Článek
O raflézii už slyšela řada řada lidí. Rostlina s velkým červeným květem, který páchne hnilobou, se stala poměrně známou. Ne každý však ví, že není jediná. Velmi podobně páchne zmijovec titánský, který se kromě strašného puchu může pochlubit i obřím květenstvím, které je největší na světě.
Zmijovec titánský (Amorphophallus titanum)
Tato rostlina patří do čeledi áronovitých a někdy se jí též přezdívá Áronova hůl. Je tedy příbuznou mnoha známých rostlin pěstovaných často jako pokojovky, např. diffenbachie, lopatkovce, toulitky nebo monstery.
Její přirozený domov je na ostrově Sumatra v Indonésii, ale najít ji můžeme po celém světě v botanických zahradách nebo u soukromých pěstitelů. Úplně poprvé se do ciziny na konci 70. let 19. století, když semena sesbíral na Sumatře italský botanik a odeslal je do botanické zahrady ve Spojeném království. Tam pak poprvé vykvetla v roce 1889. Rostlina se dožívá až 40 let, ale za tuto dobu vykvete jen málokrát - rozkvétá zhruba jednou za 7-10 let. V některých botanických zahradách, kde jí dopřejí vše, co potřebuje, kvete dokonce i jednou za 2-3 roky.
Na první pohled může mít nezkušený pozorovatel pocit, že rostlina vykvétá jedním jediným obrovským květem, ale realita je složitější. To, co se tváří jako jeden květ, je ve skutečnosti obrovská květní struktura zahrnující samčí i samičí květy, které navíc dozrávají v odlišnou dobu, aby rostlina předešla samosprašnému opylení. Puch hnijícího masa a zvýšená teplota, kterou rostlina dokáže vyprodukovat, aby napodobila tělo, přilákají hmyz a tvory milující tyto pachy. Ti vlezou dovnitř květu a s sebou často přenášejí samčí pyl z jiné rostliny, která vykvetla předtím. Když nastane druhá fáze a květ se začne bortit, začnou vylézat ven a obalí se samčím pylem. Vyhledají novou rostlinu a tam zase samčí pyl roznesou po samičích tyčinkách, které dozrály. Květ může dosahovat výšky i tři metry a nejvíce zápachu produkuje od večera do noci, zatímco k ránu je intenzita nejnižší.
Vědci se snažili zápach podrobit podrobné analýze a dospěli k závěru, že obsahuje následující látky, se kterými se můžeme setkat u těchto předmětů:
- dimethyltrisulfid - zapáchající sýr limburger
- dimethyldisulfid - česnek
- trimethylamin - hnijící ryby
- kyselina izovalerová - propocené ponožky
- benzylalkohol - květinová vůně
- indol - ve výkalech
Když vykvete, vydrží její květenství 1-3 dny, než zkolabuje. Následně se vytvoří plody obsahující semena. Plody jsou žlutooranžové a jak dozrávají, získávají karmínově červenou barvu. Dozrávají několik měsíců. Jeden plod v sobě může mít dvě semena a každá rostlina může vyprodukovat až 400 plodů. Ačkoliv vypadají atraktivně, pro člověka jsou jedovaté. Pokud semeno dozraje a uchytí se v půdě, celý proces začíná znovu. Čeká ho pět až šest let listových fází, kdy ze semínka postupně vyrůstají listy. I když jsou však sebevitálnější, každý rok list odumře a rostlina stráví dalších pár měsíců ve vegetačním klidu, než vyhodí nový list. Tento cyklus trvá 7-10 let, než místo listu vyroste květ. A z něj pak zase vzejde nové semínko a celý cyklus se bude opakovat. Tvorba plodů je ale pro rostlinu natolik náročná, že mnoho rostlin po dozrání plodů odumře. Pokud však nebyly v době květu opyleny a plody netvořily, bez problému se opakuje celý cyklus. Ze semínka se v průběhu let stává hlíza, která v průměru váží kolem 50 kg, ale byly zaznamenané i exempláře nad 100 kg.
Botanici celého světa se snaží vyšlechtit rostlinu, která by byla schopná přirozeně růst i bez takových nároků, jaké má dnes. Aby nebylo potřeba tolik hnojiva, světla a tepla. Ve své domovině je totiž ve velkém ohrožení. Největší nebezpečí je v pokračující ztrátě přirozeného prostředí - deštné pralesy neustále ustupují tvorbě zemědělské půdy, dřevařskému průmyslu a také znečištění prostředí. Někteří místní lidé ji také ničí, když na ni narazí, neboť ji mohou považovat za nebezpečnou - na stoncích listů jsou znaky, které mohou s trochou představivosti připomínat hada a místní si ji tak spojují se zlem. Podle klasifikace IUCN je rostlina vedena jako ohrožená.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://www.treehugger.com/corpse-flower-amorphophallus-titanum-5095935
https://www.livescience.com/51947-corpse-flower-facts-about-the-smelly-plant.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Amorphophallus_titanum
https://www.mentalfloss.com/article/503962/10-stinky-facts-about-corpse-flowers
https://www.environment.sa.gov.au/goodliving/posts/2016/01/corpse-flower