Článek
Přesvědčit se o tom mohli návštěvníci třebíčského Národního domu 11. prosince 2024. Po úvodní orchestrálce se lehce rozhrnula opona a ve škvíře mezi látkou se objevila usměvavá tvář Roberty Genny. Dvaatřicetiletá jazzová zpěvačka pochází z Itálie, konkrétně ze sicilského města Marsala. V posledních dnech se svými koncerty pilně objíždí Českou republiku – zahrála už například v Mostě, České Třebové, Černošicích nebo v Brně. Nyní se chystá na Slovensko.
Italskou zpěvačku na turné doprovází trio vynikajících českých muzikantů: Jakub Zomer (piano), Jan Tengler (kontrabas) a Martin Kopřiva (bicí). (Jana Tenglera, kterého čekají další pracovní povinnosti, by měl propříště u basy vystřídat Matěj Černý.) Protože Roberta hovoří k publiku především anglicky (byť se už naučila několik českých slůvek), chápal se občas Jakub Zomer též role tlumočníka.
Hlavní slov však měla muzika. Genna nejen zpívala, ale také scatovala, tančila a troubila na pusu. Písně dovede skvěle vygradovat – opakovaně přechází od šepotu k pasážím zpívaným naplno a v kombinaci se sóly muzikantů si posluchač ani neuvědomuje, jak rychle čas na koncertě letí.
Publikum vyslechlo podstatně modernější jazz, než jaký v Třebíči hráli o tři dny dříve Melody Makers Ondřeje Havelky. Vedle anglického repertoáru a původních italských písní se Roberta věnuje také španělským skladbám. Mezi známější kousky, které v Národním domě zazněly, patří třeba All of Me, Bésame Mucho nebo But Not for Me. Píseň Dream a Little Dream of Me zde zahráli v tak svérázné úpravě, že podobu s českou verzí Tam pod nebeskou bání, kterou nazpívala Eva Olmerová, bychom v tom hledali velmi obtížně.
Mimo koncertní pódia není moc příležitostí, jak se s tvorbou Roberty Genny seznámit. Nějaká videa však lze najít na YouTube a v listopadu vydala digitálně EP desku Sicilia Lusitana, na které ji doprovázejí muzikanti Dario a Giuseppe Salernovi.