Hlavní obsah
Sport

Povídání o finančním fair-play a platových stropech u fotbalových klubů

Foto: Didgeman, pixabay.com

Zbytečné nákupy, rozhazování prozatím neexistujících peněz nebo zadlužení. Všechny tyto praktiky fotbalových klubů mají společné řešení: finanční fair-play (FFP). Co to však je a jaký je jeho účel?

Článek

Ačkoliv pojem finanční fair-play dnes již spousta lidí zařadilo do seznamu sprostých slov, stále existuje hrstka, chtělo by se říci přívrženců evropské asociace, která v něj věří a rok co rok doufá ve veřejně propagované postihy za jeho porušení. Nyní ale k samotnému počátku.

V roce 2009 přišla UEFA (Unie evropských fotbalových asociací) s nápadem zavést řadu pravidel, díky kterým si kluby nebudou moci stěžovat na své soupeře, jež mají to štěstí v podobě štědře dotujícího majitele. To je tedy minimálně praktické vysvětlení. Oficiálním důvodem byla ochrana fotbalových klubů hrajících na evropském kontinentu s aspirací účastnit se mezinárodních soutěží.

Klíčovým omezením je maximální limit, do kterého se kluby mohou v rámci tříletého cyklu zadlužit, a to 60 miliónů eur. V případě ekonomické zdravosti a doložení plánu stabilního financování požadovaným orgánům, se tato hranice může navýšit ještě o dalších 30.

Dalším prvkem, který musí být brán do úvahy, jsou výdajové limity. Ty přikazují, kolik procent příjmů lze využít na přestupy či na samotné platy hráčů a členů realizačního týmu. Tento ukazatel má klesající trend a meziročně se snižuje o deset procentních bodů. V letošní sezóně je nastaven na 80 %, přičemž příští rok klesne na 70 %.

V případě nedodržení některé z podmínek přicházejí na řadu tresty v různých podobách. Nejčastějším řešením jsou pokuty v různých částkách pohybujících se mezi hranicí jednotek až desítek miliónů eur. V případě závažnějších porušení sahají činné orgány přes omezení registrace hráčů po omezení výdajů. I to však není nic v porovnání s vyloučením z evropských pohárů. Tento trest způsobí limitaci potenciálních příjmů a společně s ním sníží atraktivitu značky. V historii jsou pouze dva tyto případy, přičemž jeden z nich byl Mezinárodní fotbalovou arbitráží (CAS) odvolán.

Je tento systém pro kluby výhodný? A vyplatí se jej dodržovat? Ano a ano. Již samotnou myšlenku FFP ovlivnila situace na evropském kontinentu. Na konci prvního desetiletí 21.století evidovala více jak polovina z 655 profesionálních evropských fotbalových klubů finanční ztrátu za uplynulý kalendářní rok. Kladení většího důrazu na práci s příjmy sice omezilo množství turbulentních impulsů nadšených začínajících majitelů, v dlouhodobém měřítku však zachránilo možná i desítky tradičních značek od fatálního bankrotu.

Podle oficiálních statistik UEFA byl rok 2018 již druhým v řadě, kdy u členských klubů převažovaly zisky. V porovnání s pětimiliardovou částkou, která visela v kolonce celkových ztrát na zmiňovaném počátku desetiletí, se dá hovořit o značném posunu.

Ruku v ruce s výhodami se vážou i stinné stránky celého projektu. Megakluby, jakými jsou například Real Madrid nebo Paris Saint-Germain, mohou utrácet mnohonásobně více než ty drobnější, a to díky komerčním příjmům, které leckdy převyšují celé ligy. Díky tomu vzniká nerovnost na poli progrese jednotlivých celků, která značně znevýhodňuje jakékoliv vyšší investice do drobnějších frančíz.

Je potřeba zmínit, že rozvoj tréninkového areálu, akademie nebo samotného stadionu je těmito pravidly nezasažen. Jejich dotace nemusí být limitována v rámci mezí FFP, a proto lze minimálně pomocí tvorby moderního zázemí aktivně podporovat cestu k úspěchu. Zajímavostí je také vedení ženského týmu, pokud klub nějaký má. Vzhledem k stále ještě nesrovnatelné popularitě obou sportů dovolují regule zatím veškeré platové toky na tomto poli hradit majitelem bez nutnosti generace soběstačného zisku.

I přes tyto výjimky však stále dochází k jakémusi šedému trhu a vytváření cest, která tato fair-play pravidla obchází. Dochází k nafukování sponzorských smluv od firem s identickými vlastníky. Jednoduše řečeno, jde o přelévání peněz mezi klubem a vedlejší firmou, v níž má majitel nějaký podíl. K hrazení samotné částky poté přispívá skrz tuto firmu pomocí vlastních financí.

Příkladem budiž francouzský Paris Saint-Germain. Klub s katarskými vlastníky uzavřel smlouvu se společností Qatar Tourism Authority. V tomto případě se jednalo o společnost přímo napojenou na místní vládu, ke které mají kluboví vlastníci blízko. Sponzorský dar dosahoval v porovnání s podobnými dohodami čtyřikrát vyšších hodnot, což zaujalo pozornost UEFA. Finální zjištění odhalila skrytou podporu majitele.

Jiným, dnes již lehce profláknutým způsobem bylo chování Londýnské Chelsea na přestupových trzích od doby změny majitele v roce 2022. Americký investor a nový majitel v jedné osobě, Todd Boehly, se rozhodl pro do té doby nezvyklý způsob úlevy finanční bilanci. I přes nedostatečnou příjmovou stránku přivedl množství drahých hráčů, přičemž platbu za jejich přestup rozložil do několika ročních splátek. Vzhledem k osmiletému kontraktu Mychajla Mudryka se dá předpokládat, že finální částka do Doněcku, odkud dorazil, pravděpodobně stále ještě nedoputovala.

„Kluby hledají hodně cest, jak pravidla obejít, mnohé z nich jsou zcela legální. Začal být třeba větší tlak na hráče, aby dodrželi smlouvy a odcházeli až po jejich skončení. Často vidíme, že transfery jsou realizovány formou hostování s klauzulí o trvalém přestupu později, kdy už má klub víc prostoru vydávat finance. Další cestou, kterou některé kluby volily, byly dlouhé smlouvy. Díky tomu papírově rozkládaly finanční náročnost daného hráče do mnoha let,“ popisoval výčet triků expert na sportovní ekonomiku Janis Aliapulios v podcastu Livesport Daily.

Zmiňovaná amortizace se dotkla téměř celé aktuální soupisky Blues. Není tak divu, že UEFA zareagovala nastavením hranice maximální délky kontraktu na pět let. Novinka vešla v platnost v roce 2023 pro všechny nové přestupy, díky čemuž se Chelsea vyhla jakémukoliv trestu.

Je férové říci, že i přes lehký odpor plní FFP svoji práci poměrně dobře. Co kdyby se však do pravidel přidaly ještě platové stropy?

_____________________________________________________

Zdroje:

https://cs.economy-pedia.com/11033209-financial-fair-play

https://cs.wikipedia.org/wiki/UEFA

https://www.efotbal.cz/article/financni-fair-play-kluby-hledaji-hodne-cest-jak-pravidla-obejit-mnohe-z-nich-jsou-zcela-legalni-tvrdi-expert-dcd6b5bc-9ee3-43b5-a12c-815f71db8599

https://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Financial_Fair_Play_Regulations

https://www.espn.co.uk/football/story/_/id/40591227/what-financial-fair-play-how-does-work-rules-explained

https://m.allfootballapp.com/news/All/What-is-Financial-Fair-Play-and-how-does-it-work-FFP-rules-explained/1151991

https://news.sky.com/story/everything-you-need-to-know-about-financial-fair-play-in-football-and-how-it-works-13070802

https://www.theguardian.com/football/2014/apr/14/manchester-city-psg-ffp-uefa-set-learn-fate

https://www.thetimes.com/sport/football/article/chelsea-uefa-financial-rules-football-bff0b5znw

https://www.transfermarkt.com/fc-chelsea/startseite/verein/631

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz