Článek
Naše země a Slovensko mají dlouhou historii plnou společných momentů, někdy pozitivních, jindy negativních, ale po většinu času jsme se vnímali jako „bratři“. A řada lidí to tak vnímá i dnes, i když už jsou naše země trvale rozdělené. Určitou blízkost stále evokuje velmi podobný jazyk, kdy se dorozumíme, i když jsme se jazyk druhého národa nikde neučili. To všechno v řadě lidí stále vyvolává dojem, že jsme si velmi blízcí, kulturně i národně. Bohužel, tento dojem je minimálně z velké části mylný. Mezi námi je značná propast, která se s nástupem vlády premiéra Fica ještě prohloubila.
Konec mezivládních konzultací
V březnu letošního roku došlo k přerušení mezivládních konzultací. Neznamená to, že se Slovenskem již nijak nejednáme. Běžné komunikační kanály jsou stále „otevřené“, tak jako s jinými evropskými zeměmi. Mezivládní konzultace byly spíše takovým nadstandardem, který reflektoval naše blízké vztahy.
Je pochopitelné, že každá země má jiné priority a názory na dění uvnitř i okolo nás. A právě tyto rozdílné pohledy a zkušenosti mohou být inspirací, rozšířením úhlu pohledu a také posilováním tolerance. Jenže všechno má své hranice. A s nástupem vlády Roberta Fica, který se kdysi musel z politiky stáhnout kvůli vraždě novináře Jána Kucziaka a s tím souvisejících afér a podezření, aby se znovu se vší slávou vrátil, došlo právě k přiblížení se k této nepřekročitelné hranici.
Nejen novináři s hrůzou sledují, jak si Fico podmaňuje média, jak uzurpuje veškerou moc do rukou svých a svých nohsledů. Demokracie na Slovensku dostává na frak a třešničkou na dortu je i proruský postoj vládních představitelů. Někteří našinci tomu dokonce tleskají, na což mají právo, ale málokdy si uvědomují, že pokud by žili ve státě s takovým nastavením a měli zrovna jiný názor, rozhodně by nebyli tolerováni. Svobodu slova, na kterou se často odvolávají, jim zajišťuje právě demokratické zřízení státu. V zemích, které svými názory oslavují, si o svobodě slova mohou lidé obvykle nechat jenom zdát.
Fico tak zemi, které vládne, značně přiblížil Rusku a jemu spřízněným státům. A to je směr, kterým se my snad nikdy nevydáme. Fico však neovládnul zemi násilím, byl zvolen. Nedá se říct, že byl zvolen většinou obyvatel Slovenska, ale byl zvolen většinou voličů. A ti museli znát Ficovo nastavení a názory, jeho minulost, současnost i pravděpodobné směřování v budoucnosti. Jejich volba tak nebyla pouhou volbou politika, ale i volbou, jakým směrem se má jejich země dál ubírat.
Příklon k Rusku a naopak odklon od hodnot svobodné a demokratické Evropy, která může mít plno chyb a neschopných politiků, ale přesto je pořád symbolem západní společnosti, která vyznává demokratické principy a svobodu slova, je to, co nás od Slováků odlišuje. My Češi patříme k Evropě a je nám vlastní západní způsob myšlení a společenského uspořádání. A to i přesto, že i v naší zemi se najde mnoho lidí, kteří to cítí spíše jako Slováci a raději by směřovali na východ.
Slovensko, respektive jeho političtí představitelé, tvrdí, že chtějí mír a ukončení bojů na Ukrajině. Jako cestu vidí jednání s Ruskem a dovolím si říct, že i splnění ruských požadavků. Podle jednoho výzkumu si celých 14 % Slováků přeje vítězství Ruska, přičemž nejčastěji tito lidé volí stranu Roberta Fica. Dalších zhruba 14 % neví, popř. jim je to jedno. To už je téměř 30 % lidí, kteří zastávají proruské názory, popř. jim na tom nezáleží. Nepatrně vyšší procento si přeje vítězství Ukrajiny a ostatní chtějí aspoň dočasný mír bez vítězství jakékoliv strany. Je tedy dobře, že o něco více lidí podporuje Ukrajinu, ale množství prorusky smýšlejících obyvatel je více než velké. Na zemi, která by měla být součástí vyspělé Evropy.
Kromě naboření jednotného postoje Evropy slovenští politici neváhají a do Ruska i cestují na politické návštěvy, což se dá považovat i za ohrožení Evropy a její bezpečnosti.
Ukončení mezivládních konzultací slovenští politici označili jako snahu Česka podporovat válku na Ukrajině. Fico kromě toho prohlásil, že odmítá, aby někdo kvůli politice ohrožoval nadstandardní vzájemné vztahy mezi Českem a Slovenskem. Podobný názor zastávají i některé naše opoziční strany v čele s hnutím ANO. Oproti tomu i prezident Petr Pavel vyjádřil souhlas s kroky premiéra Fialy a s přerušením konzultací souhlasí, sám však zmiňuje, že to není navždy.
