Článek
Přikrmování volně žijících ptáků patří k oblíbeným činnostem řady lidí. Zejména v zimě, kdy je v přírodě nedostatek potravy, představují krmítka důležitý zdroj energie pro řadu ptačích druhů. Čím dál více lidí si také uvědomuje, že i v horkých letních dnech, během období hnízdění a péče o mláďata, může přikrmování nebo poskytování vody ptákům výrazně pomoci. Přesto však s sebou koncentrace velkého množství ptáků na jednom místě nese i určitá rizika. Jedním z nejnebezpečnějších je šíření tzv. krmítkové nákazy - infekčního onemocnění, které dokáže během krátké doby zdecimovat velkou část ptačí populace.
Trichomonóza neboli krmítková nemoc
Nejčastěji se s touto nemocí setkáme během jara nebo léta. Ptáci se v okolí krmítek chovají netečně, unaveně, otupěle posedávají na větvích nebo na zemi. Jsou nepřirozeně načepýření, kolem zobáku mají slepené peří a během pár hodin uhynou. Sociální sítě se pak plní fotkami uhynulých ptáčků s dotazy, co se jim mohlo stát a jak je možné, že hynou další. Málokdo však ví, že za úhyny stojí zákeřné onemocnění způsobené prvokem bičenkou drůbeží (Trichomonas gallinae), který způsobuje tzv. krmítkovou nemoc.
Trichomonas gallinae je parazit mikroskopické velikosti, který napadá horní část trávicího a dýchacího ústrojí ptáků. Nejde o žádný nový organismus, parazit je vědě známý už od 19. století, ale dlouho se věřilo, že způsobuje problémy především u holubů a dravců. Možná tomu tak zpočátku bylo, jenže v posledních desetiletích se parazit rozšířil i mezi drobné zpěvné ptáky, především sýkorky, čížky nebo zvonky.

U krmítka se často slétává víc ptáků najednou, což zvyšuje riziko šíření
Parazit přežívá zejména ve vlhkém prostředí, hlavní cestou přenosu je kontaminovaná voda nebo potrava. Je tak nasnadě, že místa s vysokou koncentrací ptactva, jako jsou právě přikrmovací krmítka, jsou ideálním prostředím, ve kterém se bude parazitovi dařit a zároveň může dojít k nákaze velkého počtu ptactva. Stačí, aby krmítko využil jeden nemocný pták a nákaza se rozjede. Od jara do podzimu, zvláště přes léto, je riziko infekce největší, protože teplé počasí parazitovi přeje.
Druhou nejčastější cestou přenosu je krmení mláďat nakaženými rodiči, popř. přímý kontakt během toku a páření. Opět jde o okamžiky, kdy dochází ke shlukování ptáků.
Samotná inkubační doba trvá obvykle několik dní, během nichž není na ptácích nic poznat. Pak se ale začnou objevovat charakteristické příznaky, mezi které patří:
- neobvykle rozčepýřené nebo načepýřené peří
- letargie, netečnost, ztráta plachosti
- špatný příjem potravy související se ztíženým polykáním
- slinění a slepené peří kolem zobáku
- zduřelá oblast krku
- dýchací obtíže, dýchání s otevřeným zobákem
- hubnutí a celková slabost
Nákaza končí u volně žijících ptáků úhynem. Aby se nákaze co nejvíce předešlo, je potřeba dodržovat základní hygienická opatření, která mají za cíl minimalizovat riziko výskytu a následného přenosu parazita. Základem je odstraňování nespotřebovaného starého krmiva nebo krmiva navlhlého. Krmítka či napáječky by měl být pravidelně čištěny a dezinfikovány, postačí horká voda a ocet. Krmítka by také neměla být umisťována příliš blízko u sebe, aby se ptáci mohli co nejvíce rozptýlit.
Pokud však dojde k výskytu nákazy, je potřeba okamžitě reagovat. Krmítko nebo napajedlo by mělo být odstraněno a po dobu alespoň 14 dní by se na místo nemělo umisťovat nic, kde by docházelo k hromadnému krmení ptáků. Jen tak se může řetězec nákaz zastavit.
Ačkoliv někomu může tato nákaza přijít jako něco, co nemůže ptactvo příliš ohrozit, opak je pravdou. Nákaza se dokáže za dobrých podmínek velmi dobře šířit a třeba v některých oblastech západní Evropy došlo jejím vlivem k výraznému poklesu populace zvonka zeleného.
Navzdory tomu není potřeba panikařit, likvidovat krmítka s končit s přikrmováním. Jen je potřeba tuto nemoc znát a rozpoznat její příznaky u nakažených ptáků. Dodržovat potřebnou hygienu krmítek a napáječek a v případě propuknutí nákazy vědět, jak přerušit nákazový řetězec. Kvůli ubývající přirozené potravě je vhodné ptáky rozumně přikrmovat, a to nejen v zimě, ale i v průběhu celého roku. V teplém období však se zvýšenou opatrností.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://plzenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/14378-nebezpecna-krmitkova-nakaza-zabiji-ptaky-bez-sance-na-vyleceni-v-borskem-parku-dezinfikuji-vsechna-krmitka.html
https://www.gardenwildlifehealth.org/portfolio/trichomonosis-in-garden-birds/
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2024/cislo-2/nemocni-ptaci-krmitku.html
https://www.birdlife.cz/wp-content/uploads/2020/01/Trichomonoza-krm%C3%ADtkov%C3%A1-n%C3%A1kaza.pdf
https://m.magazinplus.cz/hobby/1703-krmitkova-nemoc-zpusobuje-uhyn-ptaku-v-nasich-krmitkach-misto-dobre-mysleneho-skutku-muzete-nevedomky-ptacky-i-zabijet.html