Hlavní obsah
Umění a zábava

Hudební toulky (16): Pověsti a legendy

Foto: Tomáš Fiala

Vydejte se na procházku světem muziky za známými melodiemi i překvapivými hudebními objevy. Do uší vám tentokrát budou znít písničky, jejichž textaři vylízali vtipnou kaši z rendlíku legend a bájí.

Článek

(Kliknutím na název skladby si ji přehrajete na YouTube. Nové číslo Hudebních toulek vychází na Médiu pravidelně každý čtvrtek. Starší vydání naleznete v archivu autorových článků.)

Jak praví pověst, hora Říp stojí na počátku českého osídlení kotliny, které se od těch dob říká česká. Písničkou Hora Říp ovšem začíná album Meč a přeslice, které v roce 1975 vydali sourozenci Hana a Petr Ulrychovi. Desku, na které se autorsky podepsali především Petr Ulrych jako skladatel a Ladislav Kopecký jakožto textař, tvoří písničky, které by se do dnešních Hudebních toulek daly zařadit všechny. Pověstmi se to v nich totiž jen hemží. Potkáte se tam s Oldřichem a Boženou, se Ctiradem a Šárkou nebo s králem Ječmínkem. Úvodní skladba tedy budiž návnadou k poslechu celé desky.

Z českých luhů a hájů se přesuneme na jih ke Středozemnímu moři a zavzpomínáme na antiku. Brněnská skupina The Progress Organization spěla v průběhu roku 1970 ke svému (naštěstí ne definitivnímu) rozpadu. Přesto ještě stihla v roce 1971 vydat první dlouhohrající desku. Album dostalo název Barnodaj a sešly se na něm české i anglické texty. Pod většinou českých je podepsán Petr Ulrych. To je také případ písničky Ikaros, kterou jsem zvažoval zařadit už do předminulého vydání Hudebních toulek. Svým námětem by tam krásně pasovala.

V antice se ještě zdržíme ochutnávkou tvorby Osvobozeného divadla. Kromě písničky popisující finále trójské války vyslechneme v archivní nahrávce krátký dialog Voskovce a Wericha. Připomeneme si tak nejen onu válečnou lest zformovanou do podoby velikého dřevěného koně, ale také jednu epizodu z Odysseova spletitého návratu domů. O humor se pod značkou V+W strachovat nemusíte, je zaručen.

S tvorbou pozapomenuté bigbítové skupiny The Speakers už jsme se tu jednou setkali. Vzpomínáte si ještě na Prodavače peří, kterého jsme si hráli před měsícem? Stejně jako on, i Atlantida je písnička převzatá z ciziny. Donovanův text převedl do češtiny Milan Hanák. Originál byl natočený v roce 1968, brněnská skupina se skladby ujala o dva roky později.

Pověstem a legendám se nevyhýbá ani Jiří Suchý v divadle Semafor. Například k Faustovi se dokonce vrací opakovaně. Roku 1982 měla v Semaforu premiéru hra s dlouhým názvem Dr. Johann Faust, Praha II, Karlovo nám. 40. Suchý se v ní ujal titulní role. Markétku, se kterou si zazpíval krásný duet Píseň pro dva, hrála Jitka Molavcová.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz