Článek
Krajně pravicový kandidát Călin Georgescu, který byl původně považován za okrajovou postavu politické scény, překvapivě postoupil do druhého kola voleb. Za tímto nečekaným vzestupem nestála ani tak síla jeho politických myšlenek nebo schopnost přesvědčit voliče osobně – ale masivní, systematická a promyšlená dezinformační kampaň, která zaplavila sociální sítě, především platformu TikTok.
Podle vyšetřování rumunských bezpečnostních služeb a samotné platformy TikTok vznikla síť více než 27 000 falešných účtů, které aktivně podporovaly právě kandidaturu Georgesca a jeho krajně pravicové strany AUR. Tyto účty generovaly ohromující množství obsahu: během krátkého období volební kampaně vzniklo více než 2,1 milionu komentářů, sdílení a reakcí, které zásadně ovlivnily veřejné mínění. Dezinformace a manipulativní obsah vytvořil virtuální realitu, v níž se okrajový kandidát jevil jako favorit voleb. Podle organizace Global Witness vedla tato manipulace k vážnému narušení férovosti volebního procesu, a nakonec vyústila v anulování výsledků voleb.
TikTok následně oznámil odstranění více než 59 000 falešných účtů, zablokoval 116 000 dalších spamových profilů a odstranil přes 1,5 milionu falešných lajků a sledujících. I přes tuto razantní reakci však škoda již byla napáchána – veřejné mínění bylo narušeno, důvěra v demokratické instituce podkopána a Rumunsko se dostalo do hluboké politické krize, která přetrvává dodnes. Rumunská kontrarozvědka také potvrdila, že mnohé z těchto kampaní byly řízeny ze zahraničí, přičemž v hledáčku jsou především proruské a pročínské zdroje, které měly za cíl oslabit jednotu Evropy a NATO prostřednictvím destabilizace jednotlivých členských států.

Síť falešných TikTok účtů řízená Ruskem.
Česká republika by měla zpozornět. Rumunská situace není izolovaná událost, ale model, který může být aplikován kdekoli jinde v Evropě – včetně Česka. V nadcházejících volbách, které čekají Českou republiku, existuje reálná hrozba podobné manipulace. Je třeba pochopit, že ovlivnění veřejného mínění skrze sociální sítě je dnes jednoduché, levné a efektivní. A nejde vůbec o to, v čí prospěch bude ovlivňováno. Příště mohou ovlivňovat pro někoho jiného. Pokud nebudeme připraveni, může být důvěra v demokratické procesy zásadně poškozena i u nás. Proto je potřeba o tomto problému mluvit a najít shodu mezi demokratickými stranami. Protože jde o útok, který půjde na nás všechny a je jedno, že teď to bude proti vládnoucí koalici. Příště to bude zase třeba proti ANO a Andreji Babišovi. Jde tedy o útok na nás všechny. Na celou Českou republiku. Na Evropskou Unii.