Článek
V poslední době se o ní naštěstí mluví čím dál častěji a s vývojem diagnostických postupů bude snad diagnostikována i rychleji, než tomu bývá dosud. Endometrióza je postrachem žen v produktivním věku, dokáže je vyřadit z běžného života a působit jim dlouhodobé bolesti. Řada zdrojů také uvádí, že endometrióza je příčinou ženské neplodnosti až v 50 % případů. I když se dá do určité míry léčit, často se vrací.
Endometrióza, onemocnění zahalené do mlhy nevědomosti
O endometrióze se poprvé začalo mluvit někdy na přelomu 19. a 20. století. A přesto, že od té doby medicína neuvěřitelně pokročila, zůstává endometrióza zahalena tajemnem. Proč k ní dochází? Proč jen u některých žen? Proč se navrací? To jsou jen některé z mnoha otázek, na něž dosud neznáme odpověď.
Endometrióza je onemocnění charakteristické především výskytem tkáně, která připomíná děložní sliznici, mimo dělohu. Tato tkáň se chová stejně jako tkáň v děloze a reaguje na hormonální signály. Na rozdíl od děložní sliznice, která pak přirozeně odchází z těla ven během menstruace, tato tkáň nemá kudy odtéct. Může se vyskytnout v podstatě všude, zdokumentována nebyla jen u srdce a sleziny, ale nejčastější výskyt je v pánevní a břišní oblasti, jinde spíše vzácně. S výskytem této tkáně se pojí dlouhodobé a mnohdy ochromující bolesti a neplodnost. Okolní tkáň se potýká se zánětlivou reakcí. Postižena bývá až desetina žen v produktivním věku, což je poměrně vysoké číslo. A mnoho z nich bývá správně diagnostikováno až po letech.
Mezi pravděpodobné faktory, které mohou přispět ke vzniku této nemoci, patří nástup menstruačního cyklu v mladém věku, pozdní vstup do menopauzy, dědičnost, obezita, nepřiměřeně krátký menstruační cyklus a jiné faktory související s produkcí a působením estrogenu. Přesto medicína dosud nezná přesné důvody, proč a jakým způsobem dochází k tvorbě této tkáně mimo děložní dutinu. Teorií je několik, ale žádná zatím nebyla s jistotou prokázána.
Nejvýraznější projev - bolest v pánevní oblasti - bývá dlouhodobý, chronický. Bolest se může projektovat i do břišní části nebo do zad, což mnohdy vede k chybným diagnózám. Značný problém způsobuje tato tkáň, když se objeví u střev, protože pozornost lékařů se pak většinou nejprve upře ke střevním chorobám a endometrióza je obvykle nenapadne.
Většinou dochází i k poruchám menstruačního cyklu, bolestem při močení nebo vylučování stolice (a případné příměsi krve), při pohlavním styku. Probíhající menstruace může bolesti ještě umocňovat. Druhým významným projevem je neplodnost, neboť zánětlivé reakce v okolí endometrické tkáně působí negativně na zárodečné buňky. Postižené ženy mohou také trpět nadýmáním, častou nevolností, únavou, ale problémy se mohou podepsat i na jejich psychickém stavu a mohou trpět úzkostmi až depresemi. Malé množství žen, které trpí endometriózou, však nemusí pociťovat problémy žádné.
Vyšetření, které by odhalilo endometrická ložiska, není náročné. Ultrasonografie, popř. magnetická rezonance dokáží v mnoha případech dobře zobrazit výskyt této tkáně, i když se nejedná o 100 % jistotu. Tu může lékař získat pouze při přímém chirurgickém zákroku, obvykle nejprve s minimálním invazním efektem, např. laparoskopicky.

Endometrióza, výskyt tkáně na pobřišnici
Léčba endometriózy je možná, ale velmi individuální podle stavu konkrétní pacientky. Nevýhodou ovšem je, že se onemocnění v řadě případů (uvádí se až 70% pravděpodobnost návratu) opět vrací a také může výrazně progredovat a dochází pak k jizvení tkáně, což s sebou nese další komplikace. V některých případech ale může dojít k samovolnému zhojení. Léčba může zahrnovat potlačení bolesti pomocí léků, chirurgický zákrok k odstranění endometria, v případě neplodnosti se přistupuje k asistované reprodukci. Součástí léčby bývá i využití hormonálních léků, neboť endometrióza je onemocnění závisející na hormonálních hladinách a jejich úpravou dochází ke zlepšení stavu. Lék, který by léčil endometriózu komplexně, však neexistuje, pouze se potlačují projevy.
Pro zlepšení situace je potřeba, aby se povědomí o existenci a poměrně častém výskytu rozšířilo nejen mezi laickou veřejností, ale také mezi odborníky, pro které bývá endometrióza mnohdy až jednou z posledních možností, která je napadne, pokud vůbec. Mnoho žen tak zbytečně trpí a jejich problémy jsou bagatelizovány nebo nevhodně řešeny bez efektu. Kvalita života je pak významně snížena, což se projevuje v osobní, partnerské, společenské i pracovní rovině.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://internimedicina.cz/pdfs/int/2011/10/07.pdf
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis
https://www.endometriosis-uk.org/what-is-endometriosis
https://www.nhs.uk/conditions/endometriosis/
https://www.healthline.com/health/endometriosis#causes
https://www.webmd.com/women/endometriosis/endometriosis-causes-symptoms-treatment
https://www.nzip.cz/clanek/416-endometrioza-priciny-a-priznaky
https://www.wikiskripta.eu/w/Endometri%C3%B3za
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/lecba-endometriozy