Hlavní obsah
Příroda a ekologie

300 zubů a úhořovité tělo děsilo mořeplavce. Prehistorický žralok límcový žil už za dob dinosaurů

Foto: Citron / CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

Oceány brázdil už za dob dinosaurů, ale na rozdíl od nich přežil až do dnešní doby. Tlamu mu zdobí 300 zubů, což mu dodává děsivý vzhled. Svým úhořovitým tělem připomínal mořského hada a děsil tak dávné mořeplavce.

Článek

Moře a oceány jsou domovem mnoha živočichů, z nichž někteří nás udivují svojí krásou, jiní svojí velikostí a někteří svým prapodivným vzezřením. Žraloky si obvykle představujeme jako velké, mohutné a přitom velmi hbité predátory, kteří stojí na vrcholku potravního řetězce. Mnohdy tomu tak je, ale někteří žraloci se našim obvyklým představám poněkud vymykají. Třeba jako žralok límcový, který připomíná spíše úhoře s pořádně zubatou tlamou. Světová moře brázdí už desítky milionů let a sdílel tak planetu společně s dinosaury.

Žralok límcový (Chlamydoselachus anguineus)

Vzhledem k jeho děsivému vzhledu bychom odhadovali jeho výskyt pravděpodobně v nějakých oceánských hlubinách a příkopech, ale není tomu úplně tak. Vyskytuje se v mořích skoro celého světa, dává však přednost kontinentálním šelfům, což jsou „mělčí“ moře u pevniny. Mělkost ovšem musíme brát v porovnání s mnohem hlubšími oblastmi v oceánech. Rozsah jeho působení sahá od 100 do 1300 metrů pod hladinou. Občas se však dostanou i k hladině, čímž v minulosti děsili mořeplavce, kteří zahlédli jejich hadovité tělo a někdy i zubatou tlamu.

Vědecky byl poprvé popsán v roce 1884. Žralok má dlouhé a protáhlé tělo s dlouhou ocasní ploutví, což mu dodává úhořovitý vzhled. Hřbetní i prsní ploutve jsou krátké a nepříliš výrazné. Zbarvení je tmavě hnědé, někdy našedivělé. Na rozdíl od většiny žraloků, kteří mají pět žaberních otvorů, jich má žralok límcový šest. Kromě prvních žaber je zbylých pět mírně obtaženo nařasenou kůží, což dalo žralokovi jeho druhové jméno. Jiné zdroje uvádějí, že své jméno dostal podle uspořádání svých zubů. Rypec je poměrně krátký, ale spodní čelist je dlouhá. Tlamu zdobí neuvěřitelných 300 zubů, které jsou v případě poškození velmi rychle nahrazeny novými. Celková délka těla se pohybuje v průměru okolo 1,5-2 metrů u plně dospělých jedinců, přičemž samice bývají větší než samci.

Tím, že se jedná o bentické živočichy, tedy tvory žijící u dna, nemáme o nich příliš mnoho znalostí a nikdy nebyli chováni v zajetí. Řada informací se tak zakládá na předpokladech a podobnosti s jinými druhy.

Jejich potravou jsou s největší pravděpodobností menší ryby, ale i chobotničky, jiní malí žraloci a další tvorové žijící při dně. Jsou schopní sežrat kořist, která měří až polovinu jejich vlastní délky a polykají ji podobně jako hadi v jednom celku. I když jsou aktivními lovci, nepohrdnou ani případnou mršinou. Oproti tomu oni sami nemají příliš mnoho přirozených nepřátel. Tím největším je nejspíš člověk, zejména rybáři, kteří používají vlečné sítě a žralok límcový se někdy stává nechtěným vedlejším úlovkem.

Žijí samotářským životem a ačkoliv by to člověk vzhledem k jejich tvaru nečekal, patří mezi nejpomalejší žraloky vůbec. S jinými jedinci svého druhu se setkává jenom při páření, přičemž samice se mohou pářit v průběhu celého roku. Oplodnění je vnitřní a březí jsou pravděpodobně něco mezi jedním až dvěma lety. Na svět přivádějí od dvou do 12 mláďat, která při narození měří necelý půlmetr. Rodiče se o své potomky s největší pravděpodobností nijak nestarají.

Podle klasifikace IUCN jsou označeni jako málo dotčený druh (LC). O jejich životě bychom však potřebovali vědět mnohem více, abychom mohli s jistotou říct, jak na tom jsou populačně a jaká je přesně jejich role v ekosystému. Naposledy se podařilo získat úlovek v podobě žraloka límcového poblíž Chile v roce 2015. Jednalo se o dospělého samce, který byl uložen do formalínu a několik let byl v soukromé sbírce, než k němu získali v roce 2023 přístup výzkumníci.

Foto: Citron / CC-BY-SA-3.0

Žralok límcový.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://animaldiversity.org/accounts/Chlamydoselachus_anguineus/

https://www.denik.cz/ze_sveta/v-portugalskem-mori-chytili-prehistoricke-monstrum-zilo-jiz-pred-80-miliony-let-20171113.html

https://www.forbes.com/sites/melissacristinamarquez/2025/04/19/pigment-disorder-found-in-deep-sea-shark/

https://www.sharkguardian.org/post/frilled-shark

https://oceana.org/marine-life/frilled-shark/

https://www.fishbase.se/summary/635

https://www.sharks.org/frilled-shark-chlamydoselachus-anguineus

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz