Hlavní obsah
Zdraví

Ledviny - bez jedné se obejdeme, ale pokud selžou obě, jde o život. Kameny nejsou jediný problém

Foto: ibrandify, AI, www.freepik.com

Párový orgán, o kterém často nevíme, dokud neselže. Pak jde i o minuty, a především o život. Ledvinové kameny dovedou potrápit, ale nejsou tím jediným, co naše ledviny může ohrozit.

Článek

Říká se, že je běžně necítíme a když nás začnou bolet, je to už průšvih. Na jednu stranu je to orgán, který je značně naddimenzovaný a dokážeme přežít jenom s jednou ledvinou. Když však začne kolabovat i ona, jde nám o život. Ledviny jsou často přehlížené a opomíjené, přitom pomáhají udržovat tělo v pořádku a bez škodlivých látek. Jejich špatná funkce se může projevit mnoha způsoby.

Ledviny (ren, nephros)

Ledviny jsou párový orgán vylučovací soustavy, což znamená, že se podílejí na vylučování odpadních látek z organismu. Mají tvar velmi podobný velkým červeným fazolím a také jejich tmavě rudou či rudohnědou barvu. Velikostně se pohybují u dospělého člověka kolem 10 cm na délku a 5 cm na šířku. I když jde o párový orgán, funguje každá ledvina samostatně a pokud bychom o jednu přišli, zvládne ta zbývající zastat její funkci. Umístěné jsou v bederní oblasti páteře, přičemž pravá ledvina je nepatrně níže kvůli játrům.

Ledviny se obvykle dělí na dvě části - kůru a dřeň. V kůře ledviny nalezneme tzv. glomeruly, což jsou cévní klubíčka z drobných vlásečnic. Skrz drobné póry dochází k prvotní filtraci a vzniká primární moč. V dřeni jsou pak mj. sběrné kanálky a Henleovy kličky. Soubor těchto funkčních částí tvoří komplex zvaný nefron. Jedna lidská ledvina pak obsahuje zhruba milion těchto nefronů.

Filtrát z glomerulů postupuje do tzv. Henleovy kličky, která proniká do dřeně ledviny. Přes distální tubulus se pak filtrát dostává do ledvinových kalichů. To jsou dutiny v ledvině, přes které se dostává moč ze sběracích kanálků do ledvinné pánvičky. To je další prostor, pomocí kterého se moč dostává k močovodu. Močovody jsou trubice, které spojují ledviny s močovým měchýřem a u dospělého člověka mají délku 25-30 cm. Močovody jsou tvořené třemi vrstvami - vnitřní sliznicí, svalovinou a vnějším vazivovým obalem. Ke svalovině se vrátím později ve spojitosti s ledvinovými kameny.

Moč vzniká filtrací krve. Zdravé ledviny přefiltrují zhruba půl šálku krve za minutu a dokáží z ní odstranit odpadní látky a nadbytečnou vodu. Za den přefiltrují kolem 150-200 litrů krve a z toho vznikne kolem 1-2 litrů moči. Pomáhají také udržovat správnou rovnováhu některých minerálů a solí. Kromě toho produkují i některé důležité hormony jako renin, erytropoetin a calcitriol. Renin pomáhá regulovat krevní tlak, erytropoetin chrání červené krvinky a calcitriol reguluje koncentraci vápníku a fosforečnanů, čímž je nezbytný pro zdravý vývoj kostí. Jak je vidno, ledviny nejsou jen součástí vylučovacího aparátu, ale jsou důležité i pro další tělesné mechanismy, bez kterých bychom se neobešli.

Foto: Holly Fischer, CC-SA 3.0, Wikimedia Commons

Ilustrační řez ledvinou

Správnou funkci ledvin je možné otestovat dvěma způsoby. Prvním je krevní test měřící kreatinin a druhým je test měřící poměr albuminu ke kreatininu. Jeden horší výsledek ještě nutně neznamená, že vaše ledviny kolabují, ale může se jednat o známku probíhajícího onemocnění v těle. Proto je důležité testy po určité době zopakovat, aby se zjistilo, zda šlo o ojedinělý exces, nebo jde o chronický problém.

Onemocnění ledvin nemusí být dlouho patrné a člověk si nemusí být ničeho vědom. Pokud však víte, že máte v rodině někoho, kdo trpí problémy s ledvinami, určitě není od věci nechat se pravidelně preventivně testovat. Lidé, kteří nemají predispozice, by se měli nechat otestovat zhruba jednou ročně po domluvě s praktickým lékařem. Ti, kteří predispozice mají, by měli docházet podle doporučení odborného lékaře.

Ledvin mohou trpět mnoha zdravotními neduhy. Velkou nevýhodou je skutečnost, že problém s ledvinami často necítíme, dokud není poškození významnější a to už může být často celkem pozdě. Podle druhu onemocnění/poškození dochází k různorodým projevům a každý problém mívá i trochu jiné řešení/léčbu. Některé problémy však léčit nelze a pak dotyčný člověk může o ledvinu přijít.

Některá onemocnění jsou genetického charakteru. Lze je odhalit genetickým testováním, což pomůže nejen v plánování účinné léčby, ale také může být důležité, pokud chcete založit rodinu. Ostatní problémy mohou být způsobené probíhajícím jiným onemocněním nebo jde o samostatný problém týkající se primárně ledvin.

Kardio-renálně-metabolický syndrom

Jde o poměrně novou definici, ke které dospěli odborníci z různých odvětví medicíny. Narůstající kardiovaskulární problémy, cukrovka 2. typu a chronické onemocnění ledvin je totiž dovedlo k názoru, že tyto tři oblasti spolu úzce souvisí. Cukrovka je faktorem, který může indikovat zvýšené riziko jak kardiovaskulárních chorob, tak chronické onemocnění ledvin. Špatně fungující ledviny zase zvyšují riziko srdečního selhání a platí to i naopak. Pokud tedy někdo trpí zdravotními problémy některé z těchto tří oblastí, je dost možné, že se dostaví i problémy se zbývajícími dvěma oblastmi. Pokud trpí problémy ze dvou oblastí, může si být celkem jistý, že se objeví i problém z třetí oblasti.

Glomerulonefritida

Jedná se o zánět glomerulů a jde o jednu z nejčastějších příčin selhání ledvin. Podle rychlosti nástupu se rozlišuje akutní (není tak časté), rychle progredující (v rámci týdnů) a chronické selhání. Příznaky mohou být různé podle typu, mezi nejčastější patří:

  • růžově zbarvená moč (ertrocyturie)
  • vysoký krevní tlak
  • zadržování tekutin v těle
  • pěnící moč (proteinurie)
  • únava, křeče, nevolnost, zvracení

Polycystické onemocnění ledvin

Při tomto onemocnění dochází k tvorbě cyst v ledvinách. Cysty mohou snižovat schopnost ledvin filtrovat krev a časem může dojít k jejich selhání. Na tento stav neexistuje lék, který by jej vyléčil, ale některé léky mohou pomoci snížit rychlost růstu a výskytu cyst, čímž zpomalí či zastaví zhoršování funkce ledvin.

Foto: Narraburra, Public Domain, Wikimedia Commons

Cysty na ledvině

Ledvinové kameny neboli konkrementy

Zřejmě jedno z nejčastějších onemocnění. Ledvinové kameny jsou shluky minerálů, které tvoří menší nebo větší útvary, které mohou narušovat funkci ledvin, popř. blokovat odtok moči. Často se vyskytují v některém z ledvinových kalichů, kde mohou být „uhnízděny“ a člověk si ani nemusí být vědom toho, že nějaký kámen má. Pokud však naroste do většího rozměru nebo se uvolní, může dojít k blokádě moči, zejména pokud se dostane do úzkého močovodu. Když je dostatečně velký, aby se v močovodu zablokoval, dochází následně k ledvinové kolice, což je velmi bolestivý stav doprovázený křečemi, nevolností, zvracením, třesem. Močovody jsou obalené svalovinou, která se začne stahovat ve snaze blokující předmět vypudit. U menších kamínků to může pomoci, ale kamenem úrazu bývá přechod mezi močovodem a močovým měchýřem, který je užší. Lékaři v těchto případech jako první pomoc volí injekci, která pomůže uvolnit hladkou svalovinu, a tím sníží bolestivé křeče. Někdy to pomůže tomu, že kamínek následně projde a spadne do močového měchýře. V tu chvíli ještě není vyhráno, u mužů musí ještě projít dlouhou močovou trubicí, u žen je to o trochu snazší, protože močová trubice je krátká. Tento stav bývá také provázen výskytem krve v moči, protože kamínky rozhodně nejsou hladké jako oblázky, ale připomínají spíše slepenec žiletek. Jejich složení závisí na tom, čím je jejich tvorba způsobena. Mohou být tvořeny oxaláty, struvity, z fosforečnanu vápenatého nebo z kyseliny močové. Podle druhu kamínku se volí i preventivní opatření, které má zabránit jejich další tvorbě.

Foto: Михајло Анђелковић, CC-SA 3.0, Wikimedia Commons

Ledvinový kamínek, pravděpodobně ze šťavelanu vápenatého

Akutní zánět ledvin

Akutní zánět ledvin je život ohrožující stav. Dochází k němu často po špatně léčené (nebo neléčené) infekci močových cest, kdy se do ledvin dostanou bakterie. Příčinou můžou být i ledvinové kamínky, které způsobí městnání moči v ledvině. Mezi příznaky akutního zánětu ledvin patří:

  • tmavá a zapáchající moč s možnou příměsí krve
  • časté nutkání na močení, bolest při močení a pálení
  • bolest ledvin, která vystřeluje do boků a do zad (někdy dochází k záměně s bolestí zad)
  • pocit nafouknutí, bolest břicha
  • třes, nevolnost, zvracení
  • horečka, zimnice, slabost

Zánět ledvin je možné léčit jedině antibiotiky a často je nutná hospitalizace. Prevencí je zdravý životní styl, dostatek tekutin, ale také ochrana před prochladnutím ledvin. Zvýšené riziko rozvoje mají lidé trpící na ledvinové kameny, diabetici a samozřejmě ti, kteří už zánět prodělali.

Ledviny jsou pro nás zkrátka životně důležité. Neměli bychom podceňovat žádný příznak, který by mohl signalizovat, že nepracují správně. Ideální je absolvovat preventivní testy, jejichž četnost a frekvence by se měla odvíjet podle toho, jaké predispozice a rizikové faktory člověk má. I když se dá žít s jednou ledvinou, zkolabovat může i ona. A bez ledviny se žít nedá.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.kidney.org/kidney-topics/kidney-function

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2001/07/02.pdf

https://www.kidneyfund.org/all-about-kidneys/types-kidney-diseases

https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidneys-how-they-work

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2301

https://www.wikiskripta.eu/w/Ledvina

https://teachmeanatomy.info/abdomen/viscera/kidney/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/305488#function

https://www.prolekare.cz/tema/srdecni-selhani/detail/kardio-renalne-metabolicky-syndrom-v-souvislostech-136224

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz