Článek
(Požitek z článku nebude úplný bez poslechu pětice vybraných hudebních čísel. Kliknutím na název skladby si ji přehrajete na YouTube.)
Slavná píseň Michela Delpecha Wight Is Wight z roku 1969 vypráví o britském hudebním festivalu, který se koná na ostrově Wight, a zmiňuje například Boba Dylana nebo Donovana. Ivan Rössler, který líbivou melodii otextoval česky, si s původní verzí nelámal hlavu. Využil zvukové podobnosti slov a originální titulek převedl na Máme máj. A když je řeč o máji, samo se nabízí, že by to měla být písnička o lásce. Věra Špinarová ji nazpívala již v roce 1970, tři čtvrtě roku po vydání Delpechova originálu.
Tímto hudebním číslem se zatouláme daleko proti proudu času, konkrétně do roku 1931. Operní pěvec Jaroslav Gleich (1900 – 1976) nám zazpívá vcelku jednoduché milostné vyznání Lásko, teď je máj, které napsal Jiří Hoyer na melodii Franze Lehára. Gleich se proslavil především svými operními rolemi v pražském Národním divadle. V souboru naší přední divadelní scény strávil rovných pětatřicet let! Během třicátých let se rovněž objevil v několika filmech; později už se před filmovou kameru nedostal.
Nyní na několik minut ostře uhneme a změníme žánr. Z prvního alba brněnské skupiny Ty Syčáci Máj v dubnu (Indies Records, 2000) jsem vybral písničku Je máj. Petr Váša nás bude přesvědčovat, že máj je tady. Ať už bychom si skladbu pustili kdykoliv, třeba v dubnu, on bude tvrdošíjně trvat na svém. Ale pozor, básník Váša se nenechal zlákat vyjetými kolejemi a razí si vlastní cestu. Květen mu rozhodně nebyl záminkou pro láskyplné rýmování.
Po krátkém výletu na takzvanou alternativní scénu se znovu vracíme do vod populární hudby. Karel Gott měl v oblibě velkolepé melodie, ve kterých mohl nechat náležitě vyniknout svůj slavičí hlas. Není tedy divu, že sáhl i po nejúspěšnější písničce Jimmyho Fontany Il mondo (v překladu do češtiny Svět). Česky mu ji otextoval Jiří Štaidl a do titulku vtiskl Gottovo oblíbené dlouhé Á. Téma asi nepřekvapí: „Jen v máji se láska ve mně rodí.“
Obdobně jako Špinarová s písní Wight Is Wight si Gott pospíšil: Fontanova verze vyšla v roce 1965, Gottovo o rok později.
V závěru Hudebních toulek se dostáváme k dílu, které celý ten láskyplný máj způsobilo, k Máji Karla Hynka Máchy. Úvodní pasáž Máchovy básně dotvořil Ivo Fischer a výsledek zhudebnil Zdeněk Petr (autor například populární Písně pro Kristýnku) pro muzikál divadla Rokoko Filosofská historie. V roce 1968 pak vznikla dnes už legendární nahrávka orchestru Václava Hybše, který doprovodil procítěný zpěv Marty Kubišové.
(Nové číslo Hudebních toulek vychází na Médiu pravidelně každý čtvrtek. Starší vydání naleznete v archivu autorových článků.)
S využitím:
https://archiv.narodni-divadlo.cz/umelec/1934
https://en.wikipedia.org/wiki/Il_Mondo_(song)