Hlavní obsah
Umění a zábava

Hudební toulky: Mrkni na to!

Foto: Tomáš Fiala

Vydejte se na procházku světem muziky za známými melodiemi i překvapivými hudebními objevy. Ačkoliv i tentokrát kráčí o písničky pro uši, pojí je jiný smysl: zrak. Zpívá se v nich o koukání, dívání a podobných neposednostech oka.

Článek

(Požitek z článku nebude úplný bez poslechu pětice vybraných hudebních čísel. Kliknutím na název skladby si ji přehrajete na YouTube.)

Čeština je bohatá. Můžeme se koukat, dívat, hledět, upírat zraky, ale taky valit oči, zírat nebo čumět. Čumění patří v tomhle ohledu k nejdrsnějším, ale zároveň často používaným výrazům. „To čumíš, co?“ říkáme třeba. A ani si možná neuvědomujeme, jak je to slovo škaredé.

Pokud se však objeví v titulku písničky, nejspíš nás zarazí. Jan Burian ho neváhal použít a věnoval čumění celou píseň. Můžeme se dohadovat, jestli tím chtěl poukázat na ošklivost výrazu, pokusil se o jeho kulturní pozvednutí anebo si z něj prostě jen dělá legraci.

Čumění zařadil na rockově laděné album První láska, která nahrál se skupinou Jan Burian Band a které vydal Galén v roce 2020 na CD i na vinylu.

Luděk Nekuda byl pilný v mnoha uměleckých oborech. Pracoval v divadle, v rozhlase i v televizi. Hrál i zpíval. A taky psal vlastní písničky. Často navlékal svůj text na cizí melodii, ale dovedl si složit i vlastní hudbu. To je také případ svižné písničky Já se budu jen dívat, kterou nazpíval v roce 1980 společně s Jiřím Štědroněm.

„Vždycky, když vidím tvůj obrázek, pláču,“ zpívá kanadská zpěvačka s ukrajinskými kořeny Luba v písničce Everytime I See Your Picture. Je to písnička o stesku. Zdeněk Borovec, který melodii česky otextoval pro Marii Rottrovou, se toho přidržel, jen těch slz tam neteče tolik. Originál nazpívala Luba v roce 1984, českou verzi Rottrová se skupinou Plameňáci o dva roky později.

Písně Sylvie Krobové nejsou jednoduché. Vyžadují velké soustředění, za které však na posluchače čeká odměna. Rozluštit takovou píseň přináší podobnou radost, jako bychom vyřešili nějaký náročný hlavolam. A je vcelku jedno, jestli se zrovna sama doprovází na klavír nebo na akordeon nebo s ní hraje orchestr, jako je tomu na albu Dívám se do noci, z nějž si poslechneme titulní písničku. „Houpy, houpy, hou.“ To jsou slova, která napovídají, že by mohlo jít o ukolébavku. Ale jak o tom tak přemýšlím, na tuhle píseň spíš pasuje termín „sebeukolébavka“.

Nyní se přeneseme víc než o století nazpět. Písnička Ma! He's Making Eyes At Me byla vydána už v roce 1921! Napsali ji Con Conrad a Sidney Clare. „Mámo! On na mě dělá oči!“ zpívá se v ní doslova. Kuplet se zalíbil Jiřímu Suchému, a tak ho převedl do češtiny a v roce píseň zařadil do semaforského představení Sladký život blázna Vincka. Dosti věrně se držel Clarova originálu, ale pak neodolal a textu dodal vlastní vtipnou pointu.

(Nové číslo Hudebních toulek vychází na Médiu pravidelně každý čtvrtek. Starší vydání naleznete v archivu autorových článků.)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz