Článek
Do povědomí českých diváků se nejvíce zapsal svojí rolí komisaře Horsta Schimanskiho, milovníci „mayovek“ si ho vybaví i jako Freda Engela z filmu Poklad na Stříbrném jezeře nebo z dalších dvou mayovek, kde si zahrál zase jinou postavu. Götz George však ztvárnil mnohem víc postav a ve své kariéře byl velmi úspěšný. V osobním životě však takové štěstí neměl. Dlouhou dobu hledal svého otce, kterého odvedli Sověti. Utekla mu partnerka, se kterou žil řadu let. A málem mu museli amputovat nohu.
Götz George (*23.7.1938, †19.6.2016)
Narodil se v Berlíně do herecké rodiny, herectví se věnovali oba jeho rodiče. Matka Berta Drews hrála ve více jak 60 filmech a věnovala se i divadlu, otec Heinrich George byl ještě slavnější a kromě hraní se věnoval i režii. Společně měli dva syny, staršího Jana a mladšího Götze.
Otec byl poněkud kontroverzní postavou, alespoň z dnešního pohledu. Ač výtečný herec, v osobním životě tíhnul politicky k levici a spolupracoval s Německou komunistickou stranou. Hrál i v propagandistických snímcích a neměl pochybnosti, že komunismus je směr, kterým by se německá společnost měla ubírat. Názor však (ne)překvapivě změnil v době, kdy se moci chopil Hitler.
Zhodnotil své dosavadní postoje a názory a opustil komunistické myšlenky. K názorové změně došlo nejspíš kvůli tomu, že jako člen komunistické strany měl po převzetí moci nacisty zakázáno hrát. Ale herectví byl jeho život a způsob obživy. A tak se s režimem dohodl. Stal se zastáncem nového režimu a mohl hrát dál. Svým hraním nový režim propagoval. Zatímco mnoho Němců zpočátku sympatizovalo s novým režimem alespoň „naoko“, aby měli klid, Heinrich se stal aktivním podporovatelem a šiřitelem nacistických myšlenek. Přátelil se s nacistickými prominenty, účastnil se narozeninových oslav Hitlera, kam se rozhodně nedostal jen tak někdo, celkově si užíval výhod, o kterých by se běžným civilistům ani nezdálo. Do jaké míry šlo jen o přizpůsobení se situaci a do jaké míry to vypovídalo o jeho charakteru, o tom se můžeme dnes jen dohadovat.
Když bylo Německo poraženo, nikdo mu nevěřil, když tvrdil, že nebyl nacistou. Sám měl z nových poměrů velký strach a podle všeho prý po své rodině chtěl, aby spáchali hromadnou sebevraždu, aby je Sověti nemohli mučit. Měl však štěstí, sovětský generálplukovník Nikolaj Berzarin miloval divadlo a nad Georgem jako skvělým hercem držel ochrannou ruku. Jenže v červnu 1945 zemřel během dopravní nehody a George tak přišel o ochranu. Trvalo jen pár dní, než si pro něj přišli lidé z NKVD, zatkli ho a zavřeli do tábora pro prominentní nacisty. I zde se však nějakou dobu věnoval divadlu a vystoupil před Sověty. To ho však nezachránilo před přesunem do Sachsenhausenu, kde zemřel na komplikace spojené s operací slepého střeva.
Ztráta otce malého Götze ovlivnila a pronásledovala velkou část života, neboť rodina vůbec nevěděla, co se s otcem stalo. Velkou část života tak Götz zasvětil hledání. Pravdu o konci svého otce se dozvěděl až v roce 1994, kdy bylo jeho tělo nalezeno v masovém hrobě.
Pracovně se mu však dařilo. Zahrál si v mnoha filmech, ale postava komisaře Schimanskiho byla životní rolí. Původně ji dokonce odmítnul, protože komisař měl chodit v obleku s kravatou a to byl podle Georga nesmysl, takový policista by v té oblasti nebyl vůbec reálný. Místo toho někde v armyshopu objevil svoji typickou béžovou bundu. A netrvalo dlouho, stal se miláčkem diváků.
Svoji práci si užíval a snažil se odreagovat alespoň při ní. Ve stejném roce, kdy se dozvěděl o otci, mu zemřel i jeho filmový parťák Eberhard Feik, který hrál komisaře Tannera. Jeho ztrátu nesl George těžce.
Tragické chvíle však neměly jen tak skončit. O dva roky později, když plaval na Sardinii v moři, se střetnul s rychle jedoucím člunem německých turistů a lodní šroub mu vážně pohmoždil nohu - podélně ji rozříznul a roztříštil koleno. Nechybělo mnoho a střet mohl odnést i životem. Zranění bylo vážné a dokonce to vypadalo, že mu lékaři budou muset nohu amputovat. Nakonec se však ze zranění zotavil a dokonce vysoudil vysoké odškodné.
To si však bohužel příliš neužil. Jeho dlouholetá partnerka Gabriele Pauler, s níž si pořídil bydlení na Sardinii a na jejíž popud se soudil o odškodnění, od něj utekla s mladším milencem. Následně po Götzovi požadovala odškodné za újmu, která jí byla během jejich společného života způsobena. Pro bulvární tisk to bylo tučné sousto, které rozmazával každý den. Pro Götze to byla noční můra a celou aféru špatně nesl. Odškodnění, i když nesmyslné, raději zaplatil. Stáhl se poté do soukromí na Sardinii.
Dlouhou dobu to vypadalo, že zanevřel na svět, ale nakonec se objevila žena, která ho z jeho chmur zase vytáhla. Byla o 21 let mladší a dokonce se tajně v roce 2014 vzali. Ze šťastného svazku se však dlouho neradovali. O dva roky později Götz zemřel. Podle rodiny byla příčinou rakovina, kvůli níž podstupoval léčbu, a srdeční problémy.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiDshGGqcCSqPX2/c3a5/george.jpeg?fl=cro,0,0,640,640%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Götz George ve své životní roli komisaře Schimanski
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://www.vlasta.cz/celebrity/gotz-george-mlady-komisar-schimanski-otec/
https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/104427/skutecny-zivot-horsta-schimanskiho-milenka-mu-ztropila-opravdu-zly-kousek-a-otce-nacistu-odvlekli-soveti.html
https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-news/gotz-george-dead-german-actor-906500/
https://www.csfd.cz/tvurce/56905-heinrich-george/biografie/
https://www.lifee.cz/tv-a-filmy/slavny-komisar-schimanski-cely-zivot-patral-po-zmizelem-otci_248615.html
https://www.spiegel.de/panorama/goetz-george-lukrativer-badeunfall-a-37244.html