo hodně lidí, ovšem životnost vtipu byla v tomto případě velmi krátká.
Létající tučňáci
V roce 2008 zveřejnila BBC video s tučňáky citlivými na zimu, kteří se vlivem evoluce naučili létat. Tihle zimomřiví opeřenci se tak údajně naučili na zimu létat ze studené Antarktidy do Amazonského pralesa, kde strávili nepříjemné zimní měsíce, a na léto se zase vrátili na jih.

Některým antarktickým tučňákům tuhá zima nesvědčí, a tak ji tráví raději v tropické Amazonii.
Mluvící auta od Tesly
Když ještě Elon Musk ani nesnil o vlastnictví Twitteru, uveřejnil na něm roku 2019 zprávu, že auta značky Tesla budou brzy moci mluvit s chodci. Spolu s tím sdílel video, ve kterém Tesla Model 3 říká: „Tak tam jen tak nestůj a nekoukej – naskoč!“. Video viděly během několika hodin miliony lidí a mnozí z nich uvěřili, že se skutečně jedná o novou technologii.
Anketa
Článek byl sepsán s využitím následujících zdrojů: