Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bonnie a Clyde - když láska zanechávala krvavou stopu. Romantický příběh to nebyl

Foto: Credit FBI. - FBI, UPI, Public Domain, Wikimedia Commons

Bonnie Parker a Clyde Barrow - jména, která dodnes vyvolávají mrazení. Slavná dvojice nechala za sebou desítky přepadení, vražd i krvavou smrt. Byli romantizováni, ale především Clyde byl nemilosrdný a připravil o život řadu lidí.

Článek

Psala se 30. léta a ve Spojených státech panovalo období hluboké krize a nejistoty. Miliony lidí se ocitly v chudobě, zoufalí a nezaměstnaní. Za velké hospodářské krize krachovaly i banky, farmáři, kteří obdělávali půdu, již kolikrát zdědili po svých předcích, o ni přišli a lidé obecně přicházeli o střechu nad hlavou, což mnoho z nich dohnalo i k sebevraždě. V ulicích panovala nedůvěra vůči všemu a všem, vztek, ale i touha přežít za každou cenu, i kdyby morálka a etika měla jít stranou. Tehdy se zrodila řada nových legend, většinou těch za hranou zákona. Zločinci, kteří se vzepřeli systému, unikali strážcům zákona a žili divokým a nespoutaným způsobem, což veřejnost fascinovalo a některým dalším lidem i imponovalo. Co na tom, že za mnohými zločinci zůstával pach krve. Tak jako za Bonnie a Clydem, jednou z nejikoničtějších dvojic z této éry.

Foto: By Photo by one of the Barrow gang, Public Domain, Wikimedia Commons

Bonnie a Clyde, zamilovaná dvojice.

Bonnie Parker (*1.10.1910, †23.5.1934) - dívka s uměleckým cítěním, zaslepená láskou

Celým jménem Bonnie Elizabeth Parker. Narodila se na podzim roku 1910 v texaském městečku Rowena jako druhé ze tří dětí. Její otec, který byl zedníkem, však zemřel, když byly Bonnie pouhé čtyři roky a její matka se rozhodla po jeho smrti přestěhovat na předměstí Dallasu.

Bonnie nebyla žádné divoké dítko, naopak. Byla poměrně křehkou dívkou s uměleckým cítěním, která ráda psala básně a snila o tom, že by jednoho dne mohla být herečkou. Pozornost ostatních si užívala. Ve 2. ročníku střední školy ale poznala Roye Thorntona, opustili školu a vzali se. Manželi zůstali oficiálně až do její smrti, ale jejich skutečné manželství nemělo dlouhého trvání, protože Roy byl často v křížku se zákonem, a tak se téměř nevídali. Když Bonnie zemřela, seděl zrovna ve vězení a její smrt okomentoval slovy, že je to lepší, než kdyby je chytili (na mysli měl jak Bonnie, tak jejího partnera Clydea). Sám Roy zemřel o tři roky později, když se pokoušel utéct z věznice.

V roce 1930 se Bonnie seznámila s mladým mužem, který už se pohyboval na šikmé ploše. Tím mužem nebyl nikdy jiný než Clyde Barrow. Okamžitě mezi nimi přeskočila jiskra a stali se nejen milenci, ale i spolupachateli.

Clyde Barrow (*24.3.1909, †23.5.1934) - chudý chlapec s pošramocenou psychikou

Celým jménem Clyde Chestnut Barrow. Narodil se na jaře roku 1909 v Texasu do chudé farmářské rodiny jako páté ze sedmi dětí. I jeho rodina se velmi záhy přestěhovala na předměstí Dallasu, kam migrovaly celé rodiny chudých lidí, kteří v Dallasu hledali práci. Na rozdíl od nevinné Bonnie měl Clyde problémy se zákonem už jako mladík. Zpočátku se jednalo o drobnější krádeže, ale postupně přitvrzoval a v 19 letech šlo už o vloupání a krádeže aut. V roce 1930 ho chytili a zavřeli do vězení za sérii krádeží. Jenže místo, aby ho vězení napravilo, ještě víc ho postrčilo za hranu zákona. Zažil tam totiž velmi kruté podmínky, které hluboce zdeformovaly jeho psychiku. Opakovaně byl bit a sexuálně zneužíván starším vězněm, kterého nakonec zabil tyčí. Když ho v roce 1932 propustili, rozhodně nevyšel ven napravený, ale naopak. Cítil potřebu se pomstít vězeňské službě a státním orgánům, kterým dával za vinu, čím si musel projít. Okamžitě začal plánovat ozbrojené loupeže.

Foto: By Film of Buck Barrow - Film of Joplin, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11944081

Clyde Barrow. Stal by se brutálním gangsterem i bez toho, co zažil ve vězení?

Společně proti všem

Bonnie a Clyde nebyli samotní. Společně s nimi se na dráhu zločinu přidali i další mladí lidé, např. Clydův bratr Buck se svou ženou Blanche. Vtvořili skupinu známou jako Barrowův gang. Přepadali malé banky, obchody, čerpací stanice. Neváhali krást auta, vloupávat se a pak úspěšně unikat z policejních zátahů. Jejich revírem byl americký Středozápad, cílem bylo získávat majetek potřebný pro obživu, ale zejména pro Clyda šlo především o pomstu zákonu.

Během svých akcí zavraždili minimálně devět příslušníků policie a několik civilistů. Kvůli brutalitě činů a také štěstí, s nímž dokázali neustále unikat, se brzy stali nechvalně známými postavami amerického kriminálního folklóru.

Na kontě měli desítky ozbrojených přepadení, přičemž mezi nejslavnější zločiny patří např. přepadení banky v Oklahoma City v roce 1933, kdy při útěku zabili dva strážce zákona a zranili několik lidí. Média přepadením doslova žila a veřejnost na ně zaměřila pozornost. V několika státech se dostali na přední místa v žebříčku hledaných osob.

Další známou akcí byla přestřelka v Joplinu ve státě Missouri na jaře 1933. V Joplinu měla banda úkryt, kde přebývala. Gang při útěku opět zabil dva policisty a podařilo se mu utéct, nicméně na místě zůstala řada osobních věcí včetně fotografií a básní od Bonnie. Její snímek, na kterém pózuje se zbraní a doutníkem, obletěl celé Státy.

Foto: By FBI - http://foia.fbi.gov/bonclyd/bonclyd1a, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8042455

Slavný snímek Bonnie. Pravděpodobně šlo jen o pózu, podle svědectví Bonnie nestřílela a také nekouřila doutníky, jen cigarety.

Další drsnou akcí, která ještě zvýšila úsilí příslušných úřadů, které se snažily bandu vypátrat, bylo zabití šerifa Calvina Cambella a jeho zástupce ve městečku Grapevine v Texasu v dubnu 1934. Bonnie a Clyde znovu unikli, ale jejich zločin otřásl nejen úřady, ale tentokrát i veřejností.

Život lidí z Barrowova gangu nebyl žádný med. Přespávali, kde se dalo. V opuštěných domech, ukradených autech nebo pod širákem v lesích. Každá policejní kontrola se mohla proměnit v krvavý masakr. Například v Joplinu je policisté téměř chytli, ale po zabití dvou policistů se jim znovu podařilo utéct. První zlom nastal v červenci 1933, kdy byl při přestřelce v Iowě smrtelně zraněn Buck a policistům se podařilo zatknout jeho manželku Blanche. Od té doby tvořila gang jen dvojice Bonnie a Clyde a občas nějaký příležitostný komplic. Bonnie pak dokonce při autonehodě utrpěla vážné popáleniny na nohou, ale odmítla se vzdát. Riskovali čím dál více, možná proto, že tušili, že jejich konec se pomalu blíží.

Foto: By FBI - http://foia.fbi.gov/bonclyd/bonclyd1a, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8042571

Úkryt v Joplinu. Při útěku zastřelili dva policisty a další lidi zranili.

A on se opravdu blížil. Přispěla k němu zrada jednoho z dřívějších spojenců a také usilovná práce zkušeného texaského rangera Franka Hamera, který jim šel několik měsíců po stopě. V květnu 1934 získal informace o tom, že se mají setkat s komplicem Henrym Methvinem u Bienville Parish v Louisianě.

Policie tak měla dost času přichystat promyšlenou léčku. Psalo se datum 23. května 1934, když se do ní Bonnie s Clydem chytla. Jeli v ukradeném Fordu V8 po odlehlé silnici, když na ně zničehonic spustili policisté palbu. Auto dvojice zasáhlo více než 130 kulek, z nichž mnoho provrtalo i jejich těla. Oba okamžitě zemřeli. Před pohřbem byla jejich těla vystavena v Dallasu. Ačkoliv si přáli být pohřbeni společně, rodina Parkerových to nedovolila. Bonnie byla pohřbena na hřbitově Fishtrap, ale v roce 1945 přemístěna na nový hřbitov Crown Hill v Dallasu. Clyde byl pohřben vedle svého bratra Marvina na hřbitově Western Heights v Dallasu. Bonnie bylo pouhých 23 let, Clydovi 25.

Jejich příběh se stal námětem řady knih, písní a filmů. Asi nejznámějším zpracováním je snímek Bonnie a Clyde z roku 1967, kde Bonnie ztvárnila skvělá Fay Dunaway a Clyda Warren Beatty.

Dodnes nemá veřejnost jasno, jestli byla dvojice jen krutými vrahy, nebo šlo o tragické osudy lidí, které tak ovlivnila těžká doba, v níž vyrůstali a také velmi špatné zkušenosti z věznice. Někteří si jejich vztah a způsob života velmi romantizují, pro jiné šlo o zločince, kde vzájemná láska byla možná jediná pozitivní emoce, kterou měli. Faktem je, že samotná Bonnie se střelby málokdy nebo možná vůbec neúčastnila. Jen byla bezhlavě zamilovaná do muže, který se chtěl za každou cenu pomstít.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.fbi.gov/history/famous-cases/bonnie-and-clyde

https://www.stoplusjednicka.cz/kdo-byli-bonnie-clyde-romanticky-mytus-pravda-o-krutych-milencich

https://www.reflex.cz/clanek/historie/124873/skutecny-pribeh-bonnie-a-clyda-zili-v-kradenych-autech-pujcovali-si-od-rodicu-a-vrazdili-chude-obchodniky.html

https://www.rigad.cz/magazin/historie-zlocinu-bonnie-clyde?srsltid=AfmBOoqObeTOrHVS6b0X1OT-fhIVJHJzLOMuxfYru5jyF70X41_YfjMG

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pred-75-lety-ukoncily-kulky-zivot-slavne-gangsterske-dvojice-bonnie-a-clyde.A090522_204404_zahranicni_stf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz