Hlavní obsah
Sport

Budoucnost platových stropů v evropském fotbale

Foto: pickleat, pixabay

Ilustrační foto hřiště na americký fotbal. Tento sport je ukázkovým příkladem systému, který je řízen platovými stropy.

V návaznosti na problematiku finančního fair-play, rozebíranou v minulém článku, bude dnešním tématem platový strop. V Americe běžná praktika, v Evropě už tak moc ne. Proč tomu tak je?

Článek

Finanční fair-play jako takové přináší do světa fotbalu spoustu výhod. Můžeme sem zařadit větší transparentnost klubů při práci s financemi, menší pravděpodobnost krachu vlivem limitů, nebo také, ze zmíněných důvodů vyplývající, stabilitu lig. Co kdyby se však do souboru pravidel přidaly ještě platové stropy.

Pojďme si nejprve vysvětlit co vše pojem „salary cap“ (česk. platový strop) vlastně obnáší. Jedná se o smluvně vázané pravidlo, které zainteresovaným klubům nařizuje, kolik peněz mohou vymezit na výplaty hráčů. Nejčastěji je využíváno v amerických ligových soutěžích. Jeho existence zamezuje bohatším klubům nabízet lukrativní smlouvy většímu množství sportovců, čímž nutí klubové ředitele a posléze také manažery ke strategičtějšímu plánování při vytváření svého týmu.

Toto pravidlo existuje v různých variantách. Nejčastějším případem jsou však dva typy, ze kterých vychází jejich následné modifikace. Prvním je platový limit na celou soupisku, který se používá v NFL (americký fotbal) a NHL (hokej). Tento způsob je poměrně populární, avšak znevýhodňuje členy týmu, kteří nezastávají rozdílové pozice (viz. quarterback vs. fullback).

Druhý způsob, který se zaměřuje na omezení platu u jednotlivců, je nejčastěji využíván v kombinaci s první variantou. Zatímco pro průměrné hráče platí ty samé limity, superhvězdy v NBA (basketbal) mohou mít v případě splnění podmínek (např. výběr do All-NBA týmu) výjimku v podobě navýšení procentuálního příjmu z platového stropu. V MLS (fotbal) se zase pracuje s termínem „Designated Player Rule“. Jedná se o podmínku, která každému týmu povoluje mít max. tři hráče, jejichž mzda převyšuje oficiální platový strop ligy na jednoho hráče.

Důležitými pojmy, které se vážou na pojem platový strop jsou „hard cap“ a „soft cap“, což by se dalo do češtiny přeložit jako tvrdý a měkký strop. Ty definují zda může či nemůže být platový limit překročen, případně jaké z toho plynou penalizace. Poslední termín, jenž stojí za zmínku je „salary floor“ - minimální částka, která musí být vynaložena na platy hráčů. Hlavním účelem této hranice je ochrana před hromaděním peněz u majitele, který nemá zájem o jejich zpětnou reinvestici.

V čem tedy tkví problém zavedení stropů i v evropském fotbale?

Primárně v legislativě. V případě, že by se UEFA rozhodla zavést maximální hranici výdělků pro hráče (případně trenéry) z členských lig, jednalo by se o narušení hospodářské soutěže na území Evropy a fotbalová unie by pravděpodobně byla hnána k Antimonopolnímu úřadu. Došlo by totiž k omezení svobodného trhu práce skrz stanovení limitu na mzdy. Vzhledem k monopolnímu postavení jaké UEFA a FIFA mají, by jejich jednání mohlo být také vnímáno jako zneužití dominantního postavení na trhu, což by vedlo k žalobám jak od samotných klubů, tak hráčských odborů.

Právě odbory jsou totiž klíčovou institucí v této problematice. Konkrétně jejich funkce a postavení. V USA hráčské asociace vyjednávají kolektivní smlouvy (CBA - Collective Bargaining Agreement) přímo s ligovými zástupci. Kromě mezd a platových limitů, které se odvíjí od příjmů soutěže, se zde řeší témata jako penzijní fondy, zdravotní péče, délka sezóny nebo pravidla potenciálních přestupů (v USA často "trejdů"). Součástí diskuzí jsou i garance, tedy zda hráči dostanou odstupné v případě předčasného zrušení kontraktu, případně zda mají nárok na výplatu v době zdravotních komplikací. V NFL bylo takto dohodnuto snížení kontaktních tréninků za účelem redukce zranění.

Pokud se strany před začátkem sezóny nedohodnou na podmínkách, může dojít ke stávce nebo výluce hráčů i ligy. Tato situace nastala v NBA v roce 2011 a zpozdila start ligy o 161 dní. Důvodem vzniku sporu byl nesouhlas ohledně rozdělení ligových příjmů mezi hráče a majitele klubů.

MLS vyřešila problém platových stropů jinou cestou, a to zavedením systému franšíz. Každý klub je tedy z části vlastněn ligou, se kterou jednotliví hráči následně podepisují kontrakty. Přestože se soutěž postupně blíží finanční svobodě jako na starém kontinentu, ligová asociace má v rukou stále silnou moc a k žádným velkým změnám se nechystá.

Kromě obrovského přínosu v podobě konkurenceschopnosti týmů by bylo férové zmínit i některé momentální nebo potenciální budoucí stinné stránky celého systému, konkrétně u fotbalu. Aktuální nejlépe placení hráči MLS jsou limitování platovými stropy a v případě obdržení lepší nabídky ze zahraničí nelze předejít jejich odchodu. Taková situace by v Evropě mohla vyústit v exodus sportovců do arabských zemí nebo ještě dále na východ.

Dále je tu problém rozdílných daňových systému v jednotlivých státech či rovnou v regionech daných států. Pokud by například došlo k jednotným mzdovým stropům pro top 5 evropských soutěží, hráči z některých zemí by mohli být znevýhodnění vyššími odvody, což by opět mohlo vést k jejich odchodu směrem za vyššími výdělky.

Nyní se vraťme k aktuální situaci. Jaká je současná situace v Evropě?

Vzhledem k tomu, že evropské kluby chtějí přivádět do svých týmů ty nejlepší fotbalisty, myšlenka kolektivní dohody s hráčskými asociacemi padá. Hráči si podmínky smluv, včetně mezd, řeší s kluby individuálně, nejčastěji pod dohledem agentů, kteří zde hrají roli prostředníků zastupujících práva sportovců. I proto je aktivita evropských hráčských odborů velmi omezená a její práci lze nejčastěji zpozorovat při nedodržení smluvních podmínek ze strany zaměstnavatelů či v případě podpory různých prosportovních kampaní. Snaha o zavedení platových stropů by jejich pozici tedy spíše posílila.

Kritikům aktuálního nastavení evropského fotbalu nezbývá než vzkázat: „Buďme rádi, že máme alespoň to finanční fair-play.“

_____________________________________________________
Zdroje

https://bleacherreport.com/articles/2478437-the-biggest-pros-and-cons-of-the-nhls-current-salary-cap-system

https://bleacherreport.com/articles/758539-nba-lockout-for-dummies-explaining-the-situation-from-both-sides?utm_source=chatgpt.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Salary_cap

https://www.espn.com/soccer/story/_/id/37583654/us-style-salary-cap-fail-europe-top-soccer-leagues-here-why

https://www.eurohoops.net/en/voices/1489581/why-the-salary-cap-in-any-european-competition-is-a-stupid-idea/

https://www.investopedia.com/financial-edge/0910/how-salary-caps-changed-sports.aspx

https://www.sportingnews.com/us/soccer/news/designated-player-mls-roster-rules-salary-cap-soccer-league/218f5b66299cafcf93052267

https://www.thirddownthursdays.com/article/a-salary-cap-makes-professional-sports-better

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz