Hlavní obsah

Murény chovali už staří Římané. Mohou bolestivě pokousat a v průběhu dospívání mění pohlaví.

Foto: Diego Delso, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Připomínají úhoře, mají ostré zuby a mohou být až i tři metry dlouhé. Chovali je už antičtí Římané, pro které byly vybranou pochoutkou. Dříve se dokonce věřilo, že mají jedovaté zuby.

Článek

Dlouhé roky byly považované za nebezpečné a agresivní ryby, které číhají na nepozorné potápěče, aby na ně mohly zaútočit a pokousat je svými jedovatými zuby. Murény mohou opravdu na někoho působit strašidelně, protože neustále otevírají a zavírají tlamu, ale mýty kolem nich vytvořily zbytečně strašidelný obraz. Jsou to zajímavé ryby úhořovitého tvaru, které jsou navíc schopné změnit pohlaví.

Murény (Muraena)

Muréna není jenom jedna. Je nepřeberné množství druhů, od malých murének o několika centimetrech až po velké, skoro čtyřmetrové murény. Asi nejznámější je muréna obecná (Muraena helena), která dosahuje velikosti až 1,5 metru.

Nalézt ji můžeme ve východní části Atlantského oceánu i s průplavem až do Středozemního moře. Vyskytuje se spíše v mělčích vodách v rozmezí 10-300 metrů, ale výjimkou nebývá ani jiná hloubka. Nejvíce vyhledává skalnaté dno, které poskytuje dostatek možných úkrytů. Je teritoriální a samotářská, takže netvoří hejna. Dorůstat může až 1,5 metru a váhy 15 kilogramů. Barva je převážně tmavá, od tmavě šedé až po nahnědlou s četnými žlutými skvrnami. Kůže nemá šupiny, jak by se dalo u ryby očekávat, ale je hladká a slizká jako u úhoře. Tlama je poměrně velká, hlavně do délky a čelisti jsou lemované velmi ostrými zuby. Dříve se věřilo, že v nich má jed, ale nejnovější poznatky ukazují, že jedovatá není. Nicméně přítomné bakterie mohou být v případě pokousání podobně nebezpečné jako případný jed.

Jejich zrak není příliš dobrý, ale co jim příroda ubrala na zraku, to jim přidala na čichu. Murény cítí velmi dobře a když ucítí případnou kořist, tak vyrazí s otevřenou tlamou a díky rychlosti obvykle něco chytí. Loví aktivně, čerstvá kořist je velmi vítaná, ale v případě potřeby nepohrdnou ani mršinou.

I když jsou dravé a loví jiné menší ryby, dokáží se i ovládnout a využít drobných pomocníků, s nimiž žijí v symbiotickém vztahu. Často je možné vidět drobné krevetky či krabi, jak usilovně v jejich tlamě hledají zbytky potravy, kterou se následně sami živí. Murény je nesežerou, pro ně jsou to pomocníci, kteří odstraňují zbytky a dokonce i případné parazity. Jejich o trochu větší příbuzné však s chutí loví, neboť jsou hlavním zdrojem jejich potravy společně s menšími druhy ryb.

Kvůli životu v mělčích vodách s nimi mohou přijít do kontaktu potápěči. Dříve se tradovalo, že murény jsou agresivní a jedovaté, ale pravda je méně drastická. Murény samozřejmě mohou v případě vyprovokování zaútočit a jejich kousance jsou bolestivé, protože mají ostré zuby, které navíc mohou být pokryty řadou méně či více nebezpečných bakterií. Ale ze své podstaty nejsou tak agresivní, jak se o nich celou dobu říkalo. A i když jsou teritoriální, o většinu jiných živočichů se nijak zvlášť nestarají.

K rozmnožování dochází během jarního období, kdy se třou a produkují tisíce vajíček. Vajíčka jsou po nějakou dobu součástí zooplanktonu, než se z nich vylíhnou malé průhledné larvičky. Jejich další vývoj trvá zhruba dva roky, než začnou připomínat murénu. Dospělé velikosti dosáhnou až někdy kolem 7. roku života.

Některá velká akvária mají mezi svými chovanci i murény. Jejich chov v lidské péči však není snadný, jsou náročné a neuspokojení jejich potřeb může vést k významnému zkrácení jejich života. Za normálních podmínek žijí až 15 let. I přesto však byly už odpradávna chovány, obvykle na maso, které bylo a je považováno za pochoutku.

Murény jsou však zajímavé ještě z dalších důvodů, v závislosti na druhu.

Velmi zajímavá je například muréna zelenavá (Gymnothorax funebris), která je navzdory svému jménu modře zbarvená. Její tělo je však pokryté velkým množstvím žlutého slizu a modrá barva těla v kombinaci se žlutou vytváří dojem zelené barvy.

Jiné druhy murén jsou zajímavé tím, že dokáží během života změnit pohlaví. Nejsou jedinými tvory, kteří to umí, ale patří mezi živočišné druhy, u nichž se to děje častěji než u jiných. Když je v prostředí nedostatek samců, samice se změní ve funkční a plodné samce. Výjimkou je druh muréna hvězdovitá, kde se vždy narodí jenom samice a teprve později se část z nich mění na samce.

Muréna nosatá (Rhinomuraena quaesita) nejen, že umí změnit pohlaví, ale je schopná i výrazně změnit barvy. Dorůstá něco přes metr a díky svému atraktivnímu vzhledu to bývá právě ona, na koho můžeme narazit ve velkých akváriích. Na rozdíl od jiných druhů je ale schopná změnit pohlaví ze samce na samici, zatímco u jiných druhů dochází ke změnám ze samice na samce.

Foto: Rickard Zerpe, CC-SA 2.0, Wikimedia Commons

Muréna nosatá

Murény jsou celkově zajímavými rybami, které byly zbytečně dlouhou dobu zahaleny mnoha mýty, které jim připisovaly agresi a toxicitu. Když mohou, raději volí únik. Jejich strašidelné otevírání čelistí neznamená připravenost k útoku, ale snahu nabrat čerstvou vodu, která bude dobře okysličená. I přes řadu znalostí, které o nich máme, bude potřeba ještě hodně studií, abychom je dokázali lépe pochopit.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.animalfunfacts.net/eels/15-moray.html

https://www.fishi-pedia.com/fishes/muraena-helena

https://snorkelthings.com/mediterranean-moray-eel/

https://news.scubatravel.co.uk/fascinating-fish-facts-giant-moray-eels.html

https://www.susanscott.net/feb-15-10/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz