Hlavní obsah
Lidé a společnost

Přinášel radost, zatímco sám trpěl. Robin Williams překonal závislosti, ale nakonec si vzal život

Foto: By Eva Rinaldi, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18602880

Přinášel radost lidem kolem sebe i nadšeným divákům jeho komediálních rolí. Zatímco rozdával úsměvy, jeho osobní život tak šťastný nebyl. Potýkal se s drogami a alkoholem. A když se z toho oklepal, přišla deprese a úzkost jako předvoj demence.

Článek

Legendární bavič, komik a herec Robin Williams patřil (nejen) ve své době k nejlepším komikům všech dob. S darem rozdávat radost lidem kolem se doslova narodil. Neuvěřitelná schopnost improvizace byla darem od Boha a i díky ní byl schopný ztvárnit rozmanité postavy takovým způsobem, že by si člověk myslel, že takový doopravdy byl. Ve svém osobním životě však příliš radosti neměl. Bojoval se závislostí na kokainu i alkoholu a konec jeho života přišel předčasně, když spáchal sebevraždu. Pitva potvrdila demenci s Lewyho tělísky.

Robin McLaurin Williams (*21.7.1951, †11.8.2014)

Robin se narodil v Chicagu jako jedináček do rodiny Roberta F. Williamse, vedoucího pracovníka v automobilce Ford, a herečky a modelky Laurie McLaurin. Rodina byla dobře finančně zajištěná, ale za cenu toho, že rodiče byli pracovně zaneprázdnění a o introvertního chlapce pečovala často chůva.

Jeho introvertní povaha mu znesnadňovala navazování vztahů a přátele hledal s obtížemi, zato byl vystavený šikaně. Jako obranu začal využívat humor, který pochytil od své matky. Když se rodina přestěhovala do San Francisca, kde navštěvoval Redwood High School, vstoupil do dramatického kroužku, který mu přinesl popularitu mezi spolužáky.

Na vysoké umělecké škole v New Yorku se později spřátelil s Christopherem Reevem, který nejvíce proslul svojí rolí Supermana. Robin se začal objevovat v televizních programech, ale nejvíce mu sedly tzv. stand-up komedie, kde mohl dát prostor své schopnosti improvizace. Velmi známým se pak stal díky roli mimozemšťana Morka. Úspěch této postavy vedl k vytvoření vlastní show Mork & Mindy.

Foto: ABC, Public Domain, Wikimedia Commons

Mladý Robin se svojí kolegyní v pořadu Mork and Mindy

Komedie ale nebyly jediným žánrem, v němž vynikal. Postupně dostával nabídky i do filmů, v nichž měl ztvárnit různé postavy. Zahrál si Pepka námořníka, ale i hlavní postavu ve filmu Svět podle Garpa. Ztvárnil hudebníka v komediálním dramatu Moskva na Hudsonu nebo rozhlasového moderátora ve filmu Dobré ráno, Vietname. Svým postavám ale pokaždé vdechnul schopnost humoru. Také za to byl nominován na Oscara.

Mladší ročníky si ho vybaví z komedie Táta v sukni (Mrs. Doubtfire), kde ztvárnil rozvedeného otce, který využije toho, že jeho bývalá žena hledá chůvu pro děti. Dokonale se přestrojí a práci získá, díky čemuž může zase trávit čas se svými dětmi. Druhým oblíbeným filmem pro mladší diváky byl pak dobrodružný film Jumanji.

Robin se nevyhýbal ani vážnějším postavám. Za roli psychologa ve filmu Dobrý Will Hunting získal Oscara za vedlejší roli. Zahrál si i manipulativního spisovatele Waltera, podezřelého z vraždy, ve filmu Insomnie. Ztvárnit dokázal v podstatě kohokoliv, ale přesto byl nejvíce žádaný v komediálních rolích, kde byl nepřekonatelný.

Zatímco na poli profesním se mu velmi dařilo, v osobním životě už to tak růžové nebylo. Byl to přelom 70. a 80. let, když bojoval se závislostí na kokainu. Droga, která je velmi rozšířená (nejen) mezi umělci a úspěšnými lidmi, se dostala „pod kůži“ i Robinovi. Kromě ní holdoval i alkoholu. Obojí užíval ve snaze zmírnit stres předcházející jeho stand-up vystoupením. Těžko říct, zda by si se závislostí poradil i za jiných okolností, ale psal se rok 1982 a na předávkování kokainem zemřel úspěšný bavič a moderátor pořadu Saturday Night Live John Belushi, Robinův známý. Nečekaná smrt v pouhých 33 letech Robinem silně otřásla. V následujícím roce se mu navíc narodil syn Zachary. Kombinace těchto okolností Robina přiměla, aby s kokainem nadobro skoncoval. Místo toho se upnul ke cvičení a oblíbil si cyklistiku. Pohyb mu dělal dobře a pomáhal mu mírnit i jeho depresivní stavy, které pociťoval už v té době.

Skoncovat zkoušel i s pitím alkoholu, ale to se mu už tolik nedařilo, i když měl období, kdy dokázal abstinovat. Znovu začal pít v roce 2003 a o tři roky později se sám přihlásil do rehabilitačního centra pro návykové látky. Ani odborná pomoc však nestačila a Robin pil i v následujících letech, takže v roce 2014 byl přijat do centra pro léčbu závislostí v Minnesotě. Nic na tom nezměnil ani fakt, že měl problémy se srdcem a v roce 2009 musel podstoupit operaci.

Zatímco bojoval se závislostmi a depresemi, stíhal se věnovat i ženám, které podle slov jedné z jeho partnerek opravdu miloval. Poprvé se oženil v roce 1978, po dvouleté známosti s Valerií Velardi. Měli spolu syna Zacharyho. Necelých deset let po svatbě si však začal románek s chůvou Zacharyho, načež se s Valerií rozvedl a vzal si chůvu Marshu Garces, která v tu dobu již očekávala jejich dceru Zeldu. Později spolu měli ještě syna Codyho. Manželství jim vydrželo skoro 20 let, ale v roce 2008 požádala Marsha o rozvod, který byl dokončen o dva roky později. Nebyl by to ale Robin, milovník žen, aby zůstal sám. Už o pouhý rok později tak vstoupil do třetího manželství s umělkyní a grafickou designérkou Susan Schneider, které vydrželo do jeho smrti.

Foto: John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com, CC-SA 2.0, Wikimedia Commons

Robin Williams

Jeho smrt přišla náhle a nečekaně, ve stejném roce, kdy byl přijat do centra pro léčbu závislostí. Byl nalezen ve svém domě, přičemž v pitevní zprávě se píše, že zemřel na udušení poté, co se oběsil. V době smrti byl zcela střízlivý a nebyl pod vlivem žádných návykových látek, zjištěny byly pouze léky na terapeutické úrovni. Proč se tedy oběsil?

Robina trápily skoro celý život deprese, ale aby toho nebylo málo, v posledních měsících před svojí smrtí cítil i narůstající úzkost a strach, trpěl nespavostí, ztrácel paměť a trpěl paranoiou a halucinacemi, což se veřejnost dozvěděla až dva roky po jeho smrti. Lékaři mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, ale pitva diagnózu upřesnila na druhý typ demence, neboť byla objevena Lewyho tělíska, což jsou usazeniny proteinového charakteru objevující se v nervových buňkách. Robin přicházel o rozum, čehož si byl bolestně vědom a velmi se toho děsil.

11. srpna 2014 tak zemřel ve věku 63 let přední americký komik a vynikající herec, který se nebál s humorem mluvit o svých problémech při stand-up vystoupeních. Který lidem rozdával radost, na pódiu sršel energií a snažil se ukázat, že život se má žít naplno. Kromě vlastní profese se věnoval i charitě a snažil se mj. pomáhat lidem bez domova, neboť to cítil jako závazek, když sám byl poctěn tím, že se narodil do finančně zabezpečené rodiny. Ale jak už to někdy bývá, ti, kteří rozdávají nejvíce radosti, bývají ve svém nitru zarmoucení a utrápení.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://rlo.acton.org/archives/125773-the-life-of-robin-williams-is-the-madness-of-america.html

https://www.looper.com/655789/the-tragic-real-life-story-of-robin-williams/

https://www.biography.com/actors/robin-williams

https://en.wikipedia.org/wiki/Robin_Williams

https://www.lbda.org/blog/robin-williams-and-lewy-body-dementia-2/

https://biographics.org/robin-williams-biography-life-dark-comedy/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz