Článek
(Požitek z článku nebude úplný bez poslechu pětice vybraných hudebních čísel. Kliknutím na název skladby si ji přehrajete na YouTube.)
Na Mississippi samozřejmě nejde zapomenout, pokud je řeč o jazzu. Je to řeka, „po který připlul jazz,“ jak o tom zpívá Jiří Suchý v písničce, kterou napsal s Jiřím Šlitrem v roce 1968 a kterou o rok později zařadil do úspěšného semaforského představení Jonáš a doktor Matrace. Později si ji vzala do repertoáru Jitka Molavcová a zpívá ji dodnes.
Pro české milovníky jazzu byla v šedesátých letech Mississippi něčím vzdáleným, téměř bájným a pohádkovým, patřícím spíš do říše snů než do kapitoly hudebního dějepisu. Ostatně, pro většinu z nich tam náleží dodnes, tím spíš, že časy, kdy se na jejích březích rodil jazz, jsou dávno pryč.
Pojďme se do těch starých jazzových časů aspoň na chvíli zaposlouchat. Mississippi Mud znamená v překladu Mississippské bahno. Bahno, to je poměrně nevšední téma pro písničku. Jenže tohle bahno nepokrývalo žádné všední břehy. Zněl tam jazz a lidi do toho bláta nadšeně dupali nohama. No a o tom ta písnička vypráví.
Nahrávka pochází z roku 1928. Pětadvacetiletého Binga Crosbyho doprovází slavný orchestr Frankieho Trumbauera. Na trubku tu hraje další legenda, Bix Beiderbecke. V té době už měl vážné problémy s alkoholem. Zemřel o tři roky později v pouhých osmadvaceti letech.
Z dávných časů skočíme rovnou do současnosti a z amerických vod do těch českých. Olomoucká bluesová kapela Bluesberg natočila na desku Nade mnou (2017) písničku Mississippi. Miroslav Václavek v ní k řece, které jsou celé tyto Hudební toulky věnovány, přirovnává ženu. Jak uslyšíte, společných vlastností našel hned několik.
Jednou z nejslavnějších písniček o Mississippi je skladba Ol' Man River z amerického muzikálu Loď komediantů. Česká slova na melodii Jeroma Kerna napsal Pavel Kopta. Úvod textu připomíná, že prostředí, ve kterém se vylíhnul jazz, nebylo vůbec idylické…
Pozastavme se na chvíli u interpreta české verze. Milan Martin patří mezi pozapomenuté české zpěváky. Byl to zubař. Na přelomu padesátých a šedesátých let vstoupil do sféry populární hudby. Nejznámější písničkou, kterou zpíval, je zřejmě Dívka jménem Pygmalion s textem Jaromíra Hořce. Jenže potom Martin odešel na západ a jeho písničky se na dlouhou dobu přestaly ozývat. Digitální album s Martinovými nahrávkami vydal v roce 2012 Supraphon.
Když se řekne Mississippi, možná se vám kromě jazzu vybaví i příběhy Marka Twaina o Tomu Sawyerovi a Huckleberrym Finnovi. Vzpomínku na tuhle dobrodružnou četbu vložil Miroslav Černý do českého textu k písničce Wernera Theunissena. Výsledek? Mississippi dodnes patří mezi největší hity Petry Černocké, ač ji se skupinou Kardinálové nazpívala už v roce 1977.
(Nové číslo Hudebních toulek vychází na Médiu pravidelně každý čtvrtek. Starší vydání naleznete v archivu autorových článků.)
S využitím: https://www.bixmuseum.org/bix-beiderbecke