Obnovit mezivládní konzultace? Ani náhodou…
Uběhlo dalších několik měsíců a konzultace se opět staly tématem diskuzí. Zatímco ministr zahraničí Lipavský jejich znovuobnovení nevidí jako aktuální téma, neboť postoje Slovenska jsou stále stejné, Radek Vondráček z hnutí ANO vnímá jejich absenci jako hloupé gesto:
„Zrušení konzultací bylo hloupé gesto. Jenom aby Slováci ještě měli v budoucnu zájem si s námi sednout.“
Měli bychom být nešťastní z toho, že nejsou konzultace a že se může stát, že v budoucnu je nebudou chtít Slováci obnovit, ani když my budeme mít opět zájem? Máme tedy vnímat jako v pořádku, že Fico chce jet do Ruska na oslavy konce 2. světové války? Zatímco Rusko okupuje Ukrajinu, vraždí Ukrajince, pustoší jejich zemi a kam vkročí, rozsévá jen zkázu a smutek? Je v pořádku, že slovenský europoslanec Blaha jel do Ruska, kde se omlouval za „západní rusofobii“?
Není to v pořádku a nikdy by být nemělo. Slováci ať si klidně nechají své názory a postoje, v tom jim nikdo nemůže bránit. Ale musejí počítat s tím, že se tak sami částečně izolují od zbytku Evropy, která vyznává jiné postoje a hodnoty. Je to jejich svobodná volba, tak jako je naše svobodná volba neobnovovat mezivládní konzultace.
Co mě však děsí, je skutečnost, že se u našich politických představitelů objevují hlasy, které volají po obnově konzultací a rozdíly v pohledu na rusko-ukrajinskou válku považují za marginální problém, který by neměl narušovat naše vztahy. Opět slovy Radka Vondráčka z ANO:
„Rozbíjet si vztahy jen proto, že máme rozdílný názor na nějakou zahraniční otázku, je hloupé a krátkozraké. Přece se nepřestanu bavit se Slováky a Maďary, když chtějí mírové řešení.“
Pokud by to řekl Tonda u piva v hospodě, budiž. Je to jeho názor a u půllitru piva naštěstí nemá šanci jakkoliv ovlivnit postoj celé země. Ale politik? Ze strany, která byla několik let u moci, nyní ovládla krajské volby a může se stát, že se opět stane vládní stranou? Naši předci, kteří bojovali za svobodu, se musí v hrobech otáčet. Rusko je v této válce zcela jednoznačný agresor, který zaútočil na svrchovanou zemi. Který vyhrožuje ostatním zemím. Který pustil ze svých věznic ty nejhorší živly a poslal je na Ukrajinu výměnou za jejich pozdější svobodu. Svobodu, která už stála desítky životů jiných lidí, většinou civilistů, a to nejen na Ukrajině, ale i v jejich vlastní zemi. S takovým státem jednají slovenští politici a s takovým státem by chtěli jednat i někteří naši představitelé?
Naštěstí naše současná vláda nemá v plánu tyto konzultace obnovit, ne za stávající situace a pokračujícího postoje Slovenska. A já doufám, že jí tento názor vydrží a nebude je obnovovat v pouhé snaze udržet nadstandardní vztahy mezi našimi zeměmi. Protože není důvod stát o nadstandardní vztah s někým, kdo zcela zjevně vyznává jiné hodnoty.
A také doufám, že i čeští voliči budou mít na paměti, jak se k situaci staví někteří naši politici patřící k opozičním stranám. Zejména při blížících se parlamentních volbách. Snad budeme stále patřit k většině evropských států a nepřidáme se po bok Slovenska, abychom trapně poklonkovali ruské agresi.
Anketa
Článek byl sepsán na základě osobního názoru autora a informací z následujících zdrojů:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2489152
https://vlada.gov.cz/cz/clenove-vlady/pri-uradu-vlady/martin_dvorak/v_mediich/ct24-slovensko-se-odklani-od-zakladnich-hodnot–ceska-vlada-nema-vuli-posilovat-nadstandardni-vztahy–rika-dvorak-212364/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-pavel-ma-pozastaveni-konzultaci-s-bratislavou-za-spravne-neni-trvale-mini-247333
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lipavsky-slovensko-cesko-konzultace-vlady-fico-vztahy-blanar-pellegrini.A240618_162736_domaci_svm
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ctrnact-procent-slovaku-by-si-pralo-vitezstvi-ruska-ve-valce-40478618
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-lipavsky-konzultace-se-slovenskou-vladou-neobnovime-263295