Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Difenbachie či lopatkovec. Jedovaté pokojovky, pozor na ně, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky

Foto: Alex Chupryna, GFDL license, Wikimedia Commons

Kdo by je neznal. Oblíbené a nenáročné pokojovky, které udělají parádu v každém bytě nebo domě. Jenže pokud máte děti či nenechavá zvířátka, měli byste si dávat velký pozor. Tyto krásky umí být velmi jedovaté.

Článek

Pokud nejste milovníci rostlinstva všeho druhu, asi by vás to na první dobrou nenapadlo. O takovém rulíku zlomocném slýchají už malé děti, ale že by nějaká pokojovka, kterou si zakoupíte skoro v každém květinářství, zahradnictví nebo hobbymarketu, mohla být také jedovatá, to už nezkušeného člověka nenapadne, natož dítě. Ale je to tak. Řada rostlin, které si doma s láskou pěstujeme, může být velmi nebezpečná.

Difenbachie (Dieffenbachia)

Krásná a mohutná pokojovka, která patří mezi jedny z nejoblíbenějších. A není divu, existuje množství kultivarů, které se liší vzorováním listů a tak jich můžete mít několik a každá bude jedinečná a udělá opravdu parádu. Když se jí bude dařit, vyroste z ní statná solitéra.

Pochází z tropických pralesů a jako taková potřebuje podobné podmínky, aby co nejlépe prosperovala. Důležitý je dostatek světla (ale ne přímý sluneční úpal), příjemná pokojová teplota a ideálně i vyšší vlhkost, takže třeba v koupelně bývají velmi spokojené. Zemina by měla být mírně kyselejší, ideálně s přídavkem rašeliny. Zalévání postačí ve chvíli, kdy je půda na povrchu proschlá. Dieffenbachia není ve své podstatě příliš náročná a pokud jsou uspokojeny její základní potřeby, jde o nenáročnou pokojovku vhodnou i pro začátečníky.

Foto: Tomáš Kebert & umimeto.org, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Difenbachie jsou dostupné v různých kultivarech

Dieffenbachii svědčí každoroční přesazení, ale už zde přichází na řadu preventivní opatření - měli byste ji raději přesazovat v rukavicích. Může totiž dojít k podráždění pokožky a následné vyrážce. A proč je dieffenbachia tak nebezpečná? V první řadě obsahuje jedovaté alkaloidy, které jsou nebezpečné samy o sobě. Současně však ještě obsahuje krystalky šťavelanu vápenatého, který je přítomný i na povrchu listů. Krystalky jsou ostré a mohou poškodit sliznice. Tím se tak usnadní vstup jedovatým alkaloidům do těla. Dospělého člověka asi nenapadne olizovat nebo konzumovat listy, ale v případě dětí nebo domácích mazlíčků to není nic ojedinělého.

Podráždění a poškození sliznice se projeví velmi nepříjemným pálením a řezáním, které je následováno otokem sliznice. Ten může být tak masivní, že ve vážnějším případě hrozí i udušení. Nebezpečím nejsou jen krystalky, ale i samotná šťáva vytékající z poraněné rostliny, např. z utrženého listu. Ta má leptavé účinky a kromě poškození sliznic může i v případě, že se dostane do očí, způsobit silný zánět nebo dočasnou slepotu.

Pokud tedy pěstujete tuto krásnou rostlinu a máte děti nebo zvířecí mazlíky, dejte dobrý pozor na její umístění.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec je další oblíbenou pokojovkou, která má svůj původ v tropické Jižní Americe. Je považována za nenáročnou rostlinu vhodnou i pro začátečníky, ale na druhou stranu, pokud nebude mít dostatečnou péči, prosperovat nebude.

Někteří pěstitelé - začátečníci si ji cení proto, že nedostatek vody dává najevo svěšenými listy a po zalití se opět vzpřímí, zatímco jiná rostlina by se už vzpamatovat nemusela. Jenže taková péče-nepéče sice rostlinku udrží naživu, ale rozhodně ne tak krásnou, jak by mohla být.

Podobně jako difenbachie, i lopatkovec je považovaný za rostlinu, která dokáže čistit vzduch. Kromě vlhkých prostor, jako je koupelna nebo kuchyně, se tak hodí třeba i do obývacího pokoje. A zatímco difenbachie potřebuje velmi světlé místo, lopatkovec ocení spíše polostín až stín a zeminu by měl mít ideálně stále lehce vlhkou, ale ne přemokřenou, aby neuhnily kořeny.

Foto: Forest & Kim Starr, CC-SA 3.0, Wikimedia Commons

Lopatkovec vypadá díky svým bílým květům nevinně

I tahle kráska však v sobě skrývá nebezpečné látky jako difenbachie a může způsobit podobné problémy. Proto ani ona by neměla být na místě, kde se k ní mohou dostat děti nebo zvířata. V případě pozření vyvolává slinění a zvracení, které je však v danou chvíli žádoucí, aby se organismus zbavil spolknutého jedovatého kousku.

Difenbachie ani lopatkovec nejsou jedinými pokojovkami, které mohou být nebezpečné. Mezi další oblíbené, ale přitom toxické rostliny patří např. epipremnum, brambořík nebo třeba tchýnin jazyk.

Jistou výhodou těchto rostlin je fakt, že už samotný kontakt rostliny s jazykem a sliznicí je natolik nepříjemný, že odradí mnoho jedinců od dalšího zkoumání a pozření. Bohužel jsou však i případy, zejména u domácích mazlíčků, kdy ani nepříjemné pálení není dostatečné, aby odradilo. Kromě podráždění, otoků a zánětů tak hrozí i zvracení, průjmy, třes a další symptomy provázející otravy. V krajním případě může dojít i k poškození a selhání ledvin.

Případy otrav naštěstí nejsou časté, ale v rodinách s dětmi a domácími mazlíčky je zvýšená opatrnost rozhodně namístě. To, že otravy nejsou časté neznamená, že zrovna k jedné nemůže dojít. Na druhou stranu, byla by škoda tyto rostliny úplně odmítnout a nedopřát jim bezpečné místo v domácnosti, kde budou mimo dosah nenechavých ruček a tlamiček.

Jaké další potenciálně nebezpečné domácí rostliny znáte? A setkali jste se s tím, že by se jimi někdo přiotrávil?

Foto: Billjones94, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Epipremnum neboli ďáblův břečťan, oblíbená popínavka

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.thespruce.com/dumb-cane-dieffenbachia-definition-1902751

https://www.dumazahrada.cz/clanek/difenbachie-krasavice-na-kterou-se-musi-v-rukavicich.html

https://www.idnes.cz/hobby/domov/jedovate-pokojovky-pokojove-rostliny-puvodem-z-ameriky-botanicka-zahrada-praha-fata-morgana.A171219_134918_hobby-domov_mce

https://www.drevostavitel.cz/clanek/lopatkovec

https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/jedovate-domaci-rostliny

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz