Článek
Státem vlastněná společnost China Huadian Corp. uvedla v sobotu 14. prosince v tibetském městě Shannan do provozu druhou část elektrárny Caipeng. Projekt byl dokončen v rekordním čase, o celých šest týdnů dříve, než bylo původně plánováno. Povedlo se to díky využití montážních linek a předem připravených držáků pro panely přímo na místě, což zvýšilo účinnost prací o více než třetinu. I přes náročné vysokohorské podmínky a drsné klima náhorní plošiny tak Čína slaví další velký energetický úspěch.
Čína definitivně přebrala štafetu
Nedávno dokončená druhá část elektrárny disponuje 170 tisíci solárními panely s celkovým výkonem 100 MW, které zaujímají plochu téměř 1,5 km2. Celkový instalovaný výkon obou částí, z nichž první byla dokončena před rokem, se tak zvyšuje na trojnásobek. Velké energetické projekty v této části světa přitom nejsou nic nového: předchozí rekord držela elektrárna vybudovaná ve městě Žikace (Shigatse) jen pár set kilometrů západněji. Ta se nachází v nadmořské výšce kolem 4700 m n. m.
Sluší se podotknout, že největší FVE elektrárna v České republice, Ralsko Ra 1, má instalovaný výkon 55,8 MW. V přibližně dvanáctkrát nižší nadmořské výšce to není údaj, který by vzbuzoval zvýšenou pozornost. Po spuštění v prosinci 2010 se jednalo o 12. největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Jen v Číně však od té doby vznikly stovky větších projektů, které trhaly všechny možné rekordy nejen v instalovaném výkonu, ale také v extrémních podmínkách, ve kterých byly vystavěny.
Nové technologie přinášejí rekordy
Elektrárna Caipeng používá solární články s novou technologií N-type TopCon. V praxi to znamená, že články jsou pokryté tenkou vrstvou oxidu, která pasivuje povrch solárních článků a snižuje tak rekombinaci nosičů náboje, což zajišťuje vyšší účinnost přeměny sluneční energie na elektrickou. Díky křemíku jsou tyto články také odolnější vůči světelné a teplotní degradaci, a mají tedy delší životnost. Je to prostě další krok kupředu, s větším výkonem na menší ploše.
Za zmínku stojí také jeden z předchozích projektů od stejné společnosti, FVE elektrárna ve městě Nagčhu (Nagqu) v nadmořské výšce 4500 m n. m. Po uvedení do provozu v prosinci 2022 nabízí instalovaný výkon 120 MW. S nadsázkou tak můžeme říci, že Číňané každý rok stoupají o pár stovek metrů, a do roku 2040 se můžeme klidně dočkat FVE elektrárny i na Mount Everestu.
Je to další důkaz toho, že historicky velmi řídce osídlené regiony, jako je Tibet, Sibiř nebo Aljaška, nabízejí vedle obrovského nerostného bohatství také nekonečné příležitosti využití v oblasti energetiky. Přinejmenším není nutné nikoho stěhovat a kupovat či vyvlastňovat pozemky. A když, tak se to nedostane do hlavních světových zpráv. Tibet je specifický nejen velmi řídkým zalidněním a velkou nadmořskou výškou (jedná se o nejvyšší náhorní plošinu na světě), ale také drsným klimatem s roční průměrnou teplotou kolem 0 °C a v oblastech nad 5000 m n. m. s celoroční sněhovou pokrývkou a ledovci. Právě vysoká odrazivost (albedo) okolního sněhu výrazně zvyšuje účinnost elektrárny.
Je na řadě Antarktida?
V souvislosti s výše uvedeným asi kdekoho napadne, že bezkonkurenčně nejméně osídlený region světa je Antarktida. I ta skrývá obrovské bohatství a nezměrný potenciál k těžbě a energetickému využití, podle současných dohod (Smlouva o Antarktidě, Washington D. C., 1959) však smí být do roku 2048 využívána pouze pro vědecké účely. Když ale Argentinci a Chilané, jejichž ekonomika by energetickou injekci potřebovala jako sůl, uvidí, co dokáže Čína vybudovat v polární pustině, nebudou v pokušení zkusit podobné projekty na vlastním nedalekém písečku?
Antarktida je nejchladnější, nejsušší a největrnější kontinent na Zemi, s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou. Průměrná tloušťka ledovcové vrstvy na jejím povrchu je téměř 2 km, což by výrazně komplikovalo její využití pro těžební a energetické účely. Zároveň se tam ovšem nachází 70 % veškeré sladké vody na planetě, významná ložiska uhlí, ropy a zemního plynu, železné rudy, cínu, mědi, zlata, diamantů, manganu, olova a řady dalších velmi ceněných surovin. Tibet je podobně nehostinný, ovšem má tu „výhodu“, že leží poblíž historického centra čínské civilizace.
Antarktida zůstává dosud nedotčená, s rostoucím počtem družic snímajících povrch naší planety v různých spektrech však je čím dál více vládám zřejmé, že tahle země věčného sněhu a ledu může být rozhodujícím jazýčkem na vahách v jejich mocenských hrách. Zákaz vojenské činnosti, těžby nerostných surovin, jaderných pokusů a ukládání jaderného odpadu v Antarktidě bude platit dalších 24 let. Prosazovat její konzervaci a vědeckou ochranu po uplynutí této lhůty bude nesmírně náročné.
Anketa
Článek byl sepsán s využitím následujících zdrojů: